Vigyázz: ezek az egészséges élelmiszerek mérgezőek is lehetnek
Sokan úgy tartják, hogy ha az szeretnénk, hogy sokáig és egészségesen éljünk, akkor a kiegyensúlyozott táplálkozásra is okvetlenül ügyelnünk kell. Ez a mai rohanó világban alapvetően sem olyan egyszerű, de még ha úgy is érezzük, hogy minden rendben van, akkor is lehet, hogy némelyik általunk fogyasztott étel potenciális veszélyt jelenthet a számunkra. Mert míg bizonyos mennyiségben vagy módon fogyasztva kifejezetten egészséges, másként már mérgezőek is lehetnek számunkra.
Ezeket láttad már?
Nem véletlenül ajánlanak a legtöbb étel esetén fogyasztási módokat, vagy egy adott napi mennyiséget, amelytől nem érdemes eltérnünk. Ha ugyanis mégis így teszünk, máris odaveszhetnek az előnyeik, sőt még árthatnak is a szervezetünknek. Így bármit is fogyasztasz, mindig ügyelj arra is, hogyan készíted el, vagy milyen módon kerül az asztalodra, közben pedig a mértékletességre is ügyelj. Na de mely, alapvetően teljesen ártalmatlannak tűnő, egészséges élelmiszerekre érdemes kiemelten figyelned?
Barna rizs
A barna rizs egy tápanyagdús, teljes kiőrlésű étel, azonban arzént is tartalmazhat. A Consumer Reports szerint pedig, ha tartósan ki vagyunk téve az arzénnak, növelheti a szívbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség, illetve bizonyos rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Arzén lehet rizspufikban, rizstésztákban és rizses italokban is, együttesen pedig már különféle problémákat is okozhatnak.
Hogy ezt elkerüld, közben viszont a barna rizst és az olyan termékeket is nyugodtan fogyaszthasd, amelyben megtalálható, csak figyelj arra, hogy mennyit eszel belőlük. A mértékletesség jegyében, ha egy nap köretnek rizst eszel, akkor az elkövetkezendő napokban válassz mondjuk párolt zöldséget vagy kölest, a kávé mellé pedig rizstej helyett olykor igyál mondjuk mandula- vagy zabtejet.
Szerecsendió
A szerecsendió kis mennyiségben húsokhoz, pékárukhoz, süteményekhez adva kellemes, dióst ízt ad, ha azonban nagyobb mennyiséget használunk belőle egyszerre, az már komoly problémákat okozhat. Mindössze két teáskanálnyi szerecsendió is mérgező lehet a szervezetünk számára a benne található miriszticin miatt, amely álmosságot, szédülést, súlyosabb esetben pedig hallucinációkat, zavartságot és görcsrohamokat is okozhat.
Burgonya
Míg egyes zöldségeknek a szárát és a levelét is teljesen nyugodtan elfogyaszthatjuk, addig másoké, például a burgonyáé, mérgező. Így ha nem egy termelőtől, a piacról vagy az élelmiszerboltból vásárolod, hanem mondjuk te magad ültetsz a kertedben burgonyát, akkor soha ne jusson eszedbe, hogy megkóstold a szárát vagy a levelét. Ezt figyelembe véve pedig természetesen teát sem szabad készíteni a leveléből.
Bodzabogyó
A bodzabogyót szirupként és tabletta formájában is szedheted, ha erősíteni szeretnéd az immunrendszeredet. De a megfázás és az influenza tüneteit is enyhítheti, sőt még a székrekedést is orvosolhatja. Ha azonban az éretlenül fogyasztod, esetleg a bodzafa kérgét vagy leveleit próbálod meg felhasználni, rosszul is lehetsz. Ezek ugyanis lektint és cianidot is tartalmaznak, két olyan összetevőt, amelyek hányingert, hányást és hasmenést is okozhatnak.
Vörös vesebab
Sok babfajta tartalmaz lektint, de mindegyik közül a vörös vesebabban lelhető fel a legnagyobb mennyiségben. Ez azért is olyan lényeges, mert a lektin egy méreganyag, amely gyomorfájást, hányást vagy hasmenést okozhat. Hogy ez bekövetkezzen, mindössze 4-5 nyers vörös vesebabra van szükség. Ezért bármikor, amikor babot főzöl, tartsd be a javasolt főzési időt, levesbe vagy főzelékbe főzve pedig csak akkor kezdd el kóstolni, ha már az edény teljes tartalma felforrt.
Forrás: webmd.com, eatthis.com, delish.com