Ez az oka, hogy mindig ugyanabban az időpontban ébredsz fel esténként
A kiegyensúlyozott éjszakai alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezd magad a hétköznapokban. Létfontosságú, hogy amikor csak teheted, szánj napi 7-8 órát alvásra. Tudományos kutatások azonban kimutatták, hogy sokan (köztük talán te is) úgy vannak genetikailag kódolva, hogy csak néhány órát tudnak összefüggően aludni, majd ugyanabban az időpontban felébrednek éjszaka. De vajon miről árulkodik ez a jelenség?
Ezeket láttad már?
Valójában az éjszakai álomból még a reggel tervezett kelés előtti felébredés teljesen normális, akár még négy-öt alkalommal is. Maga a folyamat visszavezethető egészen az őskorig, amikor is az ősemberek többször is felkeltek az éjszaka folyamán, hogy ellenőrizzék környezetüket és megbizonyosodjanak arról, hogy nem áll fent semmilyen vadveszély, majd visszafeküdtek aludni. Az éjszakai ébredés rendkívül gyakori jelenség, de normális esetben képesnek kell lenned arra, hogy néhány percen belül visszaaludj. Ha ez mégsem történik így, és folyamatosan ugyanabban az időpontban ébredsz, annak már más okai vannak.
Ha este kilenc és tizenegy óra között ébredsz meg, akkor ezért a legvalószínűbb, hogy a stressz és a szorongás a felelős. A legtöbb ember nagyjából ilyenkorra időzíti az elalvást. Ha te már hamar megébredsz, akkor szinte biztos, hogy valami nyomja a lelked, és nem hagy aludni. De nyilvánvalóan problémát jelenthetnek különböző külső tényezők is, mint a ki nem kapcsolt televízió, a túl világos szoba vagy a zajos környezet is.
Ha este tizenegy és éjjel egy között ébredsz, azért az epeműködésed lehet a felelős. Az epe ezekben az órákban a legaktívabb. Lebontja az összes zsírt, amit a nap folyamán elfogyasztottál, és ha ilyenkor ébredsz meg, érdemes átgondolnod, milyen ételeket szoktál enni lefekvés előtt, és egyáltalán mikor. Az esti nasikat és a késői étkezéseket mindenképp érdemes hanyagolnod. Az ébredés lelki okai mögött állhat érzelmi csalódás, keserűség és neheztelés – amiken viszont csak akkor tudsz túllendülni, ha előbb önmagadat is elfogadod. Ha sikerül, az alvás is könnyebben fog menni.
Éjjel egy és három óra közötti ébredésnél gyanakodhatsz arra, hogy a májadnak túl sok tennivalója van, és meg kellene könnyítened a dolgát. Igyekezz kerülni a nehéz ételeket, és mérsékelni a késő esti alkoholfogyasztást. A késő esti ivás káros lehet az alvási ciklusodra, hiszen anyagcserétől függően a bevitt alkohol néhány óra múlva távozik a szervezetedből, és amikor ez megtörténik, természetes hogy felébredsz.
Hajnali három és öt óra között töltődik fel a legintenzívebben a szervezeted az elkövetkezendő napra. Ha ilyenkor ébredsz fel, és esetleg köhögsz is, akkor ez egy jelzés lehet a tested részéről, hogy egészségesebb ételeket kellene fogyasztanod és ügyelned arra, hogy több időt tölts friss, tiszta levegőn.
Ha öt és hét óra között ébredsz fel annak ellenére, hogy egyébként még lenne időd aludni, akkor ezért valószínűleg a nem elegendő folyadékbevitel lehet a felelős. Ezekben az órákban tisztul meg leginkább a vastagbél, ami felelős a káros anyagoknak az emésztőrendszerből való eltávolításáért. Ha ilyenkor ébredsz fel, akkor valószínűleg több vizet kell fogyasztanod. Ezekben az órákban gyakran felszínre törnek a lelki okok is, így ha felébredsz, annak talán érzelmi korlátozás vagy bizonytalanság áll a hátterében. Ha ezt sikerül orvosolnod, akkor az alvási ciklusod is javulni fog.
Bármikor is ébredsz fel éjjel, ha rendszeressé válik, és a visszaalvás is nehézséget jelent számodra, akkor mielőbb tenned kell azért, hogy megszüntesd a jelenséget. Egy kicsit nagyobb odafigyelés a testedre és a lelkedre bármilyen helyzetben a segítségedre lehet, ezt soha ne feledd!