Egészen ijesztő dolgok történnek a testeddel, ha nem alszol eleget: a helyedben nem kockáztatnánk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Biztosan te is hallottad már azt a tanácsot, hogy mielőtt meghoznál egy nagy döntést, „aludj rá egyet”. Hiszen, ha kipihentek vagyunk, akkor gyorsabban vág az eszünk, jobban tudunk koncentrálni és jóval energikusabbak vagyunk, mint fáradtan. De mi történik akkor, ha huzamosabb ideig nem tudunk eleget aludni?

Fontos, hogy mindig odafigyelj a minőségi alvásra
Durva dolgokat produkálhat a tested, ha nem alszod ki magad rendesen
Fotó: Thomas Barwick/Getty Images

Egy felnőtt ember számára minimum 7-9 óra éjszakai alvás szükséges az egészsége érdekében. „Azok a felnőttek, akik kevesebb, mint 7 órát alszanak, több egészségügyi problémával szembesülhetnek, mint azok, akik 7 vagy több órát alszanak éjszakánként” - fogalmaz a National Heart, Lung & Blood Institute.

HIRDETÉS

Ennek ellenére sokan jóval kevesebbet alszanak, egy felmérés szerint például a britek 60%-a legfeljebb 7 órát alszik éjszaka. Persze, nem mindig van lehetőségünk annyit pihenni, amennyit szeretnénk, de ha a legtöbb esetben te sem tudod kipipálni a minimum hétórás éjszakai alvást, annak olyan következményei is lehetnek, amire talán nem is gondolnál.

Kevésbé kívánod a szexet

Minél kipihentebb vagy, annál nagyobb a szexuális vágyad. Tehát, ha már napok óta rosszul alszol, ne csodálkozz, ha a pároddal való összebújás helyett csak egy pihe-puha ágyra vagy egy forró fürdőre tudsz gondolni.

Egytanulmánykimutatta, hogy a nők plusz egy óra alvással 14%-kal jobban kívánják a szexet. A hosszabb átlagos alvásidővel rendelkező nők pedig fokozottabb genitális izgalomról számoltak be, mint azok, akik rövidebb átlagos alvásidővel rendelkeznek.

5 apróság, amitől csodásan alszol, és nem is gondolnád, mennyit számít

5 apróság, amitől csodásan alszol, és nem is gondolnád, mennyit számít

Kisebb lesz a fájdalomküszöböd

A fájdalomérzékelésünk is torzul, ha nem vagyunk megfelelően kipihentek. A The Journal of Neuroscience tanulmánya egészséges résztvevők agyi aktivitását követte nyomon 8 óra alvás után, majd azt követően is, hogy több mint 24 órán át ébren voltak. Mindkét esetben kényelmetlen szintű nyomásnak és a hőfoknak tették ki a részvevőket a karjaikon és lábaikon.

A vizsgálatok azt mutatták, hogy amikor a csoportot megfosztották az alvástól, a fájdalomérzékelésük fokozódott. A szomatoszenzoros kéregben (az agynak a fájdalmat értelmező régiójában) átlagosan 120%-os aktivitási kiugrás volt megfigyelhető. Eközben az aktivitás csökkent a striatumban és az insulában (olyan régiókban, amelyek jellemzően csillapítják a fájdalom érzékelését), így a külső ingereket a résztvevők fájdalmasabbnak érzékelték.

Nem tudod olyan gyorsan megoldani a problémákat

Ha fáradt vagy, a problémamegoldó és a döntéshozó képességed sem működik úgy, mint általában. Egy tanulmányból, amely során kipihent és alváshiányos résztvevőket teszteltek számos feladatban, az derült ki, hogy azok, akik két éjszakán keresztül alváshiánynak voltak kitéve, jelentősen tompábban reagáltak a felmerült problémákra és bizonytalanabbak is voltak a döntési szituációkban.

A bőröd állapota megromlik

A beauty sleep kifejezés nagyon is valós elméleten alapszik, ugyanis miközben alszunk, a szervezetünk megfiatalítja a bőrünket. „Ami a bőrt illeti, az alvás alapvető követelmény. Kísérleti tanulmányok kimutatták, hogy az alváshiánytól a bőrünk kevésbé egészségesnek és fáradtabbnak tűnhet” - magyarázza Dr. Anjali Mahto bőrgyógyász.

A bőrünk ugyanis úgy van beprogramozva, hogy éjszaka „helyreállító üzemmódba” kapcsoljon. „A bőr cirkadián ritmusa szinte minden funkcióját befolyásolja. Ez magában foglalja a bőr hidratálását, az olaj- vagy faggyútermelést, a véráramlást, a bőrsejtek osztódását és a barrier funkciót” - mondja a szakértő, majd hozzáteszi, hogy ezek a folyamatok nem ugyanolyan hatékonyan mennek végbe napközben, mint az éjszakai alvás során.

Romlik a memóriád

Az alvás az agyunk táplálékának számít, ha az emlékeinkről van szó. „Úgy tűnik, hogy az alvás kiváltságos időszak, amikor az agy a közelmúltbeli emlékeket végiglapozza, és eldönti, hogy mit tartson meg és mit ne” - magyarázza dr. Robert Stickgold alvásszakértő. Továbbá egyes kutatások szerint a rossz alvás növelheti a kognitív hanyatlás és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is.

Ezért káros a testednek, ha kinyomod a szundit

Ezért káros a testednek, ha kinyomod a szundit

Szomorúbb leszel és stresszesebbnek érzed magad

Ha fáradt és kimerült vagy, akkor nagyobb valószínűséggel leszel idegesebb vagy érzelmes, mint általában. A hosszú távú alváshiány pedig akár a depresszió kialakulásához is hozzájárulhat. Az egészséges alvás ugyanis helyreállítja az adaptív feldolgozást és a funkcionális agytevékenységet, ezáltal javítja az érzelmek szabályozásának képességét, valamint a jólétünket.

Legyengül az immunrendszered

Több tanulmány is megerősítette, hogy ha kimerült vagy, általában hajlamosabb vagy a betegségekre. Egy vizsgálat szerint, ha 7 óránál kevesebb alszol az 2,94-szeresére növeli a megfázás valószínűségét. Az egészséges alvás ugyanis hozzájárulhat a fertőzés elleni küzdelemben fontos antitestek kialakulásához.

Forrás: glamourmagazine.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem véletlen, hogy ezek a csillagjegyek sikeresek lehetnek külföldön

Nem véletlen, hogy ezek a csillagjegyek sikeresek lehetnek külföldön

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)