Ez történik a testeddel, ha ugyanannyi kávét iszol nyáron, mint a hűvösebb hónapokban
Az igazi kávérajongóknak nem létezik tökéletes időpont a kávézásra, a nap bármely időszakában jól tud esni a forró fekete, vagy éppen habos jeges finomságként ezeken a meleg nyári délutánokon. Egészségügyi szakértők szerint azonban nem szabad túlzásba vinni a kávéfogyasztást, különösen a kánikula idején.
Ezeket láttad már?
El sem tudod képzelni, hogy kávé nélkül indíts minden reggelt? Már a kávéfőző bekapcsolása, majd az elkészítés hangja is boldogsággal tölti fel a még ébredező hangulatodat? Sőt, még a legforróbb napokat sem tudod kávé nélkül elképzelni, így a nyaraláson is a kedvenc programjaid egyike a környék kávézóinak felfedezése? Ha a fenti kérdésekre a válaszod határozott igen, akkor menthetetlenül a kávéimádók táborát erősíted. Amivel nincs is semmi probléma, csupán a mértékre javasolt odafigyelni, főleg ebben a tikkasztó hőségben.
A kávéról köztudott, hogy bizonyos mennyiségben jó hatással van a szervezetre, koffeintartalmának köszönhetően élénkít, felpörget, serkenti az anyagcserét. De van pár olyan tulajdonsága is, ami nem nevezhető előnyösnek, így nem árt odafigyelni a napközben elfogyasztott adagokra.
A felesleges kalóriák
A kávé nem hizlal - amennyiben feketén fogyasztod -, azonban cukorral, tejjel, tejszínnel, ízesített szirupokkal, tejszínhabbal és csokiszórással akár az ajánlott napi kalóriabevitel felét is kiteheti. Csak a példa kedvéért, az egyik legkedveltebb amerikai kávéláncnál elkortyolt karamellás-tejszínes, óriás latte 1140 kalóriát tartalmaz. Többet, mint amennyit egy adag rántott hús sült krumplival.
A benne lévő tápérték csekély tartalmáról nem is beszélve, így alaposan fontold meg, mielőtt legközelebb 160 gramm felesleges szénhidrát mellé elkortyolsz 30 gramm zsírt valami értelmesebb ebéd helyett.
Ha viszont alkalmanként nem tudsz ellenállni, és elcsábulsz egy óriás tejeskávéra, akkor ne kérj hozzá cukros öntetet és tejszínhabot, így máris megspórolhatsz magadnak egy kiadós edzést ebben a melegben.
A kávé árt az alvásod minőségnek?
Ha már a melegnél tartunk, biztosan te is észrevetted, hogy rosszabbul alszol, mint mondjuk ősszel vagy tavasszal. Nos, ez nem meglepő, a szervezet ugyanis igyekszik magát hűteni, ami erősebben igénybe veszi a szívet és a keringést. Ezért is tapasztalhatsz például magasabb pulzust akár nyugalmi helyzetben, akár sportolás közben.
Ami pedig az alvást illeti, ezeken a napokon nagyon távolinak tűnik a szakértők szerint ajánlott 15-19 fokos hálószobai hőmérséklet, amikor odakint karcoljuk a 40 fokot. Ekkora különbséget még légkondival sem egészséges beállítani, nem csoda tehát, ha nyáron nem alszod magad túl pihentre.
Ha pedig az amúgy is rossz alvásminőséget tovább rontod a fokozott koffeinbevitellel, azért garantáltan nem lesz hálás a szervezeted. Ne feledd, az utolsó kávé az elfogyasztása után még hét-nyolc órán keresztül dolgozik a szervezetedben. Ez annyit jelent, hogy ebéd után még belefér, de a vacsorát már semmiképp nem érdemes kávéval zárni. Vagy ha nem tudsz lemondani az ízéről, akkor igyál inkább koffeinmentes változatot.
A vízhajtó hatás
A kávéban lévő koffein köztudottan vízhajtó hatású. Nyáron pedig, amikor a szokásosnál is fontosabb az elegendő napi folyadékbevitel pótlása, nem feltétlen jó ötlet dehidratálni a szervezetet. Ezért érdemes megfogadni és betartani a nagyon egyszerű ökölszabályt: minden elfogyasztott csésze kávé mellé szigorúan igyál legalább három deci vizet is.
Észre sem veszed, de a kánikula idején bizony nagyon könnyen és gyorsan kiszáradhat a szervezet. A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a szédülés, a fejfájás, az émelygés és a hányinger. Így figyelj arra, hogy mindennap igyál legalább három liter vizet, amibe nem számít bele a tej, a tea, a cukros, szénsavas üdítő, az alkoholos ital és a leves sem. Ha kávézol, akkor pedig ne feledd, hogy minden csésze mellé kötelező a pohár víz!