Ételek, amiket a hűtőben kell tartani, és nem is tudtál róla
Veled is előfordult már, hogy hazaértél a bevásárlásból, majd a táskádat kipakolva elbizonytalanodtál, hogy hova kerüljön a tojás, a lekvár vagy más finomság? Sajnos gyakran nem egyértelmű, hogy melyik ételt, hol tároljuk, egy-egy rossz döntés pedig az idő előtti megromlásukhoz vezet.
Ezeket láttad már?
Ha rengeteg hely van a hűtőben, sokan beleesünk abba a hibába, hogy telepakoljuk olyan ételekkel, amelyeknek nem ott lenne a helyük, mikor viszont alig fér be étel, könnyen kint maradhatnak a hűtőbe való ételek is. Néha pedig egyszerűen csak a bizonytalanság vagy a megszokás miatt nem teszünk minden olyan ételt a hűtőbe, aminek ott lenne a helye. Mutatjuk, mit hol érdemes tárolni!
Diófélék és olajos magvak
A diófélék és az olajos magvak is természetes olajokat tartalmaznak, amelyek szobahőmérsékleten avasodni kezdenek. Bár avasan sem károsak az egészségünkre nézve, ha ettél már furcsa, kellemetlen ízű diót vagy mogyorót, tudod, hogy mennyire nem szerencsés avas ételekbe belefutni. Hogy ezzel a problémával ne is kelljen ezentúl szembesülnöd, tedd a dióféléket és az olajos magvakat egy légmentesen záródó edénybe, utána pedig mehetnek a hűtőbe. Így aztán akár egy évig is elállhatnak.
Lekvárok, dzsemek
A lekvároknak és a dzsemeknek teljesen jó helyük lehet a kamrában - minimum a minőségmegőrzési idejükig -, vagy ha nincs túl meleg, akár a konyhapulton is, egészen addig, amíg nincsenek felbontva. Utána már mindenképpen jobb helyük lesz a hűtőszekrényben, de ebben az esetben is mindig vedd figyelembe, hogy mi szerepel a címkéjükön. Ha pedig házi lekvárról, dzsemről van szó, akkor a magasabb cukortartalmú verziókat általában egy hónapon belül, a hozzáadott cukortól mentes vagy kevés cukorral készült verziókat pedig még hamarabb érdemes elfogyasztani.
Csokoládé
A csokoládét hűvös, száraz helyen érdemes tárolni, így ha éppen nincs ilyen az otthonodban - mondjuk nyáron, a nagy meleg miatt - vagy tele a kamra, esetleg a spájz, akkor tedd inkább a hűtőbe. Illetve figyelj arra is, hogy ha már meg van bontva, szorosan legyen becsomagolva, másként a nedvesség befolyásolhatja az állagát, és utána már a kedvenc csokoládéd sem lesz olyan vonzó, mintha megfelelően tároltad volna.
Mustár, ketchup
A mustárnál mindig vedd figyelembe, hogy milyen utasítások vannak a címkéjén, de alapvetően elmondható, hogy felbontás után hosszabb ideig marad friss, ha a hűtőbe teszed. Természetesen a ketchup esetén is az a legfontosabb, hogy mi van a címkéjén, de az íze és a frissessége megőrzése érdekében szintén jobb, ha a hűtőbe kerül. Felbontás után pedig általában maximum hat hónapon belül érdemes elfogyasztani.
Tortilla
Ha te is szoktál venni tortillát, akkor ezentúl mindig olvasd el, mi van a csomagolásán. Ugyanis sok terméken az apró betűs résznél szerepel, hogy felbontás után érdemes hűteni, ellenkező esetben ugyanis hamar megromolhat. Így a legjobb, ha egyből a hűtőszekrénybe kerül, utána pedig néhány napon belül elfogyasztod, vagy ha úgy látod, hogy rövid időn belül nem fog elfogyni, akkor érdemes lefagyasztanod.
Tojás
Ha a hűtőben tárolt élelmiszerekről van szó, a tojás talán a legmegosztóbb. Egyes országokban a hűtőben tárolás az ajánlott, mert a csomagolás előtt szokás megmosni a tojást, míg máshol, ahol nincs ilyen szabályozás, a szobahőmérsékleten való tárolást szokták javasolni. Utóbbi oka, hogy a tojásnak van egy önvédő rétege, amely természetes módon képes megakadályozni a szennyeződéseket. Mosáskor ez a réteg megszűnik, ami pedig máris indokolttá teszi az azonnali hűtést. Na de hogy te mit tegyél? Abból egészen biztosan nem lesz baj, ha a tojást a saját csomagolásában a hűtőszekrénybe teszed, de ha van egy hűvös helyiség az otthonodban, akkor ott is jó helye lehet.
Forrás: eatright.org, smh.com.au, cookist.com