5 apróság, amitől csodásan alszol, és nem is gondolnád, mennyit számít
Veled is előfordult már, hogy nehezen aludtál el vagy egész éjszaka hánykolódtál? Ebben az esetben te is jól tudhatod, milyen rossz érzés álmosan ébredni, a nyugtalan éjszakák és a fáradt reggelek az életkorunk előrehaladtával ráadásul egyre gyakoribbá válhatnak. Szerencsére azonban már néhány apróság is segíthet, hogy igazán kialudd magad.
Ezeket láttad már?
Ha csodásan alszol, akkor egész nap jobban érezheted magad, és minél többször így történik, annál jobb lesz majd az általános egészséged. Annak érdekében, hogy ez elérd, olykor néhány apróság is elegendő lehet. Ha te sem fogyasztasz már koffeint a délutáni órákban és a különféle ízletes teák sem segítenek, hogy jobban aludj, akkor itt az ideje, hogy bevess néhány egyéb trükköt a pihentetőbb éjszakákért.
Egyél, de ne túl sokat
Ha korog a gyomrod, az éppen elég zavaró lehet ahhoz, hogy ébren tartson, de az is, ha túlságosan tele van a hasad. Így a legjobb, ha a kora esti órákban megvacsorázol - lehetőleg mindig egy könnyed és tápláló ételt válassz -, majd a lefekvés előtti néhány órában már nem, vagy csak keveset eszel. Ha mégis éhes lennél közvetlenül lefekvés előtt, akkor válassz egy kis egészséges nassolnivalót. Jó opció lehet például egy alma egy szelet alacsony zsírtartalmú sajttal, vagy néhány szem teljes kiőrlésű keksz. Így reggelig elégedett lehet a gyomrod, te pedig jobban aludhatsz.
Hallgass pihentető zenéket
Sokan el sem tudnánk képzelni a reggelünket zenehallgatás nélkül, de mi a helyzet az estékkel? Gondoljunk csak arra, hogy a kisgyermekeket sokszor nyugtató zenékkel, lágy dallamokkal próbálják elaltatni, és máris megérthetjük, milyen nagyszerű lehet, ha este felnőttként is segítségül hívjuk a zenét. Online manapság már rengeteg kifejezetten felnőtteknek ajánlott nyugtató, elalvást megkönnyítő zenét találhatunk, amelyek abban is segíthetnek, hogy egész éjjel jobban elaludjunk. Csak hallgass meg közülük néhányat, és szinte biztos, hogy hamarosan pihentetőbben fognak telni az éjszakáid.
Legyen igazán kényelmes az ágyad
Ha eddig csak egyszer is felmerült benned, hogy az ágyad kényelmesebb is lehetne, úgy érdemes alaposan átgondolnod, vajon számodra megfelelő matracot és ágyneműt használsz-e. Hiszen ha úgy érzed, hogy nem elég komfortos az ágyad, akkor egész éjszaka rosszabbul aludhatsz, és persze már az elalvás is nehezebb lehet. Egy másik matrac, lepedő, párna vagy huzat ugyanis olykor szinte csodákra lehet képes, és egyik napról a másikra megoldhatják az alvási nehézségeinket.
Használj füldugót vagy szemmaszkot
A csend és a sötétség is olyan alapvető dolgok, amelyek elősegítik az alvást, sőt, mondhatjuk, hogy általában kulcsfontosságúak hozzá. De ha a szomszéd esetleg zajong, vagy nincs redőny az ablakodon, hogy teljes sötétséget csinálj, akkor sem kell örökre búcsút intened a pihentető alvással töltött éjszakáknak. Csak használj füldugót vagy szemmaszkot, szükség szerint pedig mindkettőt, és akár azonnal is jobban aludhatsz.
Persze az is sokat számíthat, hogy az elalvás előtti órákat mivel töltötted, így lehetőleg lefekvés előtt nem sokkal már próbáld meg kizárni az összes digitális eszköz használatát, a telefonodat is beleértve, ugyanis hiába kreálsz sötétséget szemmaszkkal, ha előtte a telefonod vagy laptopod kék fénye megzavarta szervezetedben az alvást segítő hormon, a melatonin termelését.
Lazíts lefekvés előtt
Bizonyára veled is előfordult már, hogy egy hosszú és stresszes nap után éppen hogy csak bezuhantál az ágyba. Ez viszont nem túl ideális helyzet ahhoz, hogy igazán pihentetően teljen az éjszakád, hiszen már elaludni is sokkal könnyebb, ha nyugodt vagy. Így még ha esetleg sok teendőd is akadt, és vannak dolgok, amik miatt aggódsz, próbálj meg mindent félretenni, és elalvás előtt már csak a pihenésre koncentrálni. Szánj legalább fél órát arra, hogy csendben olvass, nyújts egyet, vagy például végezz el néhány relaxációs gyakorlatot. Ennyi idő alatt már jól ráhangolódhatsz az alvásra, és a lelkednek is jót fog tenni, ha minden napot egy kis lazítással zársz.
Forrás: health.harvard.edu, thehealthy.com, sleepfoundation.org