Minden reggel hajnali 5-kor kelek, így változott meg az életem
Néhány éve olvastam, hogy Michelle Obama minden reggel 4:30-kor kel, hogy a férjével, Barack Obamával együtt tudjon edzeni. Akkor két dolog ugrott be először: az, hogy ez igazi „couple goals” és az, hogy „jaj”. A jaj pedig arra irányult, hogy valaki a saját akaratából úgy dönt, hogy minden nap fél 5-kor kel ki az ágyból - kezdi történetét Anya.
Ezeket láttad már?
De kiderült, nem az ex first lady az egyetlen sikeres ember, aki a kora reggeli kelésre szavaz. Az év elején Kris Jenner is elárulta, hogy minden reggel 4:30-kor kel, 5-kor megiszik egy kávét, 5:30-kor az e-mailjeit ellenőrzi, utána edzeni kezd, lezuhanyzik, 9-30-kor pedig már meetingel. De Jennifer Aniston és Gwyneth Paltrow is a korai kelés nagy rajongói. Ennek hatására Anya Meyerowitz, a brit GLAMOUR online szerkesztője úgy döntött, ő is belekóstol ebbe az első hallásra extrémnek tűnő reggeli rutinba.
Néha azt érezhetjük, hogy teljesen át kell alakítani az életünket, hogy visszataláljunk önmagunkhoz. A múltban szakítottam a barátommal, felmondtam a munkahelyemen vagy beneveztem egy félmaratonra, hogy változást idézzek elő. Ez a taktika néha bevált, néha nem. Ezúttal pedig a bolygó legsikeresebb nőinek rutinjából inspirálódtam, és úgy döntöttem, minden reggel hajnali 5-kor kelek - meséli.
A koncepció meglehetősen egyszerű: felkelsz 5-kor, majd jöhet 20 perc edzés, 20 perc énidő, aztán pedig 20 perc tervezés vagy tanulás. Robin Sharma, a Hajnali 5 óra Klub című könyv írója úgy fogalmaz, ez egy „bizonyított idegtudományon alapuló gyakorlat”, melynek hatására sokkal sikeresebbek lehetünk.
Igaz, az a rész valóban nem kellemes, amikor a koromsötétben megszólal az ébresztőóra és felver a legmélyebb álmodból, de ezen 10 percen belül túllendülsz. A legfontosabb, hogy soha nem nyomd be a szundi gombot!
Nem ragaszkodom teljes mértékben a 20/20/20 felosztáshoz, túl merevnek találom. Ha például elragad egy jó könyv az énidő-szakaszban, nem szívesen teszem le. Hagyom, hogy azt csináljam, ami jól esik. Arra azonban figyelek, hogy legalább 20 percet minden reggel mozogjak, hogy legalább 20 percet valami olyan elfoglaltsággal töltsek, ami nem kapcsolódik a munkámhoz, és a napom megtervezésre annyi időt szánok, amennyi marad.
És hogy mi változott meg? Nos, minden. Komolyan mondom, hogy mindent megváltoztatott, és ezt úgy mondom, hogy nyolc héttel ezelőtt még nagyon szkeptikus voltam. Egyrészt sokkal jobb a szexuális életem. Hirtelen lett időm a reggeli összebújásra, amikor még nem vagyok túl fáradt, nem érzem magam kövérnek a vacsora miatt, és nem sorozatozáshoz van kedvem.
A munkával kapcsolatban is motiváltabb vagyok. Azon kapom magam, hogy tele vagyok ötletekkel és izgatott vagyok az új projektek miatt. Kevésbé vagyok stresszes, mert van elég időm megtervezni a teendőimet még a munka elkezdése előtt. A nap végén így nagyobb a sikerélményem és elégedettebb vagyok magammal.
Ezekre talán még számítottam is, azonban egy meglepő előnye is volt, javultak az emberi kapcsolataim. Minden reggel 6 óra körül töltök egy kis időt azzal, hogy válaszolok azokra az üzenetekre, amikre előző nap nem volt időm. Így mindenki választ kap, ráadásul az összes értesítéstől is megszabadulhatok.
Az már önmagában növeli az önbizalmamat, hogy úgy érzem, kézben tartom az időmet, és akár 10 dolgot is elvégzek, mielőtt bárki más felkel. Persze, még mindig vannak olyan pillanataim, amikor mélypontra kerülök, és kifolyik a kezemből az idő, de ilyenkor képes vagyok megnyugodni, és néhány óra alatt be tudom hozni a lemaradást.
Röviden: imádom a hajnali 5 órás rutinomat. El sem hiszem, milyen nagyszerű érzés a kezembe venni az életem irányítását - és megnyugtat a tudat, hogy ha egyszer abba is hagyom, bármikor visszatérhetek hozzá.