Így ismerheted fel, ha egy energiavámpírral van dolgod!
Folyton drámázik a semmin? Ha bármire szüksége van, mindig eszébe jutsz, amúgy viszont nem keres? Magáról órákat képes beszélni, az viszont eszébe sem jut, hogy megkérdezzen, mi a helyzet veled? Akkor lehet, hogy energiavámpírral van dolgod.
Ezeket láttad már?
Energiavámpíroknak nevezzük azokat, akik szabályosan elszívják az ember erejét. Lehet, hogy a párjukról vagy a főnökükről panaszkodnak egyfolytában, vagy megállás nélkül a másik ember életét kritizálják, a vége mindig ugyanaz: a találkozó után rosszkedvűnek érzed magad.
Ezek alapján egyértelműnek látszik, hogy mikor van dolgod energiavámpírral, azonban nem mindig olyan egyszerű felfedni őket. Az energiavámpír fogalom valójában nem egy szakmai kifejezés, a közbeszédben hívjuk ezeket az embereket így. Több személyiségzavarhoz is hasonlíthat, ahogyan egy energiavámpír viselkedik: leggyakrabban hiányokat vagy nárcisztikus igényeket próbálnak meg kielégíteni egy másik ember segítségével. „Nagyon gyakran olyan emberekkel szemben tudják érvényesíteni a kontroll és figyelem iránti igényeiket, akik alacsony önbecsüléssel, magas empátiás készséggel rendelkeznek” – mondja Németh Anna tanácsadó szakpszichológus.
Gyanús jelek
Ha a szipolyozó személyiségek közeli barátok, családtagok, nehezebb a tőlük való szeparálódás. Egy egészséges emberi kapcsolat az adok-kapok egyensúlyáról szól. Egyszer az egyik, máskor a másik kap, illetve ad többet, ezzel hosszú távon egyenlővé téve a mérleg két serpenyőjét. Gyanús, ha valaki folyton magáról beszél, a másikról visszatereli a témát saját ügyeire, főleg, ha ez nincs egyensúlyban a felénk intézett kérdésekkel és tanácsokkal. Ha bűntudatot provokál ki belőlünk, vagy nem ismeri el, nem örül a sikereinknek. Ezek a versengésre is utaló jelek könnyen felfedik őket.
Evolúciós igényünk az, hogy kapcsolatokban legyünk – ilyenkor a kötődés hormonja, oxitocin termelődik. Ezért is nehéz felvállalni a konfrontációt egy energiavámpírral: félhetünk a kapcsolat megszakadásától, ha felvállaljuk a nehéz érzéseinket vele szemben, hiszen ilyenkor stresszhormon; kortizol termelődik bennünk – mondja a szakértő.
Mit tehetünk ellenük?
Az efféle mérgező kapcsolatok rendkívül negatív hatással vannak mentális egészségünkre, ezért fontos, hogy védekezzünk ellenük. Húzzuk meg a határokat! Ha látjuk, hogy a másik egyfolytában magáról beszél, tudatosan irányítsuk át a beszélgetés menetét. Ezzel megvédjük magunkat a kiégéstől. Tudatosan kommunikáljuk saját igényeinket! Nyugodtan mondjunk nemet, ha kihasználva érezzük magunkat! A legfontosabb lépés a védekezésben az önszeretet. Ha elfogadjuk és tiszteljük magunkat, azzal megmutatjuk másoknak is, hogyan bánhatnak velünk.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es októberi lapszámában jelent meg.
Szöveg: Bárdossy Adrienn