Elképesztő, mi történik a bélflóráddal, ha rendszeres stressznek vagy kitéve
Ha az egészségünk megérzéséről van szó, két dolgot különösen gyakran hallhatunk: a bélflóránk támogatása nagyon fontos ahhoz, hogy egészségesen tudjunk élni, a sok stressz pedig a testünknek és a lelkünknek is árthat. Sokan azonban nem is gondolnánk, mennyire komolyan kellene ezt venni, pedig elképesztő dolgok történhetnek, ha nem így teszünk. Jó példa erre az is, hogyan hathat a bélflóránkra, ha folyton stresszelünk.
Ezeket láttad már?
A bélflóra szerepe a testünkben valójában óriási, és nem lehet eleget hangsúlyozni. Ahogyan azt sem, hogy ha állandóan stresszelünk, az előbb vagy utóbb súlyos következményekkel is járhat. Pap Martina dietetikus segít eligazodni a bélflóra és a stressz közötti kapcsolatban, és azt is elárulja, mit tehetünk, ha igazán jót szeretnénk tenni a testi és a mentális egészségünknek is.
A bélflóra különleges része a testüknek
„A bélflóra vagy más néven bélmikrobiom, a bélrendszerünkben élő mikrobák összessége, főként baktériumok, de más mikroba fajok is jelen vannak. Egy egészséges felnőtt bélrendszerében akár több billió mikroba élhet és együtt alkotnak egy összetett rendszert, melynek tömege akár 1-2 kilogramm is lehet” – magyarázza a dietetikus, majd hozzáteszi, a bélflóra különlegessége, hogy összetétele egyénenként eltér, így minden ember bélrendszere egy sajátos, rá jellemző mikroorganizmus közösséget hordoz.
De az egészségünk megőrzése szempontjából is kiemelt szerepe van: „aktívan részt vesz az emésztés támogatásában, az immunrendszer szabályozásában, a kórokozók elleni védekezésben, a gyulladásos folyamatok csökkentésében, a bélfal védelmében, valamint a bél és az agy közötti kommunikációban”, az úgynevezett bél-agy tengely működésén keresztül.
Mindezen tényeket figyelembe véve Martina kiemeli: a bélmikrobiom nemcsak egy passzív összetevője a bélrendszernek, hanem egy aktív és sokrétű szereplő, amely közvetlen hatással van a testi és mentális egészségünkre és kulcsszerepet játszik abban, hogy fenntartsuk jólétünket és megelőzzük a betegségeket.
8 jel, ami fáradtságnak tűnik, de valójában sokkal veszélyesebb dolgot jelez az egészségedről
Az egész testünk állapotára hatással lehet
„Ha belegondolunk, a bélrendszerünk az egyik legnagyobb felület, ahol a testünk kapcsolatba lép a külvilággal. Emiatt a szervezetnek számos ponton kell beavatkoznia, hogy biztosítani tudja a megfelelő folyamatok lefolyását, amelyekhez alapvetően szükséges a bélflóra”.
A dietetikus hangsúlyozza, mivel a bélrendszerünk szoros kapcsolatban áll az agyunkkal, az eddigi kutatások egyre inkább azt mutatják, hogy a bélflóra nemcsak az emésztőrendszer működésére van hatással, hanem az egész testre, beleértve a mentális és fizikai egészséget. „A bélflóra állapota szerepet játszhat például a stressz kezelésében is, a hangulat szabályozásában és még a betegségekkel szembeni ellenálló képességünkre is kihathat.”
