Folyton fáradt vagy és fáj a fejed? Valószínűleg nem szedsz eleget ebből a fontos vitaminból

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Azzal talán te is tisztában vagy, hogy az egészséged érdekében az étrendednek tartalmaznia kell fehérjéket, vasban gazdag leveles zöldségeket és rostokat, de vajon ezek mellett fogyasztasz elegendő B12-vitamint? Tekintettel arra, hogy számos testi funkció számára nélkülözhetetlen, fontos, hogy erről se felejtkezz meg. Mutatjuk, pontosan miért van rá szükséged és milyen jelei lehetnek annak, ha nem fogyasztasz belőle eleget.

Te szedsz elég B12-vitamint?
Te szedsz elég B12-vitamint?
Fotó: Mindful Media / Getty Images

A B12-vitamin - más néven kobalamin - egy vízben oldódó vitamin, amely számos testi funkcióhoz nélkülözhetetlen. A szervezetünk önmagában nem termeli, ezért állati eredetű termékekkel - például hússal és tejtermékekkel - vagy étrend-kiegészítőkkel szükséges bevinni. Ráadásul mivel a testünk nem képes nagy mennyiségben tárolni, gyakran kell pótolni.

Milyen hatással van a testünkre a B12-vitamin?

„A B12-vitamin fontos szerepet játszik az idegek egészségének megőrzése érdekében, valamint a DNS és a vörösvértestek termelésében” - magyarázza Shenaz Shariff táplálkozási szakértő, majd hozzáteszi, hogy az egészséges bőrért, hajért és körömért is felelős.

„Enélkül a szervezetünk küszködik azzal, hogy elegendő egészséges vörösvérsejtet termeljen, ami számos egészségügyi problémához vezethet” - jegyzi meg Jessica Sepel, a JSHealth Vitamins & Expert Nutritionist alapítója.

6 jel, hogy B12-vitaminhiányban szenvedsz

1. Alacsony az energiaszinted, fáradtnak érzed magad, valamint memóriaproblémákkal küzdesz

„A B12-vitamin hiányának egyik első jele az energiahiány vagy a fáradtság, különösen, ha ezt alvás után is tapasztalod” - magyarázza Reema Pillai, dietetikus. Ez pedig negatívan befolyásolhatja a kognitív funkciókat: egy tanulmány kimutatta, hogy az alacsony B12-vitamin szint hatására nehezebben tudsz koncentrálni és romlik a memóriád.

Létezik egy vitamin, amiről még nem is hallottál, pedig elképesztően fontos: mindent a P-vitamin előnyeiről

Létezik egy vitamin, amiről még nem is hallottál, pedig elképesztően fontos: mindent a P-vitamin előnyeiről

2. Hangulatingadozások

„Gyakran látok embereket, akik a B12-vitamin hiányának következtében hangulatingadozásokkal küszködnek” - mondja Jessica. Egy tanulmány összefüggést talált az alacsony B12-vitamin szint és a depresszió között. Feltételezik, hogy ez részben a B12-vitamin azon képességének köszönhető, hogy fokozza a szerotonin, a hangulatunk szabályozást segítő vegyszer termelődését.

3. Bizsergést érzel a kezeidben és a lábaidban

Ennek az az oka, hogy a B12-vitamin részt vesz az idegműködés folyamatiban, és ha ez megzavarodik (a B12-vitamin hiánya miatt), bizsergést okozhat.

4. Fejfájás

„A B12-vitamin hiányának egyéb jelei közé tartozik a fejfájás” - mondja Reema. Mivel a B12-vitamin támogatja a központi idegrendszert, a hiány neurológiai tünetekhez, például fejfájáshoz vezethet.

5. Vérszegénység és sápadt bőr

A B12-vitamin hiánya vérszegénységet is okozhat a vörösvértestek alacsony szintje, vagy a nem megfelelően működő vérsejtek miatt, és ez sápadt bőrt okozhat, vagy akár sárgaságot is kiválthat.

6. Légszomj

Az alacsony B12-vitamin szint légszomjat okozhat, mivel gátolja a vörösvértestek azon képességét, hogy oxigént szállítsanak a szervezetben.

Miért lehet B12-vitamin hiányod?

„Ez gyakran megtörténik, ha nem eszel elég B12-vitaminban gazdag ételt, például húst, halat, tojást vagy tejterméket” - mondja Shenaz, majd hozzáteszi, hogy a vegetáriánusok és a vegánok esetében erre fokozottan oda kell figyelni. „Továbbá az is előfordulhat, hogy a szervezetnek problémái vannak a B12-vitamin megfelelő felszívódásával” - magyarázza Jessica.

6 vitamin, amit soha, semmilyen körülmények között ne szedj kávé mellett

6 vitamin, amit soha, semmilyen körülmények között ne szedj kávé mellett

Mit tehetsz a B12-vitamin szinted növelése érdekében?

„A hiányosságok kialakulásának megelőzése érdekében gondoskodj arról, hogy az étrended B12-vitaminban gazdag legyen” – mondja Reema. A források között szerepelnek a húsok, halak, tejtermékes és a tojás, valamint dúsított gabonafélék és bizonyos növényi alapú tejalternatívák is. Fontos hangsúlyozni, hogy a növényi élelmiszerek természetes módon nem tartalmaznak B12-vitamint, ezért érdemes megfontolni az étrend-kiegészítő szedését, ha nem fogyasztasz állati eredetű termékeket. Azonban mielőtt étrend-kiegészítő formájában beépítenéd az étrendedbe a B12-vitamint, mindenképp konzultálj róla az orvosoddal.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

A szorongást is enyhíti, ha online hívások helyett inkább személyesen tartod a kapcsolatot a szeretteiddel

glamour plusz ikon A szorongást is enyhíti, ha online hívások helyett inkább személyesen tartod a kapcsolatot a szeretteiddel

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

7 aranyszabály, hogy erős legyen az immunrendszerünk a HPV-vel szemben (x)

7 aranyszabály, hogy erős legyen az immunrendszerünk a HPV-vel szemben (x)

Fájdalmas együttlét - mutatjuk, mi állhat a háttérben (x)

Fájdalmas együttlét - mutatjuk, mi állhat a háttérben (x)

Ennél a hazai cégnél tényleg nagyon jó dolgozni: egészségügyi ellátás, sportbérlet, extra szabadnap (x)

Ennél a hazai cégnél tényleg nagyon jó dolgozni: egészségügyi ellátás, sportbérlet, extra szabadnap (x)

5 hétköznapi dolog, amit a svédeknek köszönhetünk: neked melyik a kedvenced? (x)

5 hétköznapi dolog, amit a svédeknek köszönhetünk: neked melyik a kedvenced? (x)