Sokaknál napi szokás, pedig akár demenciát is okozhat ez az otthoni esti tevékenység
Az olyan ártatlannak tűnő esti, munka utáni tevékenységek, mint a sorozatok nézése vagy a videójátékozás hosszú távon negatívan hathatnak az agyra, és akár demenciát is okozhatnak. Nézzük, mit érdemes ezek helyett végeznünk!
Ezeket láttad már?
Bár jóleshet esténként leheveredni a kanapéra és elindítani kedvenc sorozatunkat vagy videójátékozni egy kicsit, mégse tegyük: szakértők szerint ugyanis ezzel csak ártunk az agyunknak és növeljük a demencia kialakulásának esélyét.
Ártatlannak tűnik, hosszú távon azonban komoly károkat tehet az agyban
Sokan vagyunk, akik egy hosszú munkanap végén lazításként Netflix-maratont tartunk vagy csak videójátékozunk egy keveset. A szakemberek azonban most arra figyelmeztetnek, ezek a mindennapi szokások nagyobb hatással lehetnek egészségünkre, mint gondolnánk.
A Dél-Ausztráliai Egyetem kutatásába közel 400, 60 éves vagy annál idősebb felnőttet vontak be, akiket a nap 24 órájában vizsgáltak. Arra voltak kíváncsiak, hogy a különböző mindennapi tevékenységek hogyan befolyásolják a demencia kialakulásnak esélyét és a kognitív hanyatlást.
Ez alapján megállapították, hogy az olyan tevékenységek, mint például az olvasás, a kézműveskedés, a beszélgetés, a zenehallgatás, sőt az imádkozás is jótékonyan hatnak az agy egészségre. Ezzel szemben a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a tévénézés és a videójátékok negatív hatással lehetnek egészségünkre nézve.
„Azt találtuk, hogy a szellemi stimuláció vagy a társadalmi elkötelezettséget elősegítő ülő magatartásformák, mint például az olvasás vagy a barátokkal való beszélgetés, jótékonyan hatnak a kognitív funkciókra, míg mások, mint a tévézés, a játék negatív hatással vannak rájuk. Tehát a tevékenység típusa kulcsfontosságú" - idézi Dr. Maddison Mellow szavait az Express.
Természetesen a testmozgás is fontos, de a probléma összetettebb
A „mozogj többet, ülj kevesebbet" elv is megállja a helyét és mindenképp fontos üzenet, különösen az ülőmunkát végzőknek, de az, hogy az esti tevékenységek hogyan hatnak az agy egészségre, az ennél sokkal összetettebb. Szakemberek szerint egy árnyaltabb megközelítésre van szükség, amikor az ülés és a kognitív funkciók közötti kapcsolatról esik szó.
A demencia tulajdonképpen az agyműködés folyamatos hanyatlásához kapcsolódó tünetek összessége. Becslések szerint az Egyesült Királyságban több mint 944 ezer embert érint, közülük minden 11. 65 év feletti.
Iktassunk be némi mozgást
Természetesen elfogadható, ha olykor-olykor tartunk egy nagyobb sorozatnézős maratont, akár hétvégén is, ugyanakkor ezekbe a lazítós tevékenységekbe is vihetünk egy kis csavart. Az agyi és egészségügyi előnyök elérése érdekében olyan mozgást kell előtérbe helyezünk, amely élvezetes és felpörgeti a pulzusszámot, így minden szempontból jótékonyan hat ránk. Beiktathatunk például ötperces szüneteket a tévézésbe. Olykor álljunk fel, szobabiciklizzünk, tornázzunk, nyújtózzunk egyet közben, vagy lapozgassunk egy magazint, könyvet.
Kutatások szerint a demenciás esetek 45 százaléka megelőzhető lenne az életmódbeli tényezők módosításával. Az Oxfordi Egyetem kutatói korábban 40 ezer alanyt vizsgálva jutottak arra a következtetésre, hogy a kockázati tényezők közé tartozik például az állandó fáradtság, az alkoholfogyasztás, sőt a környezetszennyezés is.