Ez történik a testeddel, ha minden nap cukros üdítőt iszol
Ha te is próbáltál már egészségesebb életmódra váltani vagy leadni néhány kilót, minden bizonnyal elsők közt hallottad azt a tanácsot, hogy ne igyál cukros üdítőt. Ez pedig teljesen jogos is, ugyanis, bár mértékkel - mint a legtöbb élelmiszert - természetesen fogyaszthatjuk, ha rendszeresen, akár minden nap iszunk vele, azzal idővel komolyan árthatunk az egészségünknek.
Ezeket láttad már?
Míg abból aligha lehet gond, ha néha iszol egy pohár cukros üdítőt, például kólát, addig ha minden nap fogyasztasz ilyen italokat, az már kifejezetten káros lehet. Főleg, ha még szénsavas is az adott ital. Ezért ha igazán jót szeretnél tenni magadnak, akkor maximum néha napján fogyassz cukros üdítőt, máskor pedig maradj inkább a víznél és más egészségesebbnek mondható opcióknál. De hogy pontosan miért?
Éhesebb lehetsz tőle
Te is jártál már úgy, hogy megittál egy pohár cukros üdítőt, utána pedig egy hamburgert vagy más finomságot is megkívántál? Ennek oka, hogy a cukros üdítők képesek serkenteni az étvágyat, és elnyomhatják a jóllakottság érzését is, amelynek következtében könnyen túleheted magad. Egy tanulmány szerint akár 17%-kal több kalóriát is bevihetünk pusztán azért, mert cukros üdítőt ittunk, ami alapvetően sem egy kalóriaszegény választás.
Irritálhatja a gyomrodat
Igaz, hogy a cukros üdítők nem károsítják közvetlenül a gyomrunk nyálkahártyáját, de sok közülük erősen szénsavas, ami miatt viszont már irritációt okozhatnak, különösen azoknál, akiknek már vannak emésztési problémáik. Ha például savas refluxod van, a cukros üdítők csak még jobban felerősíthetik a panaszaidat. Ha pedig krónikus gyulladás is van a szervezetedben, tovább súlyosbodhat a helyzet.
Ronthatja a szájüreged egészségét
Ha nap mint nap iszol cukros üdítőket, még egy alapvetően jó fogápolási rutin mellett is fogszuvasodásod lehet, hosszú távon pedig a fogaid elvesztése sem kizárt. Minden ugyanis, ami savat és sok cukrot tartalmaz, hozzájárul a fogak károsodásához. A cukros üdítők fogyasztása ráadásul csökkentheti a nyáltermelést, ami megnehezítheti a nyál káros baktériumok elleni küzdelmét.
Meghízhatsz tőle
Ahogyan arról már korábban szó volt, a cukros üdítők nem éppen mondhatók alacsony kalóriatartalmú italoknak. Bár az, hogy hízunk, fogyunk vagy megtartjuk a súlyunkat, sok tényezőtől függhet, de azt több kutatás is alátámasztja, hogy ha rendszeresen fogyasztunk cukros üdítőket, akkor jelentősen növelhetjük az esélyét annak, hogy meghízunk. Ha pedig ez megtörténik, akkor nagy valószínűséggel hajlamosabbak leszünk más betegségekre, de annyi biztos, hogy nem kedvezünk az egészségünknek.
Inzulinrezisztens lehetsz
Ahhoz, hogy a szervezetünk megfelelően működjön, az inzulin hormon is sokat tesz azáltal, hogy szabályozza a glükóz vérből sejtekbe való jutását. Ha cukros üdítőt iszol, a sejtjeid kevésbé lehetnek érzékenyek vagy ellenállóvá válhatnak az inzulin hatásaival szemben. Ebben az esetben a hasnyálmirigynek több inzulint kell termelnie, hogy eltávolítsa a glükózt a véráramból. Ennek eredményeként a vér inzulinszintje megugrik. Ilyenkor inzulinrezisztenciáról beszélhetünk, amelyet ha nem veszünk komolyan, 2-es típusú cukorbetegséghez és szívbetegséghez is vezethet.
Milyen tünetekkel járhat?
A mai rohanó világban könnyen lehet, hogy te is úgy érzed, se időd, se energiád nincs arra, hogy számon tartsd, pontosan mit ettél vagy ittál az elmúlt napokban, hetekben. Így könnyen előfordulhat az is, hogy észre sem veszed, ha akár minden nap is megiszol egy vagy több pohár cukros üdítőt. A szervezeted viszont ettől függetlenül különféle tünetekkel jelezheti neked, hogy túlzásba estél.
Jellemző tünetek a mellkasi fájdalom, a gyomorégés, az emésztési zavarok, a gyulladások, a hányinger, a hasmenés, és a puffadás - utóbbiakat nagy mennyiségű édesítőszer elfogyasztása is nagy valószínűséggel előidőzi, ezzel szintén érdemes vigyáznod. De jelentkezhet még fokozott vizelési inger, remegés és kiszáradás is. Sőt, hangulati ingadozásaid is lehetnek. Vagyis rengeteg okod van arra, hogy kerüld a cukros üdítők napi szintű fogyasztását.
Forrás: eatingwell.com, eatthis.com, vinmec.com