Mik a rák korai jelei? Ha ezeket tapasztalod, fordulj orvoshoz
A rák - legyen szó bármelyik fajtájáról - egy borzasztó betegség, de szerencsére a szűrővizsgálatoknak köszönhetően manapság már egyre nagyobb esély van a gyógyulásra. Mint sok más megbetegedésre, a rákra is igaz, hogy minél korábban szembesülsz vele, annál nagyobb esélyed van arra, hogy teljesen felépülj. Éppen ezért olyan fontos az is, hogy a rák korai jeleit is ismerd.
Ezeket láttad már?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontosak a különféle szűrővizsgálatok, amelyeken általában évente ajánlott részt venni. De még ezeken a rutinellenőrzéseken túl is fontos, hogy figyelj az aktuális egészségi állapotodra, és soha ne söpörd a szőnyeg alá, ha rosszul érzed magad. Természetesen nem kell egyből a legrosszabbra gondolnod, de arról se feledkezz meg, hogy olyan betegségeket is korán jelezhet a tested, mint a rák.
Indokolatlan fogyás
Nem diétáztál, nem változtak meg az étkezési szokásaid, és nem is sportolsz aktívan? Ha semmilyen konkrét okát nem találod annak, hogy fogytál, és nem is csak néhány kilóról van szó, akkor minden esetben érdemes utánajárni az okának, mert akár rákra is utalhat. Nem jó jel a súly folyamatos ingadozása sem, illetve ha tartósan nincs étvágyad, az sem természetes, így feltétlenül járj utána az okának.
Láz
Sokan vagyunk lázasak, amikor megfázunk vagy influenzások vagyunk. Ilyen esetekben a láz néhány nap alatt magától elmúlik, vagy esetleg gyógyszeres kezelés és borogatás hatására csillapodik. De ha gyakran belázasodsz, főleg éjszakánként, nem tapasztalsz semmilyen fertőzésre utaló jelet, és izzadást is tapasztalsz az éjszakák folyamán, akkor minél előbb érdemes orvoshoz fordulnod, és utánajárnod, pontosan mi okozhatja a visszatérő lázat.
Extrém fáradtság
Egy hosszú munkanap vagy egy tartalmas edzés után természetes, ha fáradtnak érzed magad. De ha extrém fáradtságot tapasztalsz, ami pihenés által sem javul, az akár a rák korai jele is lehet. A rák ugyanis a szervezetben lévő tápanyagokat használja fel a növekedéshez és a fejlődéshez, amelyek így elvesztik az eredeti funkcióikat. Vagyis a tápanyag „ellopása” rendkívüli fáradtságot okozhat. Persze a komoly fáradtságnak sok más oka is lehet, de ha már befolyásolja az életminőségedet, feltétlenül keresd fel a háziorvosodat.
Bőrelváltozások
A bőrünk a testünk legnagyobb szerve, ami számos módon árulkodhat az általános egészségi állapotunkról. A sárgaság - a szemek vagy az ujjbegyek besárgulása - az egyik olyan tünet, ami fertőzésekre vagy rákra is utalhat. Ha ezt tapasztalod, minél előbb keresd fel a háziorvosodat. De folyamatosan ajánlott figyelnünk az anyajegyeink állapotát is, így ha azok aszimmetrikusak vagy szaggatott élekkel rendelkeznek, szabálytalan határai vannak, megváltozik a színük, vagy nagyobbak lesznek, akkor feltétlenül kérj időpontot egy bőrgyógyászhoz.
Megváltozott anyagcsere
Ha tartós székrekedésed vagy hasmenésed van, fekete vagy vörös vért észlelsz a székletedben, fekete, kátrányos jellegű a székleted, gyakran tör rád vizelési inger, vagy vért látsz a vizeletedben, akkor mindenképpen érdemes a lehető leghamarabb utánajárni az okának. Az ilyen panaszok ugyanis azon túl, hogy a mindennapjaidat is jelentősen befolyásolhatják, olyan komoly betegségeket is jelezhetnek, mint a vastagbél- vagy húgyhólyagrák.
Nőgyógyászati panaszok
A nőgyógyászati rákszűrés is azon vizsgálatok közé tartozik, amelyeken nagyon fontos rendszeresen, lehetőleg évente részt vennünk. De ha azon túlmenően rendszertelen a menstruációd, kismedencei fájdalmat tapasztalsz, vagy borzasztóan megviselnek a menstruációd napjai, akkor egyből érdemes felkeresned a nőgyógyászodat, hogy megbizonyosodj róla, mi okozhatja a panaszaidat. Bár ebben az esetben is fontos, hogy ne gondolj egyből a legrosszabbra, érdemes minél előbb utánajárni, pontosan mi okozhat nálad kellemetlenségeket.
Forrás: ucsfhealth.org, hopkinsmedicine.org