Gondoltad volna? Így változik meg a depressziós emberek étkezése

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A depresszió hatására nem csupán a hangulatunk, de az étvágyunk is változik. Egyeseknek szinte nullára csökken, és napokig képtelenek egy falatot is elfogyasztani, mások viszont ebbe menekülnek az érzelmeik elől, és rohamszerűen fogyasztanak. Egyik véglet sem normális, ám szerencsére, ma már számtalan egyszerű módszer létezik ezek megfékezésére.

Az étvágy megváltozása a depresszió egyik jele, de csak kevesen tudnak erről
Az étvágy megváltozása a depresszió egyik jele, de csak kevesen tudnak erről
Fotó: Profimedia

Az étvágyváltozás rendkívül gyakori jelenség depresszió esetén, ami akár csökken, akár nő, a külsőn is nyomot hagy. Akik képtelenek ilyenkor enni, azok hirtelen és sokat fogynak, ami különösen nagy csapda, hiszen ezt hajlamosak pozitívnak látni. A depressziós emberek másik csoportja viszont az étkezésbe menekül, ám ez az ő esetükben nem a depresszióval kezdődik.

Akik a mindennapokban érzelmi evők, és a legkisebb stressz hatására is a falatokhoz nyúlnak, azokkal ugyanez történik a depresszió során is. Az étvágyváltozás egyetlen haszna, hogy a szakemberek szerint ez a depresszió egyik legkoraibb jele, ami rengeteget segít, hogy már a kezdeti szakaszban diagnosztizálhassák.

Miért befolyásolja a depresszió az étvágyat?

A depressziós ember étvágyváltozásának számos oka lehet - az egyik ilyen az anhedonia. Ha az ember ebben az állapotban van, akkor kevésbé motivált, hogy olyan tevékenységeket végezzen, amelyek örömet okoznak neki. Éppen ezért a napirendjét olyan tevékenységek uralják, amelyeket nehézségnek, tehernek él meg.

A depresszió egyik alapvető jellemzője, hogy annak elszenvedője kevesebb örömet érez azokban a dolgokban, amelyeket normális esetben élvezni szokott, sokaknál ide tartozik az evés is. Az ember alapvetően értékeli, ha finom ételeket ehet, ám ha ez csupán a létfenntartás miatt kell, pillanatok alatt lecsúszhat a prioritási listán.

7 étel, amit a nőknek napi szinten el kellene fogyasztaniuk, mégsem teszik

7 étel, amit a nőknek napi szinten el kellene fogyasztaniuk, mégsem teszik

Pedig nem csupán az étel elfogyasztása, de annak elkészítése is nagy örömöt jelenthet, hiszen az ízek és az illatok, valamint a kreatív alkotói folyamat, valaminek a létrehozása mind-mind olyan apró örömök, amelyek azonnali elégedettséget tudnak adni.

Még nagyobb veszélyben vannak azok, akik már diagnosztizáltan depresszióval küzdenek, és anti-depresszánsokat szednek. Az ő esetükben ugyanis nem csupán az általános étvágytalanság jelenik meg. Ők egy sokkal súlyosabb változatát élik át, mivel ez a gyógyszerek mellékhatása is, ami ráerősít az intenzitásra.

Miért veszélyes az étvágy változása az egészségre?

A depresszió okozta étvágynövekedésnek vagy éppen étvágycsökkenésnek egyaránt megvan a maga egészségügyi kockázata. Amikor pedig az utóbbi szélsőségessé válik, jelentős táplálkozási hiányok alakulhatnak ki. Ha a beteg nem kap elég tápanyagot, az idővel akár életveszélyessé válhat, érdemes tehát a kezelés során, már az első perctől nagy figyelmet fordítani erre a problémára is.

A depressziót kísérő étvágytalanság az egyik legjelentősebb kockázati tényező, de sajnos ennek ellentéte is komoly zavarokhoz vezethet. A megnövekedett étvágy súlygyarapodáshoz vezethet, ami akár 2-es típusú cukorbetegséget, szívbetegséget, vagy stroke-ot is okozhat.

Nem lehet említés nélkül elmenni amellett sem, hogy az étkezési zavarokhoz általában egy a külsővel kapcsolatos, erős elégedetlenség is társul, ami lelkileg mélyen megviselheti azt, aki alapvetően is depresszióval küzd. Ez egy újabb indok lehet arra, hogy a beteg ostorozza magát, mennyire elégedetlen a megjelenésével.

Ha pedig mindez nem lenne elég, a depresszió az élet rengeteg területére kihathat, ugyanis számtalan hátrányos viselkedésformát magával hoz. A Psychiatry Research Communications új tanulmánya szerint a depresszió a végrehajtói funkciók csökkent működésével is összefügg, így befolyásolja a munkamemóriát, a problémamegoldó képességet, valamint a motivációt is jelentősen visszaveszi.

Hallottál már a pszichológia sötét triászáról? Az első kettőt mindenki ismeri, de a harmadikat csak kevesek

Hallottál már a pszichológia sötét triászáról? Az első kettőt mindenki ismeri, de a harmadikat csak kevesek

5 módszer a depresszió okozta étvágyzavar leküzdésére

A szakemberek szerint a depresszió, valamint az étkezési zavar leküzdésének egyik kulcsa az egyén együttműködése. Ha erre az 5 dologra odafigyelsz, sokkal gyorsabban és eredményesen leküzdheted ezt az állapotot.

1. Kövesd a kezelési tervet

Ha úgy érzed, depressziógyanús az állapotod, és egyedül már nem megy, képtelen vagy kilábalni a helyzetből mindenféleképpen fordulj orvoshoz. Ha az alapvető problémát kezelitek, akkor az étkezési zavar is nagy eséllyel könnyebben, pusztán ennek “mellékhatásaként” megoldódik majd.

Tehát fókuszálj a gyógyulásra, és szépen lassan az étvágyad is visszatér majd, vagy éppen csökken. Vess be több módszert a gyógyulás érdekében, például kognitív viselkedésterápiát, de a szakszerű terápia mellett változtass az életmódodon is, mozogj sokat, és meditálj!

Az érzelmileg intelligens emberek 8 tulajdonsága - rád mennyi igaz?

Az érzelmileg intelligens emberek 8 tulajdonsága - rád mennyi igaz?

2. Légy őszinte!

Mondd el az orvosodnak, hogy a depresszió egyik tünete nálad az étvágyváltozás. Sokan szégyellik, vagy éppen fel sem ismerik, mekkora bajban vannak az étkezés terén. Időről időre számolj be őszintén arról, nálad hogyan változik ez. Ha online terápiát választasz, még nehezebb a kezelőorvosnak felismernie a külsőben bekövetkező változásokat, ezért mindig légy őszinte, hiszen ez kell a sikeres gyógyuláshoz!

3. Előre tervezés

Függetlenül attól, hogy túl keveset, vagy éppen túl sokat fogyasztasz, a tervezés az élet ezen területén is a siker kulcsa lehet. Ha már a hét elején megtervezed, mikor mit eszel majd, és ennek megfelelően vásárolsz be, pontosan annyi étel lesz otthon, amennyire szükséged van.

Ha pedig nincs étvágyad, talán segít, ha egy újabb pontot kipipálhatsz az ebéd által a to do list-en! Ha úgy érzed, túl fáradt vagy a főzéshez, akkor készíts el egy nagyobb adagot, és amit csak tudsz, fagyassz le! A lényeg, hogy próbáld meg a dolgokat a lehető legkönnyebbé tenni, és kerüld a túlbonyolítást, túlgondolást.

5 figyelmeztető jel, hogy a főnököd mérgező, és veszélyben van a mentális egészséged

5 figyelmeztető jel, hogy a főnököd mérgező, és veszélyben van a mentális egészséged

4. Dietetikusi segítség

Ha úgy érzed, annyira túlnőtt rajtad az étkezési probléma, hogy már nem tudod egyedül megoldani, és a pszichológusod módszerei sem használnak, keress fel egy dietetikust! A felmérések szerint, akik párhuzamosan szakemberrel dolgoznak az étkezésen is, már a 3. hétben hatalmas változást tapasztalnak az étvágyukban. Az is fontos, hogy ebben az időszakban csökkentsd a feldolgozott élelmiszerek mennyiségét, és inkább természetes ételeket fogyassz!

5. Étkezés a szeretteiddel

Fontos, hogy az étkezés adjon valami mást is, mint csupán táplálékot. Próbáld meg úgy szervezni az ebédeket és a vacsorákat, hogy azok jobban hasonlítsanak egy találkozóra, mint egy napi kötelező körre. A másokkal való kapcsolat létesítése sokat javíthat a hangulatodon, ezért ha a családoddal, vagy a barátaiddal töltöd ezeket az órákat, az rengeteget segíthet! Ezt vizsgálatok is alátámasztották, ugyanis akik közösen étkeznek a családtagokkal vagy a lakótársakkal, azoknál nehezebben alakul ki a depresszió.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

8 fotó Károly királyról és Kamilla királynéról azokból az időkből, amikor elkezdett kibontakozni a szerelmük a nyilvánosság előtt

8 fotó Károly királyról és Kamilla királynéról azokból az időkből, amikor elkezdett kibontakozni a szerelmük a nyilvánosság előtt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)