Jövőre megváltozom! - Hogyan legyél tényleg jobb?
Neked mi az újévi fogadalmad? És mi volt a tavalyi? Sikerült teljesíteni?
Sokan gondoljuk úgy, hogy ha már itt az új év, kezdjük tiszta lappal. Remek alkalom lehet ez arra, hogy valamiben jobbak legyünk, változtassunk rossz szokásunkon, esetleg ígéretet tegyünk magunknak valamire. Csak aztán pár hét után észrevesszük, hogy máris csalunk, hónapokkal később pedig talán már a fogadalomra sem emlékszünk.
Ezeket láttad már?
A pszichológiában létezik egy fogalom, amelynek a neve: tünetváltás. Ennek az a lényege, hogy előfordul, ha egy betegnek sikerül megváltoztatnia valamely szokását, például nem rágja többet a körmét, akkor előjön egy másfajta, helyettesítő viselkedés, mondjuk tépkedi a haját.
Ennek az az oka, hogy valójában a gyökérokot nem sikerült megszüntetni, csak (ahogy azt a neve is sugallja) a tünetet. Ilyenkor a "felesleges" energia, szorongás, félelem, stb. megmarad a személyben, amit le kell vezetnie, azonban a régi út már nem járható, kell tehát egy másik.
Az újévi fogadalmaknál ez a mechanizmus könnyedén életbe lép, hisz a függőségeinknek (amelyre a fogadalmak 90%-a kiterjed) elsősorban feszültséglevezető hatásuk van. Így nem elég azt mondani: holnaptól nem dohányzom, holnaptól kevesebbet eszem, holnaptól többet pihenek. Ha tényleg változni akarunk, meg kell vizsgálni pár kérdést.
Elsőként: Kit zavar a viselkedésed? Sokszor a környezeted idegesíti, de valójában te magad nagyon jól elvagy vele. Így viszont kár fogadkozni, mert változni csak önszántunkból tudunk.
Azután vizsgáld meg: miért, esetleg mikor, milyen körülmények között alakult ki a rossz szokás? Kérdés, hogy mit oldasz meg azzal, ha rágyújtasz, ha körmöt rágsz, ha halasztod a dolgaidat, vagy bármi egyéb. Erre ugyanis új megoldást kell találnod, ami elvezet a következő lépéshez.
Ha például dohányzással oldod a stresszt, akkor mindenképp találnod kell valami alternatívát, ami a cigi helyébe kerülhet, és lehetőleg egészséges is. Kivéve, ha ki tudod iktatni magát a stresszforrást, bár ez nehezebb és hosszabb folyamat, úgyhogy ezt hagyhatod későbbre. Például menj ki a konyhába, igyál egy nagy pohár vizet, és fogalmazd meg valakinek, hogy úgy érzed, nagy a nyomás. Már ettől könnyebb lesz.
Kitalálhatsz jutalmakat magadnak. Ha egy napig nem gyújtasz rá, este jöhet a megérdemelt nasi. Ha egy hétig, akkor megleped magad egy új rúzzsal. Ez bármi lehet, ami neked örömet okoz, és megengedheted magadnak. Akár a barátokat is bevonhatod, hogy segítsenek neked. Készíts előre egy naptárt, amibe beírhatod, mikor mi a jutalom, és így folyamatosan láthatod a célt.
Mindezeken felül pedig javaslom, hogy gondolkodj rövid távon, mondjuk harminc napban. Kevésbé fogod feladni, mert belátható időről van szó, és aztán eldöntöd, hogy meg tudod hosszabítani újabb egy hónappal vagy sem.
Sok szerencsét!