A csokoládé akár a cukorbetegségtől is megvédhet, de csakis akkor, ha így fogyasztod
Jó hír az édesszájúaknak: a csokoládé nemcsak finom, hanem nagyon egészséges is. Nem mindegy azonban, hogyan és milyen mennyiségben fogyasztjuk. Nézzük, milyen szabályokat érdemes betartani, ha szeretnénk élvezni a jótékony hatásait!
Ezeket láttad már?
Az étcsokoládé nagyon egészséges, mértékkel fogyasztva még akár a 2-es típusú cukorbetegségtől is megóvhat. Mit jelent ez pontosan? Milyen mennyiségben ehetünk belőle? A kutatók most ezekre is megadták a választ!
Nagy kedvencünk, az étcsokoládé
Az étcsokoládé akár a 2-es típusú cukorbetegség ellen is védelmet nyújthat - derült ki egy friss kutatásból. A tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik hetente ötször ettek három kockányit egy nagy táblából, 21 százalékkal kisebb eséllyel alakult ki a betegség - számolt be a hírről a The Sun.
Azt azonban hozzáteszik a szakemberek, hogy akik tejcsokoládét fogyasztottak, jobban meghíztak, ezáltal fokozott kockázatnak tették ki magukat. A 2-es típusú cukorbetegséget ugyanis gyakran az egészségtelen ételekben és cukorban gazdag étrend váltja ki. Az Egyesült Királyságban például több mint 4 millióan szenvednek a betegségben és évente 1,5 milliárd fontot költenek a kezelésére.
A Harvard Egyetem kutatói szerint azonban a kakaóbabból származó antioxidánsok magas koncentrációja az étcsokoládéban segíthet a szervezetnek felszívni a cukrot a vérből, ami ellensúlyozhatja a telített zsírok és a cukor súlygyarapodásra és cukorbetegségre gyakorolt hatását.
A tej- és fehércsokinál nem érvényesülnek ezek a hatások
A kutatócsoport összesen 192 ezer ember étkezési és egészségügyi adatait vizsgálta három évtizeden keresztül, és arra a következtetésre jutottak, hogy a tej- vagy fehércsokoládé viszont nem tartalmaz ahhoz elég kakaót, hogy ugyanezt a hatást elérje.
A szakemberek hozzátették: természetesen a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése ennél sokkal összetettebb, számtalan egyéb tényezőre érdemes odafigyelnünk a mindennapjaink során. Ilyen például az, hogy kiegyensúlyozott étrendet kövessünk, rendszeresen végezzünk testmozgást és tartsuk kordában a testsúlyunkat.
Életmódbeli tényezők, amelyek megóvhatnak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulástól
- Válasszunk hozzáadott cukrot nem tartalmazó italokat, ne tegyünk cukrot a teába, kávéba és kerüljük a szénsavas üdítőket, energiaitalokat.
- Finomított szénhidrátok helyett válasszunk teljes kiőrlésű gabonaféléket, például barna rizst, teljes kiőrlésű tésztát, illetve lisztet és kenyeret, valamint zabot.
- Csökkentsük a vörös és feldolgozott húsok fogyasztását, ilyenek például a szalonna, a sonka, a kolbász, a sertés-, a marha- és a bárányhús.
- Fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt. Iktassuk be étrendünkbe az almát, a szőlőt, a bogyós gyümölcsöket és az olyan leveles zöldségeket, mint a spenót, a kelkáposzta, a vízitorma és a rukkola.
- Fogyasszunk olyan joghurtot és sajtot, amelyek nem tartalmaznak cukrot.
- Csökkentsük az alkoholfogyasztást.
- Válasszunk egészséges nassolnivalókat, például sótlan dióféléket, magvakat.
- Együnk egészséges zsírokban gazdag élelmiszereket, avokádót és olívaolajat.
- Csökkentsük a só mennyiségét.
- Ha lehetőségünk van rá, tabletták helyett élelmiszerek által vigyük be szervezetünkbe a vitaminokat és az ásványi anyagokat.