Egyre gyorsabban terjed a vastagbélrák: nagyon meglepő dologra jöttek rá a szakemberek az okokat kutatva
Az utóbbi időben ijesztő méreteket öltött a vastagbélrákos esetek száma, az pedig különösen aggasztó, hogy az érintettek között egyre több a fiatal. Már a szakemberek is komolyan foglalkoznak a témával és úgy tűnik, lassan fény derül arra, mi is állhat pontosan a probléma hátterében.
Ezeket láttad már?
Szakértők szerint a túl gyors biológiai öregedés a felelős azért, hogy az utóbbi időben egyre több fiatalnál diagnosztizáltak vastagbélrákot. Mi okozhatja ezt a tendenciát? Hogyan lehetne ellene tenni? Nézzük, mit válaszolnak erre a kutatók.
Felgyorsult öregedés
Kutatások szerint az utóbbi időben ugrásszerűen megnőtt a vastagbélrákkal diagnosztizáltak száma az 50 év alattiak körében. Főleg azoknál alakult ki a betegség, akiknek a biológiai életkoruk magasabb volt, mint a kronológiai életkoruk, ezt pedig olyan életmódbeli tényezők okozhatták, mint például a helytelen étrend, az alkoholfogyasztás, valamint a környezeti tényezők, például a vegyi anyagok.
A kutatók 50 év alatti, vastagbéltükrözésen átesett embereket vizsgáltak és vérmintáik segítségével kiszámították biológiai életkorukat. A vizsgálat során arra jöttek rá, hogy a felgyorsult öregedés mintegy 16 százalékkal magasabb kockázatot jelentett a rákhoz vezető kisebb daganatok kialakulásában.
A szakértők maguk is meglepődtek, hogy ezúttal a korábban vastagbélrákkal összefüggésbe hozott kockázati tényezők, például a testzsír és a dohányzás, valójában nem voltak kapcsolatban a betegséggel.
Egyre több kutatási eredmény utal arra, hogy az előrehaladott biológiai életkor egyre gyakoribb, még akkor is, ha a várható élettartam alapvetően növekszik. Ezt a paradoxont a kutatók még vizsgálják.
„Az öregedés nagyon sokrétű, és folyamatos vizsgálatokra van szükség, hogy megállapítsuk, a legtöbb ember biológiai életkora megegyezik-e a kronológiai életkorával. A biológiai életkor egy külön egészségügyi információt nyújt és ez segíthet a továbbiakban a rák megelőzésében" - mondta el Dr. Shria Kumar vastagbélrák-specialista.
Jobb, ha hamarabb elkezdünk szűrővizsgálatokra járni
A kutatók nem tagadják, őket is nagyon meglepte a tény, hogy ennyire megugrott a vastagbélrákkal diagnosztizált esetek száma a fiatalok körében. Míg korábban ez inkább az 50 feletti korosztályra volt jellemző, ma már ez megváltozott. Az eredményeket látva az orvosok azt javasolják, a rendszeres vastagbélrák szűréseket 45 éves kortól kezdjük el, de vannak olyanok, akik azt ajánlják, ennél korábban sem árt. A szűrésre többféle módszer áll rendelkezésre, beleértve például az otthon gyűjtött székletmintát, valamint a kolonoszkópiát.
A biológiai életkort számtalan tényező megemelheti. Ilyen például a helytelen táplálkozás -beleértve az ultrafeldolgozott élelmiszerekben gazdag étrendet -, az elhízás, a dohányzás vagy épp az alkoholfogyasztás. Emellett hozzájárul többek között a környezetszennyezés valamint a stressz is.
Veszélyben a Z-generáció
A kutatók arra a megdöbbentő következtetésre jutottak, hogy a felgyorsult öregedés, illetve a rák kialakulásának a kockázata az 1965 után született generációk esetében folyamatosan nő. Ez pedig azt jelenti, hogy a Z-generáció képviselőinél, tehát, akik 1997 és 2012 között születtek, sokkal korábban alakulnak ki olyan halálos betegségek, mint például a rák, mint a szüleiknél vagy nagyszüleiknél.
Ilaria Bellantuono professzor a Daily Mailnek elárulta, egyelőre nem tudnak eleget ahhoz, hogy kijelenthessék, hogy a fiatalok gyorsabban öregednek, ugyanakkor ez nagyon is lehetséges, ugyanis egyre több olyan betegséget fedeznek fel a fiatalabbaknál, amelyekről korábban azt feltételezték, inkább az idősebbeket érintik.
Ami pedig a legtragikusabb az egészben, hogy a fiatalok nem gyanakodnak arra, hogy esetleg rákjuk lehet. Senki nem gondolná, hogy a hasfájás, a fogyás vagy a kissé véres széklet vastagbélrákot jelezhet az esetükben, ezért csak nagyon későn, végső stádiumban fedezik fel, amikor már az orvosok sem tudnak mit tenni.