6 hobbi, ami okosabbá tesz
Sokáig úgy gondolták a tudósok, hogy mindenki egy adott szintű intelligenciával születik, és csupán annak határain belül tudja magát fejleszteni. Azonban később kiderült, hogy ez közel sincs így: a legújabb kutatások szerint rengeteg olyan tevékenységet végezhetünk, ami új idegpályákat hoz létre az agyban, aminek hatására gyorsabban és hatékonyabban gondolkozunk.
Ezeket láttad már?
És hogy mik ezek a tevékenységek?
A zenélés fejleszti a kreativitást, az analitikus- és motorikus képességeket, és hatással van az úgy nevezett kérgestestre, ami segíti az új idegpályák kiépítését. A jól fejlett kérgestest pozitív hatással van a memóriánkra, a problémamegoldó képességünkre, életkorunktól függetlenül is.
Mindegy, hogy a Háború és békét olvasod, vagy valami könnyed lányregényt, az olvasás szintén jótékonyan hat a probléma megoldó- és értelmező képességünkre. Emellett növeli az empátiánkat is, és segít abban, hogy precízebben és gyorsabban tervezzünk akár a munkánkban, akár a magánéletünkben.
Pár éve készült egy kutatás, ami azt vizsgálta, hogy azok az emberek, akik több mint egy nyelvet beszélnek, gyorsabban rakják össze a puzzle-t. Egy új nyelv elsajátítása olyan képességeket igényel, amiknek hasznát veszed az élet minden területén, főként a gyakorlati kérdésekben.
A meditáció alapvető lényege az, hogy amíg kikapcsolja egy kis időre az agyat, az jobban tud fejlődni és teljesíteni a későbbiekben. A különböző tevékenységek az agyunk különböző részeire gyakorolnak hatást, és a relaxáció elsősorban az önfejlesztésre erősíthet rá.
A sport egyszerre alkalmas arra, hogy karban tartsd a tested, fejleszd a gondolkodásod és közben a kapcsolataidat is ápold. A csapatmunka és az egyéni sportolás rengeteg leckét ad fel, és amellett, hogy megtanulunk alkalmazkodni, kommunikálni a társainkkal, a logikánkat és a tervezési képességünket is fejleszti.
Puzzle, videójáték, kártyák, asszociatív játékok.... Mindegy melyiket választod, mindegyik egyaránt az idegpályákat edzi, és fejleszti a képességedet, hogy alternatív megoldásokat találj ki egy-egy problémára. Ez segít abban, hogy képesek legyünk több nézőpontból megvizsgálni kérdéseket, és könnyebben megértsünk ok-okozati összefüggéseket.