5 mondat, amit csak azok használnak, akik alacsony érzelmi intelligenciával bírnak
Nem születik velünk, viszont fejleszthetjük, és érdemes is fókuszálnunk rá az önismereti utunk és belső munkánk során. Az érzelmi intelligencia ugyanis támogat és erősít minket az életünk minden területén, kezdve a személyes és szakmai kapcsolatainktól a sikereinkig vagy a kudarcaink kezeléséig.
Ezeket láttad már?
Semmi más nem árul el rólunk annyit, mint az, hogy milyen szavakat, kifejezéseket és mondatokat használunk. Túlnyomorészt negatívak, esetleg félelmet, szorongást tükröznek (és egyben erősítenek?) Vagy pont arról árul el izgalmas dolgokat számunkra (és persze mások számára), hol állunk jelenleg az érzelmi intelligencia térén?
Dr. Cortney S. Warren pszichológus évekig kutatta az általunk használt szavak és az érzelmeink kapcsolatát, és rámutatott, hogy ezek jelentős szerepet játszanak abban, hogyan formálódnak az emberi kapcsolataink, és nem utolsósorban rámutathatnak az alacsony érzelmi intelligenciára is. Vagyis arra az élethosszig csiszolandó skillre, hogy megértsük és kezeljük a saját érzelmeinket, és ugyanilyen hatékonyan olvassunk másokéban is. Nézzük, milyen kifejezéseket, mondatokat kerüljünk, vagy vizsgáljunk meg magunkkal és másokkal kapcsolatban, melyek azt tükrözik, van még mit tennünk az önismereti munka során:
„Az érzésed és a viselkedésed egyszerűen irracionális”
Szögezzük le már most az elején: minden érzés valid. Ha valaki félelmet, szomorúságot vagy fájdalmat érez, az elvitathatatlan, de ha mégis megpróbálkoznánk ezzel, az abszolút elvágja az utat a megértéstől. Sokkal többet tehetsz a harmonikus kapcsolódásért, ha hangosan nyugtázod, látod, hogy a másik feszült, majd megkéred, beszéljen ennek a feszültségnek a forrásáról. Ezzel kifejezed, hogy törődsz a másikkal, és utat nyitsz a tiszta, egyértelmű, empatikus kommunikáció felé.
„Ilyen vagyok és kész, nem tudok megváltozni”
Minden egyes merev kijelentés egy megerősítés is azzal kapcsolatban, hogy nem tudsz és nem is áll szándékodban a változás és a fejlődés. Egyetlen életszakaszban sem tekinthetsz magadra úgy, mint egy végleges, lezárt és elkészült rendszerre, azt pedig pláne senki nem várja el tőled, hogy hibátlan legyél. Ami számít, az a fejlődésre való törekvés és nyitottság.
EQ teszt: Most kiderül, mi a legnagyobb erősséged az érzelmi intelligencián belül
„Egyáltalán nem érdekel, hogy érzed magad”
Képzeld el, hogy valaki egy magánéleti probléma miatt nem tudta megoldani a rá kiosztott feladatot a munkahelyen, ami téged is hátráltat. Ha még rá is erősítesz az alapból feszült helyzetre azáltal, hogy kijelented, egyáltalán nem vagy nyitott a másik fél érzéseire, azzal elzárod magatokat attól, hogy rendezzétek a problémás helyzetet. Előremutatóbb, ha kifejezed a sajnálatodat a helyzettel kapcsolatban, érzékeled és elfogadod a másik fél valóságát, problémáit, helyzetét és érzelmeit, majd megkérdezed, hogyan tudsz segíteni.
„Nem tudok neked megbocsátani”
Az egyi legmérgezőbb tényező, amit az életedben tarthatsz, az a harag. Egyáltalán nem szolgálja sem a két fél mentális gyógyulását, sem pedig a fejlődést vagy az asszertív kommunikációt, különösen akkor, ha fontosak vagytok egymásnak. Ha neheztelsz is a másikra, válaszd a kevésbé végletes utat, és próbáld meg kifejezni, hogy bár nehezen tudod elengedni, ami történt, de dolgozol rajta, mert értékeled a másik fél életedben betöltött szerepét. Lehetsz őszinte, mégis asszertív anélkül is, hogy meg kellene magad játszanod.
Nem baj, ha nem vagy tökéletes már most
Az érzelmi intelligencia fejlesztésének alapja, hogy nyitott legyél a fejlődésre, tudatosítsd, hol állsz a folyamatidban, és önreflexív legyél. És persze különösen fontos szerepe van az önkontrollnak és az érzelemszabályozásnak is: „Az önkontroll az a képesség, hogy hatékonyan és eredményesen tudod irányítani az érzéseidet. Ez magában foglalja azt is, hogy nyugodt tudsz maradni nyomás alatt, képes vagy alkalmazkodni a változáshoz és egy pozitív attitűdöt tudsz fenntartani.
Az önkontroll fejlesztéséhez fontos, hogy beazonosítsd azokat a kiváltó okokat, vagyis azokat a nyomógombjaidat, amik negatív érzelmekhez és reakciókhoz vezethetnek. Ezután olyan stratégiákat alakítasz ki, amelyekkel kezelni tudod ezeket az érzelmeket és helyzeteket.
Ilyen technikák lehetnek a légzőgyakorlatok, rövid szünetek tartása, a negatív gondolataid átkeretezése, melyek mind segíthetnek abban, hogy kontrolláld az érzéseidet a kihívást jelentő helyzetekben.” – magyarázza Kertész Lilla szervezetpszichológus és business, a GLAMOUR szakértője coach korábbi cikkében.
