Hogyan ne hasonlítsd magad másokhoz?
Minden bizonnyal az emberiséggel egyidős az a jelenség, hogy másokhoz hasonlítjuk magunkat (és ennek következtében időnként másokat jobbnak gondolunk magunknál), azonban a közösségi média megjelenése kétségkívül elmélyítette ennek a mértékét.
Ezeket láttad már?
A közösségi média egyik legnagyobb hátránya, hogy folyamatosan tudatában vagyunk annak, hogy mások mit csinálnak az adott pillanatban. Ez amellett, hogy azt az érzést keltheti, mintha örökösen lemaradnánk valamiről, egyre azt is erősítheti bennünk, hogy valami hiányzik az életünkből.
Barátok, ismerősök, akikkel már évek óta nem beszélünk, idegenek, hírességek és influenszerek – nem feltétlenül tudatosan, de napi szinten emberek százaival hasonlítjuk össze magunkat és a mindennapjainkat. Ez esetenként ahhoz a konklúzióhoz is vezethet, hogy nem érezzük elég jónak magunkat. XY életét szebbnek és jobbnak látjuk, mint a sajátunkat. Természetesen nem akarunk így érezni, mégis nem egyszer előfordult már szinte mindannyiunkkal.
De mit is lehet tenni ilyenkor?
Először is érdemes szem előtt tartani, hogy ugyan a közösségi média felületei rengeteg felhasználó számára valóban az autentikus önkifejezés eszközéül szolgálnak, az amit közzétesznek az emberek, az csak egy szelete a valódi életüknek. Nem is beszélve arról, hogy a többség egy idealizált képet szeretne festeni a saját valóságáról az interneten. Egy fotó vagy videó nem feltétlenül pontos reprezentációja a valóságnak és az adott ember mindennapjainak. Nem érdemes ahhoz hasonlítanunk a saját életünket, amilyennek mások élete tűnik, hiszen ez nagy valószínűséggel nem az, ahogy az életük valójában kinéz.
A legtöbb, amit annak érdekében tehetünk, hogy ne kívánjuk mások feltételezett életét az, ha a kezünkbe vesszük az irányítást és rendbe tesszük a sajátunkat. Ha úgy éljük az életünket, hogy tudjuk, mindent megtettünk a kiegyensúlyozottságunk és boldogságunk érdekében. Amint őszintén elégedettek leszünk a mindennapjainkkal, anélkül tudjuk majd szemlélni mások életét, hogy ez elbizonytalanítana a sajátunkat illetően.
A saját felelősségünk odafigyelni arra, hogy ne bántsuk magunkat fölöslegesen olyan gondolatokkal, amik hátráltatják a saját mentális jólétünket. A szomszéd fűje csak akkor nem fog többé zöldebbnek tűnni, ha elkezdjük odafigyeléssel és szeretettel gondozni a saját kertünket.