Ausztrália betiltja a közösségi médiát a 16 éven aluliak számára – de ettől tényleg jobb lesz az emberiségnek?

2024. december 3.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Álhírek, mesterséges intelligenciával generált tartalmak, ellenőrizetlen információk, torzított testkép, kuruzslók, csalók és szélhámosok: napjainkra nagyrészt ezek határozzák meg a közösségi médiát a közösségek helyett. A közösséget pedig világszerte megmérgezi a sosem látott ingerültség és agresszió. Nem csoda, ha felmerül, hogy ez nem gyerekeknek való. De ha nem az, a tiltás a megoldás?

El tudsz képzelni egy olyan világot, ahol a 16 éven aluliak számára tilos a közösségi média? Pedig megtettük az első lépést
El tudsz képzelni egy olyan világot, ahol a 16 éven aluliak számára tilos a közösségi média? Pedig megtettük az első lépést
Fotó: pixdeluxe/Getty Images

Ausztrália csütörtökön, egy érzelmileg erősen fűtött társadalmi vitát követően jóváhagyta a közösségi média tilalmát a 16 éven aluliak számára. Az új, a világon az egyik legszigorúbb szabályozással az ország joghatósága komoly feladatot szab a tech-óriások számára. Kérdés, mit kezdenek ezzel a cégek. A Facebookot és Instagramot tulajdonló META például eddig hajlamos volt – például Európa tekintetében – inkább kivonulással fenyegetni, mint erőforrásokat áldozni platformjai biztonságossá tételére. Az ausztrál döntés viszont megszületett, így a közösségi médiaplatform-szolgáltatóknak marad a “megszoksz vagy megszöksz” kétosztatúsága.

Az új törvény ugyanis arra kényszeríti majd például a Metát és a TikTokot, hogy megakadályozzák a kiskorúak bejelentkezését a felületeikre, különben a cégek akár 49,5 millió ausztrál dolláros büntetésekkel is számolhatnak. Januárban kezdődik az érvényesítési módszerek kipróbálása, a tényleges tilalom pedig egy év múlva lép életbe.

Természetesen egy ilyen drasztikus húzás adhat és ad is okot vitára, hiszen az ellenzőinek és a támogatóinak is lehetnek erős érvei. Azért érdemes lefolytatnunk ezt a diskurzust nekünk is, szó szerint a világ másik felén, mert előbb-utóbb nálunk is lépni kell, már a telefonok elkobzásán túl. Hiszen a közösségi média úgy határozza meg az életünket, hogy közben a szolgáltatónak az üzleti haszon a célja és érdeke, nem az, hogy mi, felhasználók jól legyünk.

Kés, villa olló…

A kiindulási ponttal talán mindenki egyetért: a gyerekeknek igyekszünk csak olyasmit a kezébe adni, amit biztonságosnak tartunk. Három év alatti gyereknek nem adunk apró, lenyelhető tárgyakat, az úszni tudó nyolcévest sem hagyjuk felügyelet nélkül a medencénél. És persze figyelembe vesszük, hogy gyerek és gyerek között hatalmas különbségek lehetnek.

Leáldozóban a nagy közösségi média platformok és a randi appok ideje, és akik helyettük jönnek, sokkal szimpatikusabbak

Leáldozóban a nagy közösségi média platformok és a randi appok ideje, és akik helyettük jönnek, sokkal szimpatikusabbak

Korunk nagy kérdése a szülői felügyelet gyakorlása az online térben: elegendő a gyerekzár? Kivédhető, hogy a vacsorafőzés közben a képernyőre gyógyuló gyerek megnyisson, letöltsön, véletlenül meglásson olyasmit, ami veszélyes lehet rá? Ez a dilemma csak fokozódik, amikor a gyerek elkezd másokkal is kommunikálni a neten.

Minden felelős szülő igyekszik kontroll alatt tartani a gyereke online jelenlétét, azonban ennek még ma sincs üzem- és minőségbiztosított módszertana, és még a legtudatosabban kitalált rendszer is tele van váratlan, avar alatt megbúvó csapdákkal. A közösségi média használatával pedig megjelenik egy másik, igen súlyos dilemma, amely a gyerek biztonsága és a magánszférájának tisztelete között feszül.

A szavazati jog a legtöbb országban a betöltött 18. életévhez kötött, néhány helyen (Latin-Amerika nagy részén, Ausztriában, a Skót helyi választásokon stb.) a 16-hoz. Felső korhatár (80) csak a Vatikánban van. (Amúgy tudtátok, hogy Magyarországon, ha házas vagy, 16 évesen szavazhatsz is?) A Meta felületein a korhatár 13 év.

A szavazati jog és a közösségimédia-használat között ott állítható párhuzam, hogy mindkettőhöz szükséges lenne, hogy kritikai gondolkodásra, önmagukért és másokért felelni képes, érett emberek éljenek velük. Akik felmérik a veszélyeket, a realitásokat, nem ülnek fel a megtévesztési kísérleteknek, hiszen képesek önállóan, akár több, hiteles forrásból tájékozódni. Mindezzel sajnos sokszor a felnőtteknek is meggyűlik a baja, azonban a gyerekektől még csak nem is várható el, hogy felnőttként gondolkodjanak.

Egyetlen szülő sem szeretné, hogy a gyereke biztonságáért egy pokoli gyengén megírt algoritmus szavatoljon. A közösségi médiában márpedig – ha tiszteljük a gyerek magánszféráját – csakis a földbuta algoritmusban reménykedhetünk, mint a gyerekünk őrangyalában. És ez az őrangyal sokszor csak a szoptató anyák fotóit, meg a szexet említő –akár szexedukációs – oldalakat tiltja, és aki valóban ártani akar, ezzel pontosan tisztában van.

A net ma az oktatás egyik lába – kirúgjuk?

Beszéljünk arról is, mi van, ha ez a fürdővízzel kiöntött gyerek esete. Jó az, ha elvágjuk a gyereket az érdeklődésébe vágó, szuper ismeretterjesztő csoportoktól, ahol egymástól lehet tanulni? A környezetemben lévő gyerekek az aktuális kattanásaikat önjáróan menedzselik: az egyik profin megtanult horgolni a YouTube-oktatóvideókkal, a másik nagyon képben van az űrkutatással, a harmadik lassan igazi kis programozó-nindzsa. És persze a mesékből, majd az oktatóvideókból mind kiválóan megtanultak angolul, külső segítség nélkül, azóta nyelvi versenyeket nyerve.

Ez történik, ha egy hétig egyáltalán nem használod a Facebookot és az Instagramot: félelmetes, de a lehető legjobb értelemben

Ez történik, ha egy hétig egyáltalán nem használod a Facebookot és az Instagramot: félelmetes, de a lehető legjobb értelemben

A biztonság még mindig az első

Egy ideális világban a szülőknek lenne ideje felügyelni, hogyan és milyen tartalmakból tanulnak a gyerekek, de ennek nincs sok realitása. Pedig a gyerekeket ugyanúgy meg kell tanítani az online sztrádán való közlekedésre, mint egyedül eljutni A-ból B-be.

A közlekedés a világban (online és offline) sok veszélyt rejt. Kérdés, hogyan védekezzünk, ha a veszély rejtve marad? Hova vezet, ha a 16 alattiak online tevékenysége (így a bullying is) csetcsoportokba vagy illegalitásba szorul? Mert rendszert kijátszó módszerek mindig lesznek, a gyerekek megoldják. Ha másképp nem, a szülő maga fog Insta- vagy TikTok-profilt készíteni a hónapok óta a fülét rágó gyerekének.

Malala betiltva?

Képzeljük el, hogy ha mondjuk évekkel ezelőtt kitiltják a gyerekeket ezekről a platformokról, akkor az olyan, ikonikus hatású tinédzserek hangját is elvették volna, mint Malala vagy Greta Thunberg. És ma nem létezne a hozzájuk hasonló, sok száz vagy ezer, rendkívül fontos problémát a zászlajára tűző ifi-ligás véleményvezér és aktivista munkássága. Akik amúgy esélyes, hogy a jövő vezetői lesznek.

Miközben a gyerekeknek joguk van (az ENSZ gyerekjogi egyezménye szerint) véleményt nyilvánítani és formálni az őket érintő közéleti kérdésekben. Vagyis joguk van beleszólni a “felnőttek dolgába” is akár. De hogy tegyék, ha felhasználói fiókjuk se lehet azokon a platformokon, ahol az ezekkel kapcsolatos viták nagy része zajlik?

Amúgy magától is terjed a tudatosság a gyerekek körében: egyre kevésbé osztanak meg magukról képet és (főleg érzékeny) információt, egyre cikibb túl sokat posztolni, és egyre több a zárt profil, ahova csak a valódi ismerőseiket és barátaikat engedik be. Szóval lenne mit támogatni, ha az lenne a cél.

De mi legyen azokkal, akik a neten sérülnek?

A másik oldalon ott a mérhetetlen bullying, test- és énkép torzító tartalom, gyerekekre vadászó ragadozó, szélhámos, manipuláció, végtelen a sor. És tény az is, hogy a Z és alfa generációnál kimutatták, hogy a kommunikációs képességeik – például a nonverbális jelek dekódolásában – elmaradnak az idősebbekétől. Hiszen ha a TikTok és Insta-reels videókat bámulják egymás helyett, ha egyre inkább online kommunikálnak, akkor nem vagy nem eléggé fejlődik ki a mimikából, hanghordozásból, de akár a stresszhormon okozta testszagból való tájékozódás képessége. Ez rontja az empátiás-mentalizációs készséget, ami tovább nehezíti a társas kapcsolatokat.

Mégis kinek a felelőssége, ha az influenszer pszichológusnak képzeli magát, és végül te szívod meg egy pontatlan tanács miatt?

Mégis kinek a felelőssége, ha az influenszer pszichológusnak képzeli magát, és végül te szívod meg egy pontatlan tanács miatt?

Ezeket a problémákat mindenképp kezelni kell, azonban egy rendkívül komplex kérdésnek nincs olyan megoldása, mint a gordiuszi-csomó átvágása. Itt számos terület okos embereinek kell együttműködnie, mire találunk valamilyen biztonságos, élhető megoldást.

Sóval behinteni, visszamenőleges hatállyal

Az ausztrál tiltás alól nem mentesülnek azok a gyerekek sem, akiknek a szabályváltozások életbe lépése előtt volt már fiókjuk, sem azok, akiknek a szülei engedélyezik a platformok használatát. Innentől pedig nehéz nem a fürdővízzel kiöntött gyerekre gondolni, hiszen már létező (akár tanuló, akár kortárs segítő) közösségekből rántják ki a gyerekeket, illetve azok a szülők sem hozhatnak saját döntéseket, akik vállalják az ezzel járó többletfigyelmet.

Ausztrália jelenleg ismeretlen területen jár, hiszen eddig egyetlen ország sem hajtotta végre sikeresen a 16 év alatti gyerekek és tinédzserek közösségi médiához való hozzáférésének teljes tilalmát, ez most abszolút pionír tesztüzem lesz.

Francia szakértők figyelmeztetnek: ez alatt az életkor alatt egyetlen gyereknek sem szabadna mobiltelefont használnia

Francia szakértők figyelmeztetnek: ez alatt az életkor alatt egyetlen gyereknek sem szabadna mobiltelefont használnia

A populizmus Ausztráliában is populizmus

A politikusoknak, mint bárhol a világon, Ausztráliában is megvannak a maguk populista, manipulatív, érzelmi húrokat pengető válaszaik: „Találkoztam olyan szülőkkel, akiknek el kellett temetni a gyermeküket a közösségi médiában átélt zaklatás következményei miatt, és ez ellen tennünk kell" – nyilatkozta Anthony Albanese miniszterelnök vasárnap. Az nem derült ki, hogy a kormány hogyan biztosítja majd a tilalom betartását, mire a törvény egy év múlva hatályba lép, és ami talán még fontosabb, arra sincs válasz, hogy ettől majd könnyebb lesz ausztrál gyereknek lenni vagy nehezebb.

A probléma itt van velünk

Az nem kérdés, hogy a közösségi média károsíthatja a gyerekek mentális egészségét. Azonban az is borítékolható, hogy ha a gyerekeket kizárják az életüket szervesen meghatározó felületekről, az pont olyan hatásos lesz, mint bármely elvágólagos tiltás, amelyet a gyerekek igazságtalannak éreznek. Hatásosan fogja kiváltani a lázadást és az olyan szintű gyerekrafkót, amit a politikusok – és a felnőttek általában – el sem tudnak képzelni. És nem kell jósnak lenni, hogy tudjuk: amikor a gyerekek titokban csinálnak valamit, akkor lesznek a legkiszolgáltatottabbak.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

2024-ben az életéért küzdött, de most visszatért, és erősebb, mint valaha: Katalin hercegné felemelkedése mindannyiunk gyógyulástörténete lehet

2024-ben az életéért küzdött, de most visszatért, és erősebb, mint valaha: Katalin hercegné felemelkedése mindannyiunk gyógyulástörténete lehet

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Must have téli kiegészítők, amiket imádni fogsz, mert szuperül kombinálhatók (x)

Must have téli kiegészítők, amiket imádni fogsz, mert szuperül kombinálhatók (x)

Ez az app megmutatja, melyik a tökéletes alapozó árnyalatod (x)

Ez az app megmutatja, melyik a tökéletes alapozó árnyalatod (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Már nem úgy veszünk ajándékot, mint eddig - ez gyökeresen megváltozott (x)

Már nem úgy veszünk ajándékot, mint eddig - ez gyökeresen megváltozott (x)