Óriási hiba, amit rengetegen elkövethetnek: egészségüket veszélyeztetik ezzel az ártatlannak tűnő esti szokással
A túl sok ülés és a tápanyagszegény, feldolgozott ételek fogyasztása rosszat tesznek az egészségünknek. Ha pedig a kettőt együtt csináljuk, például esténként leheveredünk a kanapéra, ölünkbe tesszük a pizzás dobozt és úgy tévézünk vagy telefonozunk, az hosszú távon hatalmas károkat okozhat szervezetünknek.
Ezeket láttad már?
Az egyik legkárosabb szokás, amit tehetünk, ha esténként pizzával vagy bármilyen készétellel, esetleg cukros üdítővel a kezünkben leheveredünk a kanapéra. Bár olykor beleférhet egy-egy ilyen lazítós program, a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy mindenképp limitáljuk ezek számát.
Teljesen megváltoztak az étkezési szokások
Egy egész generáció veszélyezteti egészségét azzal, hogy nem az étkezőasztalnál, hanem a kanapén, az ágyban fekve, esetleg a padlón ülve fogyasztja el vacsoráját - figyelmeztet cikkében a The Sun. Mint írják, az utóbbi években nagyon népszerűvé vált az ilyen alkalmi étkezés, a Z generáció képviselői közül millióan rendelnek az interneten keresztül kész ételeket és ultrafeldolgozott élelmiszereket.
Míg a szülők, nagyszülők általában fix időpontban ülnek az asztalhoz, a fiatalabbak életére már a helytelen táplálkozási szokások a jellemzőek. Egy tanulmány kimutatta, hogy a 18 és 27 év közöttiek több mint 30 százaléka a kanapén, 8 százaléka az ágyban, 3 százaléka pedig a földön ülve fogyasztja el vacsoráját.
Ezzel szemben a 60 és 78 év közöttiek 80 százaléka inkább az étkezőasztalnál eszi meg a nap utolsó étkezését és sokkal kiegyensúlyozottabb étrendet követ. „Az ultrafeldolgozott élelmiszerek átveszik a hatalmat az étkezések fölött, ezzel olyan generációt hozva létre, amely a rossz étkezési szokásoknak köszönhetően veszélybe sodorja saját magát" - mondta el Steve Bennett.
A szakember hozzátette, ez egy igazi fordulópont negatív szempontból: az emberek ugyanis inkább a kényelmet választják az egészség helyett. „A Z generáció számára ez egy egyszerű és mindennapos megoldás, hogy a nap bármely szakában, akár éjszaka is készételt rendelnek. Ez nagyon jelentős és káros változás az ételekhez való hozzáállásukban."
Tisztában vannak a veszélyekkel, de nem foglalkoznak vele
A felmérés során az is kiderült, a Z generáció ritkán főz, 40 százalékuk legalább egyszer a héten készételt rendel magának. További érdekesség, hogy a megkérdezettek nagy része, több mint 60 százaléka tisztában van azzal, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek elhízást okozhatnak és jelentősen növelhetik a krónikus betegségek kialakulását. Tudják azt is, hogy a rostok mennyire fontosak az étrendünkben - úgy tűnik azonban, mégsem törődnek vele.
Bennett, akinek már több könyve is megjelent az egészséges táplálkozás fontosságáról, elmondta, az, hogy ennyire eltávolodunk a hagyományos étkezési időktől és a főzéstől, komoly egészségügyi gondokat okozhat.
„Annak ellenére, hogy az emberek tisztában vannak a feldolgozott ételekkel kapcsolatos kockázatokkal, már nem vásárolnak friss alapanyagokat, nem szakítanak időt főzésre, amelyeket aztán a családdal, barátokkal közösen fogyaszthatnának el. Nagyon aggasztó ezt a trend, különösen az, hogy az éjszakai órákban is bármikor képeseket ilyeneket enni. Semmi baj nincs azzal, ha néha-néha rendelünk valamit, de alapvetően vissza kellene térnünk az étkezőasztalhoz és újra együtt ennünk. Ez a testnek és a léleknek is jót tenne."
A szakember kiemelte, ha a padlón vagy a kanapén ülve, esetleg az ágyon fekve eszünk, akkor nem tudjuk megfelelően megemészteni az ételt. Ráadásul kevésbé érzékeljük, mennyit fogyasztunk, nem érezzük, mikor lakunk jól, így hajlamosabbak lehetünk többet fogyasztani, ami miatt felszaladhatnak ránk a pluszkilók.