3 egyszerű gyakorlat, amelyekkel napról napra erősebb leszel mentálisan
A mentális egészség semmivel sem pótolható, ha az nincs meg, akkor nagyon nehéz testileg is egészségesnek maradni, és kiegyensúlyozottan venni az élet kihívásait, a mindennapi akadályokat. Amíg a testi bajokra egyszerűbb a megoldás, a célzott kezelések és gyógyszerek akár pillanatok alatt előidézik a változást, a mentális egészséggel már más a helyzet.
Ezeket láttad már?
A mentális egészségért ugyanúgy lehet dolgozni, fejleszthető remek technikákkal, mégis fontos, hogy elfogadjuk, ez egy soha véget nem érő, és sok időt igénybe vevő folyamat. Ez persze nem lehet probléma, hiszen ha a mentális alapunk szilárd, akkor az életünk legtöbb területén pozitív változást várhatunk.
Szociális kapcsolatok kiépítése
Az emberi kapcsolatok, barátságok, viszonyok nagyon fontos szerepet játszanak abban, hogy mentálisan is kiegyensúlyozott tudj maradni. Ez ugyanis segít kialakítani az összetartozás érzését, és javítja az önértékelést azzal, hogy meghatározott szereped van valaki, vagy valakik életében. Lehetőséget ad arra is, hogy megoszd a pozitív tapasztalataidat, amely még boldogabbá tehet, de általuk veled is megosztják a pozitív élményeket, amelyek jobbá tehetik a kedvedet.
De a barátok és ismerősök, szerelmek érzelmi támogatást is nyújtanak, így sosem leszel majd kétségbeesett, tudhatod, hogy számíthatsz másra.
Hogyan tehetsz ezekért?
- Szánj minden nap időt arra, hogy emberekkel legyél: a családoddal, barátaiddal, pároddal.
- Legyenek fix időpontok, amikor a szociális életedre fókuszálsz: például vasárnaponként a családi ebéd, vagy péntekenként egy csajos este, esetleg szombatonként egy randi a pároddal.
- Ha otthon vagy, és más is veled van, kapcsold ki a TV-t, és beszélgess, játssz, tölts időt a szeretteiddel.
- A magányos ebédszünet helyett, ahol csak az Instagramot pörgeted, ebédelj a kollegákkal.
- Látogass meg olyan családtagokat vagy barátokat, akiknek úgy érzed, szükségük van rád. Ezáltal segítesz is, és hasznosnak is érezheted magad.
- Önkénteskedj: ez lehet egy helyi iskolában, vagy kórházban, közösségi csoportban - a lényeg, hogy hasznosnak érezd magad, és segíts másokon!
- A technológiát használd a kapcsolatok fenntartására: a Skype vagy a FaceTime nemcsak a meetingekre szuper, de arra is, hogy a messzi rokonokkal vagy a régi barátokkal kommunikálj!
Mit kerülj el?
Ne használj csak Messengert vagy WhatsAppot a kapcsolatok ápolására. A személyes találkozókat és a telefonhívásokat semmi nem helyettesíti.
Légy fizikailag aktív!
Az aktív életmód nemcsak a fizikai egészségednek és az erőnlétednek jó. A kutatások azt mutatják, hogy a mentális egészségedre is pozitív hatással van, ha fizikailag aktív vagy. Javítja ugyanis az önbecsülésedet, segít a célok kitűzésében és azok elérésében, a kitartásban. Mi több, olyan kémiai változásokat okoz az agyban, amelyek hozzájárulnak a hangulat pozitív irányban való változásához.
Hogyan tehetsz ezekért?
- Olvass utána, melyik fizikai tevékenység pontosan mit okoz, milyen javulásokat idéz elő, és ezek figyelembe vételével válaszd ki, melyik nap mit csinálsz.
- Végezz erőnléti és nyújtó gyakorlatokat, amelyek növelik az izomerőt, javítják az egyensúlyt, és csökkentik az ízületi fájdalmakat.
- Ha valamilyen testi problémád van, akkor se iktasd ki a mozgást az életedből: talál meg, melyik az a mozgásforma, amit könnyedén alkalmazni tudsz.
Mit kerülj el?
Semmiképpen ne tölts el órákat szenvedve a konditeremben. A mozgásnak örömet kell okoznia, és eredményt sem csak akkor érhetsz el, ha a futógépen szenvedsz. Persze, akik szeretnek futni, azoknak a futógép tökéletes választás lehet. De ne érezd magadat rosszul csak azért, mert neked a pilates, a jóga, vagy éppen más kicsit nyugodtabb mozgásforma adja meg az örömet.
Tanulj új dolgokat!
A kutatások azt bizonyítják, hogy az új készségek elsajátítása javítja a mentális jólétet, hiszen növeli az önbizalmat és az önbecsülést. E mellett segít a céltudat kialakításában, és a másokkal való kapcsolattartásban is. Ugyan sokszor nem érezzük égető szükségét és hiányát annak, hogy új dolgokat tanuljunk, mégis fontos lenne.
Hogyan tanulhatsz új dolgokat?
- Ez nem csupán lexikális lehet: tanulj meg valami újat főzni, ásd bele magadat az egészséges étrendbe, hogy milyen élelmiszernek milyen hatása van a szervezetre.
- Próbálj új feladatokat keresni a munkahelyeden. Mentoráld a pályakezdő kollegákat, gyakornokokat, vagy fejleszd a prezentációs készségeidet.
- Tanuld meg, hogyan lehetsz a legjobb barkácsoló otthon. A Youtube és a TikTok már tele van otthoni lifehackekkel, ezek rendkívül hasznosak lehetnek a mindennapokban. Többé nem lesz olyan dolog, amit ne tudnál megoldani.
- Jelentkezz egy tanfolyamra, tanulj új nyelvet, vagy bármilyen más dolgot: főzni, sportolni, szerelni, festeni - amit csak szeretnél! Ha akarod, ez lehet egy szakma, egy új karrierlehetőség, vagy akár csak egy remek hobbi is.
Hogyan ne csináld?
Semmiképpen ne érezd, hogy erőlteted, hogy ez egy kötelesség, egy nehézség. Csupán azért fontos ez, hogy karban tartsd az agyad, nem az életed múlik rajta. Éppen ezért tényleg olyan elfoglaltságot válassz, amelyben örömödet leled majd.
Ha erre a három dologra odafigyelsz, akkor karban tartod majd az agyadat, és olyan dolgokkal dúsítod a mindennapjaidat, amelyek valós örömet okoznak, és amelyekből töltődni tudsz. Ezen kívül fontos az is, hogy ne stresszeld túl a kihívást jelentő szituációkat. Néha légy laza, és fókuszálj arra, hogy megéld a mindennapokat!