Lassan, de biztosan lerombolod az egészséged, ha továbbra is folytatod ezeket az ártalmatlannak tűnő szokásokat
A mindennapi rutinunk tele van olyan szokásokkal, amelyek ártalmatlannak tűnnek, mégis hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. Mutatjuk melyek ezek, és miért annyira fontos megszabadulni tőlük!
Ezeket láttad már?
Gyakran észre sem vesszük, hogy bizonyos mindennapi tevékenységeink milyen hatással vannak a szervezetünkre. Lehet, hogy csak egy apró szokásról van szó, de ha rendszeresen ismételjük, az komoly következményekkel járhat. Cikkünkben utánajártunk, milyen hatással lehet az egészségre az, ha nem sikerül ezektől az ártalmatlannak tűnő szokásoktól megszabadulnunk.
Visszatartod a tüsszentést
Amikor érzed, hogy közeleg a tüsszentés, talán udvariasságból vagy mások zavarásának elkerülése érdekében visszatartod. Ez a szokás azonban veszélyes lehet, ugyanis a tüsszentés visszafojtása nyomást gyakorolhat a dobhártyára, és akár a fülben lévő erek sérüléséhez is vezethet. Emellett a visszatartott tüsszentés növelheti a fertőzések kockázatát azáltal, hogy a baktériumokat a fülkürtön keresztül a középfülbe juttatja. Tanulság: bármikor is jön rád a tüsszentési kényszer, soha ne tartsd vissza!
Túl sok gyógyszert szedsz
A gyógyszerek célja, hogy segítsenek, de a napi öt vagy annál több gyógyszer szedése komoly kockázatot jelenthet, különösen idősebb felnőttek számára. A polifarmácia növeli a gyógyszerkölcsönhatások és mellékhatások kockázatát, például esésekhez és kognitív károsodáshoz vezethet – figyelmeztet a National Institute on Aging. Még olyan vény nélkül kapható gyógyszerek is, mint a Benadryl, Advil vagy Tylenol, problémát okozhatnak hosszabb használat során.
„Vannak, akiknek valóban szükségük van ezekre a gyógyszerekre, de a cél mindig a lehető legalacsonyabb hatékonyságú adag a lehető legrövidebb távon” – mondja Padma Gulur, a Duke Pain Medicine Clinic fájdalomkezelési specialistája.
Gyakran fáj a fejed? Ettől az ételtől csak rosszabb lesz, így jobb, ha nem eszel belőle ezeken a napokon
Az íróasztalodnál ebédelsz
Az ebédet az íróasztalnál elfogyasztani egyszerű és kényelmes lehet, de hosszú távon nem biztos, hogy jó ötlet. Az Appetite folyóiratban 2022-ben megjelent kutatás szerint a figyelmetlen étkezés összefüggésben állhat a túlsúllyal. Amikor ebéd közben dolgozol vagy az okoseszközeidet használod, kevésbé figyelhetsz arra, hogy mit és mennyit eszel, ami túlevéshez vezethet. Szánj időt az étkezésre, kapcsold ki az eszközeidet, és szakadj el a munkától. Ez segít abban, hogy tudatosabban étkezz, élvezd az ételt, és észrevedd, amikor jóllakott vagy.
Ritkán cseréled vagy fertőtleníted a konyhai szivacsot
A konyhai szivacs rendszeres cseréjéről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig veszélyes baktériumforrás lehet. A BMC Public Health 2020-as tanulmánya kimutatta, hogy a szivacsban baktériumok, penész és élesztőgombák halmozódhatnak fel, amelyek közül néhány akár megbetegedést is okozhat. Ha pedig a szivacsot a mosogató, a konyhapult, a tűzhely és a hűtőszekrény polcainak tisztítására is használod, a szennyeződések elterjedhetnek az egész konyhában. Fontos, hogy rendszeresen tisztítsd a szivacsot, és két hetente lecseréld egy újra.
Túl sok kézfertőtlenítőt használsz
A kézfertőtlenítők hasznosak a kórokozók elleni védekezésben, de túlzott használatuk káros hatásokkal járhat. A gyakori alkalmazás bőrszárazsághoz, repedezéshez, bőrpírhoz és hámláshoz vezethet, továbbá az alkohol alapú kézfertőtlenítők gőzeinek belélegzése fejfájást, hányingert és szédülést okozhat, különösen zárt vagy rosszul szellőző helyeken történő használat esetén. A biztonságos használat érdekében ajánlott a kézfertőtlenítőt jól szellőző helyen alkalmazni, és előnyben részesíteni a szappanos kézmosást, amikor csak lehetséges.
Bár ezek a szokások ártalmatlannak tűnhetnek, hosszú távon negatív hatással lehetnek az egészségedre. Fontos, hogy tudatosan figyelj rájuk, és szükség esetén változtass, hogy megőrizhesd a testi-lelki jólétedet. Nem kell azonnal megszabadulnod mindtől, de ha lépésről lépésre haladsz, idővel elhagyhatod őket, hogy új, az egészséged számára kedvező szokások léphessenek a helyükbe!
Forrás: huffpost.com, eatingwell.com, aarp.org, health.clevelandclinic.org
