5 gyulladáscsökkentő étel, amit ki kell próbálnod
Energikusabb leszel tőle, jót tesz az emésztésednek, stabilizálja a vércukorszinteted és az egészséges testsúly megőrzésében is segít - mindez csak néhány előnye a sok közül annak, ha rendszeresen fogyasztasz gyulladáscsökkentő ételeket. A szakértő most elmondja, milyen finomságokat érdemes gyakrabban a tányérodra pakolnod ennek érdekében!
Ezeket láttad már?
A krónikus gyulladás különféle betegségek és egészségügyi problémák forrása lehet, ezért érdemes mindenkinek odafigyelnie a megelőzésére és a kezelésére. Ha gondosan ügyelsz arra, hogy megfelelő mennyiségben fogyassz gyulladáscsökkentő ételeket, azzal például már rengeteget tettél az egészségedért - magyarázza Sophie Janvier dietetikus, táplálkozási szakértő. Íme 5 gyulladáscsökkentő étel, ami nem hiányozhat a bevásárló listádról!
Diófélék
Az omega-3 zsírsavak specifikus zsírsavak, nélkülözhetetlenek szervezetünk megfelelő működéséhez, mégis gyakran hiányt szenvedünk belőlük - a diófélékben azonban viszonylag nagy mennyiségben megtalálhatóak. Ezek elősegítik az értékes gyulladáscsökkentő anyagok termelődését, továbbá pozitív hatással vannak a szív- és érrendszeri, a bőrgyógyászati, az ízületi betegségekre, valamint a kognitív zavarokra is.
Az optimális hatékonyság érdekében a diófélék mellett hetente kétszer érdemes zsíros halakat is fogyasztanod, mint a tonhal, a lazac, a szardínia vagy a makréla, mert ezek is tele vannak gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavakkal - javasolja a dietetikus.
Áfonya
Ez az aprócska gyümölcs egy igazi antioxidánsbomba, ami segít leküzdeni a sejtjeink oxidatív stresszét. Ez azért fontos, mert az oxidatív stressz elősegíti az öregedést és gyulladásos reakciókat vált ki.
Az áfonya ráadásul egy különösen hatékony antioxidánst is tartalmaz: polifenolokat. Hatásukat számos alkalommal tanulmányozták, és megerősítették, hogy képesek blokkolni bizonyos gyulladáskeltő anyagok termelését.
Hajdina
„A hajdina az új quinoa” - fogalmaz Sophie. Rostban, antioxidánsokban, növényi fehérjékben gazdag, a hab a tortán pedig, hogy gluténmentes is. A rostok lehetővé teszik, hogy előnyösen „tápláljuk” a mikrobiotánk jó baktériumait, amelyek aztán gyulladáscsökkentő anyagokat termelnek. És ez még nem minden: a rosttartalmának köszönhetően ennek a gabonafélének alacsonyabb a glikémiás indexe, mint a rizsnek vagy a tésztának.
Kefir
Ez az erjesztett ital természetes probiotikumokat, vagyis élő baktériumokat tartalmaz, melyek jó hatással vannak a mikrobiomunkra. Ennek a folyamatnak a hatására javul az emésztésünk, erősebb lesz az immunrendszerünk, egészségesebb lesz a bőrünk, valamint a lelki egészségünkre is jó hatással van. Ha azonban a mikrobiom egyensúlya felborul, az elősegíti a bél permeabilitását, ami gyulladásos reakciót idézhet elő.
Minimum 85%-os étcsokoládé
„Hangosan és világosan kijelentem, a csokoládé jót tesz az egészségnek! Mindaddig, amíg a kakaóban gazdag és nem túl édes verzióját választod” - mondja a szakértő. Az étcsokoládé előnyeiért ugyanis főként a magas kakaótartalma a felelős. Antioxidánsokban, ásványi anyagokban, rostokban és teobrominban - egy gyulladáscsökkentő anyag - is gazdag.
Ha esetleg attól félsz, hogy pattanásos leszel, ne aggódj! 4 kocka 85%-os kakaótartalmú étcsokoládé nem fog problémát okozni, épp ellenkezőleg, a bőrödre is jó hatással lehet! Ezzel szemben a tejcsoki és a fehércsokoládé (sajnos) gyulladást okozhat.
Forrás: vogue.com