Ezeket az italokat jobb, ha messziről kerülöd: túlterhelik a szerveket és cukorbetegséget is okozhatnak
Súlyos károkat okozhatnak a szervezetben a cukros üdítők. Bár édes ízük miatt csábító lehet a fogyasztásuk, a szakemberek mégsem ajánlják. Észrevétlenül teszik tönkre szerveinket és akár cukorbetegséget is okozhatnak. Az orvosok szerint a diétás változataikkal sem járunk sokkal jobban.
Ezeket láttad már?
Itt egy újabb érv amellett, hogy csökkentsük a cukros, szénsavas üdítők fogyasztását: túlterhelik a szerveket, súlygyarapodást és cukorbetegséget is okozhatnak. Ráadásul úgy tűnik, a diétás verziók sem túl egészségesek. Nézzük, milyen egészségügyi gondokat okozhatnak szervezetünkben ezek az ártatlannak tűnő italok!
Brutális károkat okoznak a szervezetben a cukros üdítők
A cukros, szénsavas üdítők tehetők felelőssé minden 10. újonnan diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegség kialakulásánál - derült ki egy friss kutatásból. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ezek az italok túlterelik a létfontosságú szerveinket és súlygyarapodást okozhatnak. Úgy vélik, világszerte milliók károsítják egészségüket a cukros üdítőkkel.
Amerikai kutatók 184 országból származó, cukros italok fogyasztására vonatkozó orvosi nyilvántartást vizsgáltak át. Becsléseik szerint 2020-ban a 2-es típusú cukorbetegség új eseteinek 9,8 százaléka, valamint a szívbetegségek 3,1 százaléka ezeknek az üdítőknek köszönhető.
Dr. Laura Lara-Castor, a tanulmány szerzője elmondta, a cukros italok tele vannak kalóriával, nem túl laktatóak, ezért csak további éhségérzetet teremtenek. A súlygyarapodás és a kémiai egyensúlyhiány növelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet, amelyek növelik az erek és a szív károsodásának kockázatát.
Folyékony cukor
A cukorral édesített italok folyékony formájuk miatt gyorsan elfogynak, kevésbé telítenek, ugyanakkor magasabb kalóriabevitelt és súlygyarapodást eredményeznek - írják a tanulmányban. Hozzátették, ezek az eredmények is azt sürgetik, itt az ideje a célzott beavatkozásnak. Felmérések szerint a brit felnőttek átlagosan heti négy cukrozott italt fogyasztanak.
Bár csábító lehet, amikor meghalljuk azt a kattanó, szisszenő hangot, amikor felbontunk egy dobozos üdítőt vagy kólát, és belekortyolunk az édes italba, valójában ezzel nagyon rosszat teszünk a szervezetünknek. Egy hagyományos dobozos kóla megdöbbentően sok, több mint 10 gramm cukrot tartalmaz. Szakemberek szerint a diétás verziók sem sokkal egészségesebbek, mert tele vannak mesterséges édesítőszerekkel.
A diétás italokkal is legyünk óvatosak
Nemcsak a cukros, de diétás italok is könnyen okozhatnak például fogszuvasodást. Nagyon magas ugyanis a savtartalmuk, amely árt a fog zománcának és érzékenyé teszi a fog belsejét. A fogak elszíneződnek tőle és gyengébbé válnak, letöredezhetnek, megrepedhetnek. Leérve a bélrendszerbe a szénsavas italok puffadást okozhatnak, ráadásul, aki érzékeny rá, azoknál az italokban lévő koffein akár hasmenést is előidézhet - számolt be róla a The Sun.
A diétás italokban lévő mesterséges édesítőszerek a kutatások szerint további sóvárgást okozhatnak. Úgy érezzük, megéheztünk és muszáj ennünk valamit. Ez pedig hosszú távon elhízáshoz vezethet. Koffeintartalmuk miatt alvásproblémákat is előidézhetnek, ugyanis megzavarják az alvás-ébrenlét ciklust.