10 mondat, amit soha ne mondj magadnak: ijesztő, mennyire károsak a mentális egészségedre
Gyakran nem is vagyunk tudatában annak, hogy a saját gondolataink mennyire hatással vannak ránk. Pedig az, ahogyan magunkról beszélünk, alapjaiban befolyásolja a hangulatunkat és a mentális egészségünket. Ebben a cikkben olyan mondatokról lesz szó, amelyeket soha nem szabadna mondanod magadnak, mert óriási károkat okozhatnak.
Ezeket láttad már?
Biztosan neked is vannak olyan pillanataid, amikor eluralkodnak rajtad a negatív gondolatok. Olyan mondatok jutnak eszedbe ilyenkor, amikről észre sem veszed, milyen mélyen megérintenek téged. Ha pedig ez gyakran előfordul, az komoly hatással lehet a mentális egészségedre. Hoztunk 10 mondatot, amit mindenképpen kerülnöd kell, ugyanis nagyon károsak lehetnek a mentális egészségedre.
1. „Nem vagyok elég jó”
Ez az egyik leggyakoribb negatív gondolat, amely szinte mindenkinek eszébe jut időnként. Amikor úgy érzed, nem vagy elég jó, automatikusan csökken az önértékelésed. Pedig mindenki más erősségekkel és gyengeségekkel rendelkezik, és nincs olyan, hogy valaki mindenben tökéletes. Ha ezen a gondolaton kapod magad, állj meg egy pillanatra, és jussanak eszedbe azok a dolgok, amikben jó vagy. Mert hidd el, van ilyen, nem is egy!
2. „Mindenki utál engem”
Ez a mondat gyakran akkor bukkan fel, amikor rossz passzban vagy, és úgy érzed, senki nem törődik veled. De gondolj bele, hogy ez mennyire távol állhat a valóságtól! Lehet, hogy csak pillanatnyilag érzed így, és nem jelenti azt, hogy valóban így is van. Próbáld meg helyettesíteni ezt a gondolatot azzal, hogy „Lehet, hogy most nem érzem magam szeretve, de ez csak egy átmeneti érzés."
3. „Soha nem fogok kilábalni ebből”
Amikor valamilyen nehézséggel küzdesz, könnyű azt hinni, hogy sosem lesz vége. De valójában minden helyzet átmeneti. Ilyenkor próbálj visszaemlékezni olyan időszakokra, amikor már sikerült legyőznöd a nehézségeket. Ez segíthet abban, hogy reálisabban lásd a helyzetet.
4. „Senkit sem érdekel, mi történik velem”
Ez a mondat elszigetelődést okozhat, ami súlyosbíthatja a szomorúság és magányosság érzését. A valóságban azonban valószínűleg több ember törődik veled, mint gondolnád. Próbálj emlékezni arra, hogy az emberek különböző módon mutatják ki a szeretetüket és törődésüket, és ez nem is mindig látványos.
5. „Nem érek semmit”
Ez az egyik legkárosabb gondolat, amit magadról mondhatsz. Ha ezt gyakran ismételgeted magadnak, az önértékelésed nagyon gyorsan lecsökkenhet. Ehelyett próbálj meg olyan mondatokra fókuszálni, mint például: „Én is fontos vagyok, és számítok.” Néha egy kis megerősítés is segíthet abban, hogy újra értékesnek érezd magad.
6. „Csak teher vagyok”
Sokszor akkor érezzük ezt, amikor úgy gondoljuk, másoknak sokat kell tenniük értünk. De tartsd észben, hogy egy kapcsolat kölcsönös, és valószínűleg te is sokat adsz másoknak. Ha valaha is úgy érzed, hogy teher vagy, kérdezd meg magadtól, hogyan tudsz segíteni a körülötted lévőkön, és emlékezz arra, hogy mindenki megérdemli a támogatást és szeretetet.
7. „Senki nem ért meg”
Ez a mondat könnyen elzárhat másoktól, és magányosságot okozhat. Az igazság az, hogy sokkal több ember érti meg a helyzetedet, mint gondolnád. Próbálj beszélni valakivel a gondjaidról, mert lehet, hogy ő is pont hasonló nehézségeken megy keresztül.
8. „Mindig hibázom”
Mindannyian hibázunk, ez része az életnek. Ha valamit elrontasz, hidd el, nem te vagy az egyetlen, és nem jelenti azt, hogy rossz vagy értéktelen lennél. A hibákból lehet a legtöbbet tanulni, azok visznek előre. Ne feledd, hogy mindenki hibázik, még azok is, akiket a legjobban tisztelsz.
9. „Soha nem leszek boldog”
Ez a mondat nagyon súlyos, és gyakran megjelenik, ha mélyen benne vagy egy fájdalmas időszakban. De a boldogság nem egy állandó állapot, és nem is érkezik varázsütésre. Fontos megérteni, hogy a boldogságért dolgozni kell, és apró lépésekkel lehet elérni.
10. „Jobb lenne, ha nem is lennék itt”
Ez a gondolat különösen veszélyes, mert az élet értelmetlenségének érzését erősíti. Ha ilyesmi üt szöget a fejedben, az első és legfontosabb dolog, hogy beszélj valakivel, aki támogatást nyújthat. Ezek a gondolatok gyakran átmenetiek, de szakértői segítséggel jobban megérthető, mi váltja ki őket. Amennyiben pedig visszatérő benned ez az érzés, fontos mielőbb orvosi segítséget kérni.
Mivel helyettesítheted ezeket a gondolatokat?
Nem könnyű megszabadulni a negatív gondolatoktól, de a tudatosság nagy segítség lehet. Amikor azon kapod magad, hogy valamelyik káros mondatot mondod magadnak, próbálj meg megálljt parancsolni, és elterelni a figyelmedet valamivel. A negatív gondolatok sokszor csak pillanatnyi érzelmekre alapoznak, és nem a valóságot tükrözik. Próbáld meg pozitív mondatokkal helyettesíteni őket. Ha például azt mondod magadnak, hogy „Nem vagyok elég jó”, jöhet helyette az, hogy „Mindig a legjobbat hozom ki magamból, és ez elég”.
Az önmegerősítés és a pozitív gondolkodás segíthetnek abban, hogy jobban érezd magad a bőrödben, hiszen a saját magunkról alkotott szavak hatalmas erővel bírnak. Figyelj oda arra, hogy mit mondasz magadnak, és ha úgy érzed, hogy a negatív gondolatok túlzottan uralják az elméd, ne habozz segítséget kérni. Az élet sokkal több annál, mint amit ezek a pillanatnyi képzetek sugallnak, és mindig van remény a pozitív változásra!
Forrás: thedepressionproject.com