Ez az egyszerű teszt megmutatja, milyen gyorsan öregszel: a betegségeket is előre jelezheti
Mindenki kíváncsi a biológiai korára, valamint arra, hogy valójában mennyire egészséges és milyen hosszú életre számíthat. Nem kellenek azonban drága eszközök ahhoz, hogy ezt nagyjából megállapítsuk, elég elvégezni egy egyszerű otthoni tesztet.
Ezeket láttad már?
Az úgynevezett flamingó-teszt rengeteget elárul egészségi állapotunkról, valamint arról, milyen esetleges betegségekre illetve élettartama számíthatunk a jövőben és milyen gyorsan öregszünk. Nagyon egyszerű és otthon is elvégezhető. De mi is ez pontosan? Eláruljuk!
Sok mindent elárul egészségünkről
Hogy képesek vagyunk-e felvenni az úgynevezett flamingó-testtartást, az egészségi állapotunkról is árulkodhat. A Mayo Clinic tanulmánya szerint, az, hogy mennyi ideig tudunk egy lábon egyensúlyozni, jelezheti, mennyire erősek a csontjaink, az izmaink, az idegeink.
Ha nem megy annyira jól ez a mutatvány, az előrevetítheti különböző egészségügyi problémák kialakulásának magas kockázatát, a fertőzések nagyobb esélyét és a műtétekből való nehezebb felépülést.
És hogy mi számít elégnek? A The Sun azt írja, a felmérés szerint egy átlagos 50 éves ember nagyjából 90 másodpercig képes egyensúlyozni, míg egy 80 éves csak körülbelül 3 másodpercig.
Az egy lábon állás jó egyensúlyérzéket igényel, ami összefügg az agyműködéssel, az izomerővel és a vérkeringéssel. Persze drága tesztekkel, vérvizsgálatokkal talán pontosabb képet kaphatunk az egészségünkről, mindenesetre ez is egy jó megoldás arra, hogy nagyjából lássuk, milyen is az állapotunk.
A szakértők egyértelműen kijelentették, hogy minél idősebb valaki, annál nehezebb neki egy lábon egyensúlyozni. Dr. Kenton Kaufman kijelentette, ez egy remek mérőszám arra, hogy kifejezze, hogyan is működnek a test különböző rendszerei.
A jó egyensúlyérzék biztosítja a mindennapi élettevékenységek elvégzésének képességét és meggátolja, hogy féljünk az esetleges eleséstől, tehát jobb életminőséghez, egészségesebb öregedéshez vezet.
Minden életkorban nagyon fontos az egyensúly
Az egyensúlyérzéknek tehát nemcsak idősebb korban van fontos szerepe. Az egyensúlyozási tevékenységek minden életkorban javítják az általános képességeinket. Javítják a teljesítményt és megóvnak bennünket a különböző sérülésektől. A sportolók felkészülési programjába is rendszeresen építenek be az edzők ilyen gyakorlatokat. Ezek segítenek lassítani az izom- és csonterő természetes csökkenését, amely a középkorúaknál elkezdődik.
Nagyon fontos szerepe van továbbá az egyensúlyérzéknek a különböző életszakaszokban, például terhesség vagy menopauza idején. Érdemes odafigyelni arra, hogy időről időre javítsuk az egyensúlyunkat, így csökkenthetjük a betegségek és sérülések kialakulásának kockázatát is.
Hogyan javíthatunk rajta?
- Álljunk egyenesen, térdeinket enyhén hajlítsuk be.
- Lépjünk lassan oldalra, először csak az egyik lábunkat mozgatva.
- Ezután a másik lábunkkal is lépjünk oda.
- Figyeljünk rá, hogy lépés közben ne mozgassuk a csípőnket. Tegyünk 10 lépést mindkét irányba vagy lépegessünk a szoba egyik végéből a másikba.
Egy másik módszer:
- Egyenesedjünk fel, helyezzük jobb sarkunkat a bal lábujjunk elé a padlóra.
- Tegyük ugyanezt fordítva, a bal sarkunkkal is. Ügyeljünk rá, hogy mindig előre nézzünk. Ha szükséges, ujjainkkal támaszkodjunk a falnak.
- Próbáljunk meg öt lépést így elvégezni.