Meglepő hatással lehet egészségünkre egy óra forró fürdő: váratlan dologra jöttek rá a kutatók
A téli napokban, különösen a fárasztó munkanapok után, jól esik elmerülni egy kád forró vízben. Ilyenkor egy kicsit lehetőségünk nyílik rá, hogy kikapcsoljuk elménket, teljesen ellazítsuk magunkat. Megszabadulhatunk a stressztől, felfrissülünk tőle. Ugyanakkor a szakemberek kiderítették, hogy ez az esti szokás még a szívünk egészségének is jót tehet.
Ezeket láttad már?
Örömteli hírről számoltak be nemrég a kutatók: egyik kedvenc téli tevékenységünk, a forró vízben való fürdőzés javíthat a szívünk egészségén, csökkentheti a stroke és a szívroham kialakulásnak kockázatát. Nézzük, mivel magyarázzák ezt a jótékony hatást a szakemberek!
Napokkal később is érezhető volt a pozitív hatás
Egy órányi forró fürdőzés jót tesz a szívnek: a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél képes csökkenteni a vérnyomást és az inzulinszintet - állapították meg a kutatók. A betegség, amely növeli a stroke és szívroham kialakulásnak esélyét is, a briteknél nagyjából 4 millió embert érint.
A Portsmouthi Egyetem szakemberei szerint a fürdőzés során kismértékben nő a testhőmérsékletünk. „Ez azt jelenti, a szívnek nem kell olyan keményen dolgoznia ahhoz, hogy a testet elegendő oxigénnel ellássa" - idézi Dr. Thomas James, a tanulmány szerzőjének szavait a The Sun.
„Amikor a szív kevesebb vért pumpál a testben, az csökkenti az ereinkben lévő nyomást. Ez az eredmény is azt mutatja, hogy a hőterápiás kezelés egy izgalmas lehetőség lehet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére. Reméljük, ez kiterjed a közérzet javítására, a vércukorszint szabályozása, valamint a betegségben szenvedők szívének egészségének javítására is."
A szakértő megjegyezte azt is, hogy a test nemcsak a forró fürdőzés idején működött jobban a vizsgálat során, hanem még napokkal utána is, ami mindenképp nagyon pozitív eredmény. Ebben a kutatásban egyébként összesen 14 beteg vett részt, ők két héten keresztül 8-10 alkalommal vettek egy órás forró fürdőt 40 Celsius-fokos vízben.
Olyan hatékony lehet, mint a futás
Érdekesség, hogy nem ez az első kutatás, ami ilyen pozitív eredményekről számol be. Tavaly a Coventry Egyetem szakemberei is arra jutottak, hogy a forró fürdőzés legalább annyira jótékony a szervezet számára, mint például egy fél órás futás. A 30 perces esti pancsolás egyértelműen fokozza a lábak vérkeringését, ugyanakkor csökkenti a vérnyomást és a stresszhormonok szintjét.
Ez azért is jó hír, mert a fürdőzés segíthet azoknak is, akik mozgáskorlátozottak. „A forró fürdőzés beiktatása mindennapjainkba felérhet egy életmódváltással is. Rengeteg egészségügyi előnnyel járhat, és ami a legfontosabb, hogy az emberek örömmel végzik."
Amit még megtehetünk a szívünk egészségéért
Természetesen a szívroham és a stroke kockázata számos más módszerrel is csökkenthető. Mindkettő alapbetegségből ered, ilyen például az érelmeszesedés, az artériákban felhalmozódó zsírlerakódás. Kockázati tényezőik közé tartozik a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a dohányzás, az elhízás, a mozgásszegény életmód, valamint a cukorbetegség.
A legegyszerűbb módszer, amit megtehetünk az elkerülése érdekében az az egészséges táplálkozás. Fogyasszunk több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket, sovány fehérjéket, amelyek bizonyítottan csökkentik a vérnyomást és javítják a szív egészségét. Fogyasszunk kevesebb zsírt, a túl sok telített és transzzsír növeli a koleszterinszintet és az érelmeszesedés kockázatát. Korlátozzuk továbbá a sóbevitelt, a túl sok só ugyanis összefüggésbe hozható a magas vérnyomás kialakulásával. Emellett fogyasszunk magas rosttartalmú élelmiszereket, amelyek segíthetnek a koleszterinszint csökkentésében.
Ügyeljünk a rendszeres testmozgásra is, sétáljunk, fussunk, kerékpározzunk, ússzunk. Az aerob mozgásformák erősítik a szívet és javítják a keringést. Időről időre ellenőrizzük a vérnyomásunkat, a magas vérnyomásnak ugyanis gyakran nincsenek tünetei. Szokjunk le továbbá a dohányzásról és fogyasszunk minél kevesebb alkoholt.