Azonnal lecseréled az alvópárnád, ha meglátod, mit állít róluk ez az orvos: igazi rémálom, ha nem teszed meg időről időre
Ugye neked is vannak olyan holmijaid otthon, amiket már annyira megszerettél, hogy legszívesebben soha nem válnál meg tőlük? Tipikusan ilyen egy kényelmes alvópárna is, hiszen ha már bevált, miért is válnánk meg tőle? Nos, egy orvos szerint bizony bőven van rá okunk, hogy egy bizonyos idő elteltével lecseréljük.
Ezeket láttad már?
Az életben számos olyan dolog van, amely elsőre ártalmatlannak tűnik, valójában azonban rendkívül veszélyes. De gondoltad volna, hogy ez akár még az alvópárnádra is igaz lehet? Dr. Jason Singh szerint a párnák idővel a poratkák menedékévé válnak, és alvás közben a testünkről leváló elhalt hámsejtekkel táplálkoznak - számolt be róla a Mirror. Ez a nem túl bizalomgerjesztő tény pedig jó néhány kellemetlenséghez vezethet.
Erre figyelmeztet az orvos
Dr. Jason Singh a TikTokon hívta fel a figyelmet arra, hogy - még ha szemmel nem is láthatóak - a poratkák idővel megtelepedhetnek a párnákban, méghozzá úgy, hogy beletemetkeznek a töltőanyagba. Így hiába cserélünk párnahuzatot, sajnos továbbra is velünk maradnak, a bőrünkről leváló elhalt hámsejtek pedig táplálékot jelentenek számukra. Szerencsére azonban, ha bizonyos időközönként lecseréljük az alvópárnánkat, jó eséllyel távol tarthatjuk a poratkákat.
Ilyen gyakran érdemes párnát cserélned
Bármennyire is szeretjük az alvópárnánkat, fontos, hogy időnként, egész pontosan kétévente lecseréljük: „egészségügyi szempontból a párnáknak valójában van lejárati ideje – idézte dr. Singh szavait a Mirror. A doktor a bajt okozó poratkákkal kapcsolatosan hangsúlyozta: „ezek a mikroszkopikus lények és a székletanyaguk, az izzadságod és a nyálad is a párnán landolnak. Saját ökoszisztéma jön létre poratkákból, gombás baktériumokból, amelyek nemcsak a párna felületén élnek, hanem az egész párnán megtelepednek”.
Mi a helyzet a párnahuzattal?
Ahogyan arról korábban már szó esett, a párnahuzat rendszeres cseréje sajnos nem megoldás arra, hogy a poratkák idővel ne tudjanak megtelepedni az alvópárnán. Persze ettől függetlenül kulcsfontosságú lépés a higiénia fenntartása érdekében a huzatcsere. Dr. Singh szerint heti egyszer érdemes lecserélnünk, kétévente pedig borzasztóan fontos, hogy új párnát szerezzünk be, és a régit ne tartogassuk.
Ezért olyan fontos, hogy komolyan vedd
Végezetül dr. Singh egy egészen döbbenetes dolgot árul el: „a testfelületünk 5 centiméternyi területéről minden este körülbelül 500 000 bőrsejtet ürítünk le. Ez a sejttörmelék a testhőmérsékletünk és a légzésből származó nedvesség által létrehozott meleg, gyakran párás környezettel együtt ideális táptalajt teremt a gombák, poratkák és különféle baktériumok számára. Ideértve a staphylococcus fajokat is, amelyek hajlamosak gyulladásos bőrelváltozásokra”.
Vagyis ha nem figyelünk arra, hogy hetente friss párnahuzatot tegyünk fel, és kétévente lecseréljük az alvópárnánkat, akkor könnyen lehet, hogy azt a bőrünk is megsínyli, és már csak belegondolni is rossz, hogy egy sok esetben látszólag tiszta párna valójában poratkákkal teli lehet. Mindent összevetve a legjobb amit tehetsz, hogy a párnahuzat rendszeres kimosása mellett időről időre betervezed egy új alvópárna beszerzését.