Az érzelmileg intelligens emberek ezt a két kifejezést használják, ha valaki bántani akarja őket: igazi mentális páncélként működnek
Biztosan veled is előfordult már, hogy mondtál vagy tettél olyat, amit később nagyon megbántál. Az is lehet, hogy mindezt egy közeli barátoddal, ismerősöddel tetted. Hidd el, a hidegvért megőrizni az érzelmileg felfokozott pillanatokban senkinek nem könnyű.
Ezeket láttad már?
Az érzelmeinket kordában tartani nem egyszerű. Egy kis gyakorlással, keretek kialakításával azonban ez a képesség is fejleszthető, ahogyan az érzelmi intelligencia is. Egyes módszerek elsajátításával a legnehezebb helyzeteken is könnyen átlendülhetünk anélkül, hogy bárkit megbántanánk.
Justin Bariso, az érzelmi intelligencia szakértője elárulta, többféle keretrendszert is kialakíthatunk annak érdekében, hogy kordában tartsuk érzelmeinket: ezek közül is van két kedvence. Csupán két egyszerű, nagyon rövid mondatról van szó, ezek mégis nagyon hatásosak, segíthetnek abban, hogy jobban megértsünk másokat és erősebb kapcsolatokat építhessünk ki.
A két mondat a következő:
- Nem tudják.
- Nem tudom.
Nézzük, mit is jelentenek ezek pontosan, hogyan segíthetnek nekünk és mikor érdemes őket használni!
Csak kevés embernek van B típusú személyisége: ezt jelenti valójában
Így hagyhatjuk figyelmen kívül a bántó megjegyzéseket
Képzelj el egy vitát vagy egy kellemetlen szituációt, amikor valaki egy meggondolatlan, bántó megjegyzést tesz rád. Lehet ő egy idegen, egy kolléga vagy egy családtag. Ha érzed, hogy egyre inkább elkezdenek forrni az érzelmeid, indulataid, csak mondd magadnak: „ők nem tudják". És hogy mit is pontosan? Nem tudják például azt, hogy milyen az életed, hogy milyen a te cipődben járni, nem tudják, amit te tudsz.
Azzal, hogy ezt mondogatod magadnak, az lenne a cél, hogy ne nézd le a másikat. Inkább csak emlékeztesd magad arra, hogy az illetőnek nincs ugyanolyan perspektívája, mint neked. Mert ha lenne, akkor nem mondta volna azt, amit mondott. Ezzel megakadályozhatod azt is, hogy a vita túlságosan átmenne személyeskedésbe.
Ezt a mondatot bárhol használhatod, amikor szükséged van rá, akár a munkahelyeden, akár otthonodban. Ha sértegetnek és közben ezt a mondatot ismételgeted magadban, azzal túlléphetsz a kellemetlen érzéseken és más világításba helyezed a másik embert, így lehetőséged lesz rá, hogy tovább tudj lépni.
Így építhetünk erősebb kapcsolatokat
Persze veled is előfordulhat az, hogy túl gyorsan ítélsz egy adott helyzetben, meggondolatlanul cselekszel vagy barátságtalan megjegyzést teszel. De ahogyan mások sem tudhatják, milyen az élet a te szemszögedből, ez fordított helyzetben is igaz, te sem tudhatod. Ha már épp késztetést érzel arra, hogy valami gúnyosat mondj, ideje, hogy eszedbe jusson ez a kétszavas mondat: „Nem tudom."
A „nem tudom" egy gyors emlékeztető az empátia gyakorlásra, amely tulajdonság felbecsülhetetlen a kapcsolatépítésben. Fontos, hogy tudd, az empátia nem egyenlő az egyetértéssel, nem feltétlenül kell, hogy egyetérts a másikkal. Azzal azonban, hogy emlékezteted magad arra, hogy nem tudod, könnyebben kapcsolatba kerülhetsz az illetővel és a falak helyett inkább hidakat építhetsz.
Nem tudhatod, milyen napjuk van. Nem tudhatod, hogy mivel foglalkoznak. Nem ismerheted hátterüket illetve a tapasztalataikat, körülményeiket. És azt sem, hogy mindezek hogyan befolyásolják azt, amit épp látsz. Ez az emlékeztető segít abban, hogy ne a puszta érzelmek lencséjén keresztül lásd a helyzetet. Úgy döntesz, inkább reálisan látod az eseményt, mint egyetlen pillanatot egy nagyobb kép részeként.
Kiderült, ajánlott-e a kutyával aludni a pszichológusok szerint
Ezzel a két módszerrel figyelmen kívül hagyhatod a bántó megjegyzéseket, jobban egyetérthetsz másokat, erősítheted a kapcsolataidat. Vedd fel az érzelmi intelligencia eszköztárába a két mondatot: „Nem tudják." és „Nem tudom." Gyakorold ezek használatát, így fejlesztheted az érzelmi intelligenciádat. Megtanulhatod kordában tartani az érzelmeidet, és rájössz, hogy ezeket nem ellened, hanem magadért dolgoztatod.
Forrás: inc.com
