5 szokás, amit mindenki egészségesnek hisz, pedig valójában többet árt, mint használ

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Néhány egészségesnek gondolt szokás valójában korántsem olyan hasznos a szervezeted számára, mint hinnéd, sőt! Többek között a túl gyakori intenzív edzés, a szójatej beépítése az étrendünkbe és az édesítőszerek fogyasztása is negatív hatással lehet a testünkre, ezek ugyanis komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek.

Ezeket az egészségesnek gondolt szokásokat itt az ideje elfelejteni!
Ezeket az egészségesnek hitt szokásokat itt az ideje elfelejteni!
Fotó: Royalty-free/Getty Images

Az általános jólét megőrzése érdekében két dolog játszik nagyon fontos szerepet: az egészséges életmód fenntartása és a hormonok egyensúlyban tartása. „A hormonok a test hírvivői” - fogalmaz a nőgyógyászati ​​szakorvos, Dr. Sarah Jenkins.

„Kommunikálnak egymással, hogy megfelelően szabályozzák a termékenységünket, a testsúlyunk változását, az alvásunkat, a menstruációs ciklusunkat, az étvágyunkat és a csontsűrűségünket, valamint a stressz szintünket és a mentális egészségünket is befolyásolják” - magyarázza a doktornő.

A problémák tehát akkor kezdődnek, amikor felborul az olyan kulcsfontosságú hormonok egyensúlya, mint a stresszhormon (kortizol), a női nemi hormonok (az ösztrogén és a progeszteron), a férfi nemi hormon (a tesztoszteron), az alváshormon (melatonin) és a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjének szabályozásában résztvevő hormon (inzulin).

A hormonjaink felborulását autoimmunbetegségek, rákos megbetegedések és gyógyszerek is okozhatják, de akár olyan szokások is, melyeket eddig tévesen egészségesnek hihettünk. Mutatjuk, melyek ezek!

7 étel, amit a nőknek napi szinten el kellene fogyasztaniuk, mégsem teszik

7 étel, amit a nőknek napi szinten el kellene fogyasztaniuk, mégsem teszik

A szójatej rendszeres, nagy mennyiségben való fogyasztása

Ha különböző okokból elhagyjuk a tejtermékeket, és helyette szójatejjel isszuk például a kávét, az elsőre egészséges változtatásnak tűnhet, de valójában megzavarhatja a hormonjainkat.

Dr. Jenkins azt mondja, a szójabab egy fitoösztrogén néven ismert bioaktív vegyületet tartalmaz, ami megzavarhatja az ösztrogén és a metabolitok egyensúlyát, ha nagy mennyiségben fogyasztjuk. Ráadásul egyes növényi tejek hozzáadott cukrot is tartalmaznak, ami szintén nincs túl jó hatással a hormonjainkra.

Intenzív edzés végzése napi rendszerességgel

Az intenzív edzés jótékony hatással lehet a szervezetre, de ha túlzásba visszük, az káros lehet a hormonális egészségre.

Chloe Thomas, táplálkozási és életmód szakértő szerint a túl sok magas intenzitású edzés - megfelelő felépítés nélkül - negatívan befolyásolhatja a hormonokat, és krónikusan megemelkedett kortizolszinthez vezethet. A hosszan tartó emelkedett kortizolszint pedig az immunrendszert negatívan befolyásolhatja, ami azt jelenti, hogy könnyebben kaphatjuk el a betegségeket.

Édesítőszerek használata

Ha a fehér cukrot mesterséges édesítőszerrel helyettesítjük, az kutatások szerint rossz hatással lehet a bélrendszerünkre, ami a hormonjainkra is kihatással lehet. A Frontiers in Nutrition folyóiratban megjelent kutatás szerint még kis adag neotám - az aszpartám származéka - is felboríthatja a bélrendszerünk egyensúlyát, ami fontos szerepet tölthet be a premenstruációs szindróma (PMS), az elhízás és a meddőség kialakulásában.

Kevés zsír fogyasztása

Az alacsony zsírtartalmú étrend kevesebb kalóriát jelenthet, de károsíthatja a hormonjainkat. Jodie Relf PCOS dietetikus szerint sok hormon termeléséhez van szükség zsírokra. A koleszterin - amit a telített zsírsavakból nyerünk - ugyanis egyfajta lipid, és sok hormon, köztük a szteroid hormonok, az ösztrogén, a tesztoszteron és a kortizol termelődik a koleszterinből. Továbbá bizonyos zsírok - különösen az omega-3 zsírsavak -fontos szerepet játszanak a gyulladások csökkentésében.

Túl sok D-vitamin fogyasztása

Bár a táplálékkiegészítők fogyasztása rengeteg előnnyel is járhat, ha túl sokat fogyasztunk belőlük, az felboríthatja a hormonjaink egyensúlyát. Ha például a D-vitaminnal túlzásba esünk, az émelygéshez, hányáshoz, izomgyengeséghez, étvágytalansághoz, kiszáradáshoz, túlzott szomjúsághoz és vesekőhöz is vezethet.

5 gyulladáscsökkentő étel, amit ki kell próbálnod

5 gyulladáscsökkentő étel, amit ki kell próbálnod

Az NHS (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) ajánlása a D-vitamin esetében napi 10 mikrogramm, a maximális adag pedig napi 100 mikrogramm, vagyis 4000 NE. Ügyelj rá, hogy mindig csak annyit szedj belőle, ami a csomagoláson fel van tüntetve! Ha ezzel kapcsolatban bármilyen kérdésed felmerülne, fordulj bátran a házi orvosodhoz.

Forrás: express.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)