Szégyellnivaló? Egyáltalán nem! Ha képtelen vagy megszabadulni a hüvelygombától, ez segíthet (x)
Hirdetés
A hüvelygomba mindig kellemetlen, de azok, akiknél évente többször is visszatér, igazi sorscsapásként élik meg a fertőzést. Megszabadulni tőle nehéz, de nem lehetetlen küldetés.
Ezeket láttad már?
A gombás hüvelyfertőzés kialakulásában a hüvelyben természetesen is megtalálható Candida gombák játsszák a főszerepet. A Candida normál körülmények között nem képes szaporodni, ám ha felborul a hüvelyi mikrobiom kényes egyensúlya, rendkívül gyors szaporodásnak indulnak. A hüvelygomba tipikus tünete az égő érzés és viszketés, a szeméremtest kivörösödése, a sárgásfehér színű, túróhoz hasonló állagú hüvelyváladék. A fertőzés gombaellenes szerekkel kezelhető, általában jól is gyógyul, a nők egy részénél azonban visszatérő „vendég” marad a hüvelygomba, ami testileg és lelkileg is megviseli az érintetteket.
„Azt hittem, sosem tudom kiirtani”
„Volt egy hosszabb időszak, amikor a hüvelygomba az életem részévé vált. Kéthavonta visszatért, hol egy színházat, hol egy baráti találkozót tett tönkre, de előfordult, hogy a nyaraláson jelentek meg a kellemetlen tünetek. Több orvosnál is jártam, a gombaellenes szerek ideig-óráig hatottak ugyan, de aztán minden kezdődött elölről – meséli a 33 éves Juli. – Jártam természetgyógyásznál, ittam gyógyteákat, grépfrútmagcseppet, kipróbáltam az akupunktúrát. A közösségi médiából szerzett okosságok közül is bevetettem néhányat, de a fokhagymával átitatott tampon már nekem is túlzásnak tűnt. Minden erőmmel azon voltam, hogy végre sikerüljön kiirtani a szervezetemből minden bajok okozóját, a Candida gombát.”
Mi lehet az oka a visszatérő hüvelygombának?
A hüvelyflóra összetett biológiai rendszer, amelyben sokféle mikroorganizmus található. Ha ezeknek az aránya eltolódik, felborul a hüvelyflóra egyensúlya – megnő a fertőzések kockázata. Az egészséges hüvely pH-értéke a Lactobacillusoknak köszönhetően enyhén savas, ha azonban a tejsavtermelő baktériumok száma csökken, a lúgossá vált közegben akadály nélkül szaporodhat a Candida gomba. A hüvely pH-ját számos tényező befolyásolhatja: antibiotikumok szedése, hormonális változások (fogamzásgátlók, várandósság, klimax), egyes betegségek (pl. inzulinrezisztencia, diabétesz), az egészségtelen táplálkozás, a nem megfelelő vagy éppen a túlzásba vitt intimhigiénia, de a tartós stressz és az immunrendszer általános állapota is hatással lehet a hüvely egészségére.
Természetes segítség a tünetenyhítésben
„Jött egy újabb rémes gombás epizód, kiborultam, a barátnőmnek sírtam, hogy ennek már sosem lesz vége. Bori átérezte a helyzetemet, neki is volt hasonló problémája – idézi fel Juli. – Két dolgot tanácsolt. Egyrészt, hogy mielőbb keressem fel a nőgyógyászomat és kezdjem el szedni az általa felírt gombaellenes gyógyszert. Másrészt említette azt is, hogy a tünetek enyhítésben neki a patikában recept nélkül kapható Micovag Plus hüvelykúp segített.”
Ez a komplex összetételű gyógyászati segédeszköz jól kiegészíti a gyógyszeres terápiát. A Micovag Plus tejsavtartalma révén helyreállítja a hüvely egészséges pH-értékét, ami gátolja a gombák szaporodását. Másik összetevője a kamilla illóolajából származó bizabolol, amely nyugtató és gyulladáscsökkentő hatású, csillapítja a viszketést és az égő érzést.
„A barátommal is beszéltem a problémámról”
„Bori azt is javasolta, hogy keressek végre egy olyan orvost, akiben megbízom. Ez fontos, már csak azért is, mert ha mindig új doktorral próbálkozom, a panaszaimra jó eséllyel mindig ugyanazt a gombaellenes szert írja fel, így nehezen fog kiderülni, ha esetleg egy rezisztens gombafaj okozza a gondjaimat – magyarázza Juli. – Hallgattam a barátnőmre: végre találtam is egy olyan orvost, aki komolyan vette a problémámat. Elmagyarázta, hogy a Candidát nem tudom kiirtani, de nincs is erre szükség. Elég, ha kordában tartom, ehhez pedig az kell, hogy óvjam a hüvelyflórám egyensúlyát. Betartottam a kezelésre vonatkozó utasításait, és megfogadtam a tanácsait is: figyelek az étkezésemre, kevesebb szénhidráttartalmú ételt eszem. Nem használok illatosított szappant, intimmosakodókat, a szűk farmerjeimet elajándékoztam, és lecseréltem a fehérneműimet is pamutra – sőt, éjszaka nem is használok bugyit! Többet mozgok, mint korábban, jobban is alszom – és a barátommal is beszéltem a hüvelygombáról. Neki is tudnia kell, miért van szükségem időnként »intimszünetre«. A hüvelygomba ugyan nem szexuális úton terjed, de az együttlétek akadályozhatják, hogy a hüvelyflóra egyensúlya »visszabillenjen« a természetes állapotába. Szerencsére a barátom megértő, mellettem áll – és ez nagy segítség, hogy végre sikerüljön megszabadulni a hüvelygombától.”
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
