5 étel, amit soha ne egyél reggelire, mert tönkreteheti az egész napodat
A reggelit gyakran a nap legfontosabb étkezéseként tartják számon, hiszen hatalmas kezdőlöketet adhat a napindításhoz. De vajon minden ételválasztás ugyanolyan ideális a korai órákban? Sajnos a válaszunk nem, így mutatjuk is, mi az az 5 dolog, amit érdemes elkerülnöd ebben a napszakban.
Ezeket láttad már?
A reggeli célja nemcsak az energia pótlása, hanem az is, hogy hosszabb távon stabilizálja a vércukorszinted, segítsen jobban fókuszálni, valamint támogassa az anyagcserét. Egy jól összeállított reggeli csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, viszont bizonyos ételek ennek pont az ellenkezőjét okozhatják.
Dönts okosan
Ettől függetlenül fontos, hogy ne úgy tekintsünk ezekre az ételekre, mint tiltólistás elemekre, hanem inkább arra fókuszáljunk, hogy melyek azok, amelyeket érdemes(ebb) a tányérunkra tennünk.
Jennifer Kerner, regisztrált dietetikus így fogalmaz: „Ahelyett, hogy bizonyos ételeket tiltottnak tekintenénk, jobb, ha az egészséges ételek kiválasztását egy olyan spektrumnak tekintjük, amely figyelembe veszi a mértéket, az adagok méretét és az egyéb tényezőket.” Ennek ellenére van néhány étel, amit reggelente érdemes elkerülni, hogy ne rontsuk el az egész napunkat.
1. Hozzáadott cukrok
A hozzáadott cukrok az élelmiszerek feldolgozása során kerülnek az ételekbe, és tápanyagtartalom hozzáadása nélkül növelik a kalóriákat. Az ilyen cukrok gyorsan megemelik a vércukorszintet, amely hirtelen eséshez és fáradtsághoz vezet. A feldolgozott gabonapelyhek, müzliszeletek és cukros péksütemények reggelente ugyan nagy energialöketet adnak, de rövid időn belül újra éhségérzetet keltenek. A természetes cukrokkal azonban egészen más a helyzet.
Kerner szerint: „Amikor megeszel egy gyümölcsöt, cukrot fogyasztasz fruktóz formájában. De mivel ez a természetes cukor egy élelmiszer-mátrixban van megkötve, amely rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és fitonutrienseket is tartalmaz, a szervezet lassabban emészti meg a cukrot, így hosszabb ideig tartó, állandó energiaforrássá válik.”
2. Magas cukortartalmú kávéitalok
A kávé sokaknál a reggeli rutin szerves része, de nem mindegy, hogyan készítjük el. Az ízesített kávéitalok, például a jeges karamellás latte vagy az édesített cappuccino, magas cukor- és kalóriatartalommal bírnak. Az ilyen italok rövid időre ugyan felpörgethetnek, de gyorsan visszaesést okoznak az energiaszintedben. Helyettük próbálj ki olyan kávékeveréket, amely természetes módon édes ízű, így nem igényel további édesítést. Ha szereted a jegeskávét, a hidegen főzött (cold brew) változat lágyabb ízvilágú, így kevesebb édesítőt kíván.
3. Energiaitalok
Bár gyors lendületet adnak, az energiaitalok nem helyettesítik a kiegyensúlyozott reggelit. Nagy mennyiségű koffeint és cukrot tartalmaznak, ami megterhelheti a szervezetet, ráadásul elnyomhatják az étvágyat, ami azt eredményezi, hogy kihagyod a valódi, tápláló reggelit.
4. Túl nagy adagok
Az éttermekben és boltokban vásárolt reggeli adagok gyakran nagyobbak a szükségesnél. Egy péksütemény vagy amerikai reggeli menü akár háromszor annyi kalóriát is tartalmazhat, mint amit otthon készítenél. Kerner hangsúlyozza: „Az rendben van, ha egy kiegyensúlyozott, otthon készített reggeli részeként eszel egy kis adag reszelt sült burgonyát" – mondja Kerner. „De egészen más az, ha egy étteremben a tányérod háromnegyedét sült krumplival pakolják tele, és még két szelet pirítóst is adnak mellé.”
5. Egészségesnek álcázott ételek
Bizonyos reggeli ételek egészségesnek tűnnek, de valójában rejtett cukrokat és kalóriákat tartalmazhatnak. Sok boltban kapható smoothie valójában cukros gyümölcslé alapú ital, és egy reggeli muffin nem különbözik sokban egy tortaszelettől. „Ez csak egy újabb ok, hogy olvasd el az élelmiszer tápértékcímkéjét” – mondja Kerner. „Ha lehetséges, válasszon rost-, fehérje- és alacsonyabb cukortartalmú ételeket.”
A reggeli fontos szerepet játszik az energiaszint fenntartásában és az anyagcsere megfelelő működésében. Bár egy-egy „bűnözés” néha belefér, figyelj arra, hogy a reggelid az esetek többségében tápláló és kiegyensúlyozott legyen. Kerüld a túlzottan cukros italokat, a nagy adagokat és a divatos, de kevésbé egészséges ételeket, hogy energikusan indulhassan a napod!
Forrás: uhhospitals.org