Ha életmódváltás előtt állsz, óriási segítség lesz ez a 3 dolog
Szponzorált tartalom
Költözés, új munkahely, házasság vagy éppen egy válás – számtalan élethelyzetben kényszerülünk arra, hogy alkalmazkodjunk a változáshoz, új szokásokat vegyünk fel a régiek helyett. Így teszünk akkor is, amikor egészségünk megroppanása miatt kezdünk életmódreformba. A klimax ugyan nem betegség, hanem természetes állapot, ám a velejáró tünetek megviselik a nőket – nem is kicsit. A változókor jó ok az életmódváltásra, hogy jobb életminőségben éljük meg ezt az életszakaszt.
Ezeket láttad már?
Ahogy annak idején a kamaszkorban, a hormonok a negyvenes évek közepe táján ismét főszerepet követelnek az életünkben: akkor tomboltak, túl sok is volt belőlük, most fokozatosan leáll a petefészkek működése, így lassan elfogynak – és ez nem egyik napról a másikra történik. A pörgős hétköznapokban talán fel sem tűnnek a jelek, de aztán megváltozik az addig óramű pontossággal működő menzesz, és leesik a tantusz: lehet, hogy ez már a klimax?
Munka, család, no meg a hormonok
A menopauza, az utolsó havivérzés, amelyet egy éven belül másik már nem követ, a magyar nőknél átlagosan 49-51 éves korban jön el. A hormonális változások, a progeszteron és az ösztrogén szintjének csökkenése már ezt megelőzően, a premenopauzában is érezteti a hatását. Testi és lelki tünetek sokasága nehezíti az amúgy is sok terhet (munka, család, szülők és/vagy unokák ellátása) cipelő nők mindennapjait. Hőhullámok, éjszakai izzadás, hangulatingadozás, ingerlékenység, fejfájás, depresszió, alvászavar, agyi köd, hízás, hüvelyszárazság – a tünetek megélése mindenkinél más: ahány nő, annyiféle klimax. A klimax ugyan nem betegség, de a tünetek elhanyagolása hatással lehet a kapcsolatainkra, hosszú távon betegségek kialakulását is kockáztatjuk, ha nem teszünk ellenük.
Jóllétünkért változni kell a korral
Az ösztrogénhiány hatással van az emésztésre – könnyebben hízunk hasra; a szív- és érrendszer állapotára – változókorban a nők között is megnő az infarktus előfordulásának aránya; a csontok egészségére – a csontritkulás miatt nő a törések kockázata. A klimax idején még nagyobb hangsúlyt kap az egészséges étkezés, a rendszeres mozgás, az, hogy megtanuljuk kezelni a stresszt. Ami az étrendet illeti: figyeljünk a kalóriabevitelre, naponta fogyasszunk zöldséget, gyümölcsöt, hetente többször hüvelyeseket, együnk a vörös helyett fehér húsokat, halat, teljes kiőrlésű gabonát, használjunk zsír helyett olajat; pótoljuk a hiányzó kalciumot és D-vitamint. Ha eddig nem tettük, most kezdjünk el mozogni: séta, kocogás, biciklizés, úszás az erőnlétért, pilates vagy saját súlyos edzés az izmok megtartásáért. A sport is oldja a stresszt, de kipróbálhatunk relaxációs technikákat is, hogy enyhítsük a pörgős hétköznapokban ránk nehezedő nyomást.
Nem könnyű, de nem is lehetetlen
Az életmódváltás sosem könnyű, de néhány szabály betartásával azért teljesíthetjük az első látásra lehetetlennek tűnő küldetést. Megéri új szokásokat bevezetni, hiszen ha a klimax véget is ér, a hormonhiányos állapot életünk végéig velünk marad.
- Haladjunk fokozatosan! – Ne dobjunk ki mindent egyszerre a konyhából, kamrából! Haladjunk fokozatosan, változtassunk hétről hétre: vezessük be a napi gyümölcsfogyasztást, cseréljük a fehér kenyeret rozsra, a reggeli szendvicset zabkására, aztán mondjunk le a cukorról. A megszokott ételeket tegyük egészségesebbé: használjunk új főzési technikákat, más hozzávalókat. Nem kell, hogy olyasmire kényszerítsük magunkat, ami nem esik jól, de próbálkozzunk, ízlelgessünk más „tájakon” is – a mediterrán étrend például kifejezetten megfelel a változókor igényeinek. A mozgásban is tartsuk meg a fokozatosság elvét: ne törjünk a maratonfutók babérjaira, és elsőre elég, ha negyven helyett csak öt fekvőtámaszt nyomunk. Viszont lépcsőzzünk a lift helyett, menjünk az unokáért gyalog az oviba, vegyük elő újra a rég használt biciklit, kérjünk (nem elektromos) rollert szülinapunkra – de akár főzés közben is kihasználhatjuk az időt pár guggolásra, míg az ételt kavargatjuk.
- Tegyük rendszeressé! – A mozgás nemcsak a kilók leadásában segít, de csökkenti a hőhullámokat, javítja az alvásminőséget és oldja a stresszt is. Legyen az életünk része! Ha csak napi 30 percet is, de azt mindenképpen fordítsuk a mozgásra. Írjuk be a naptába az időpontokat, és ne mondjunk le róluk: csoportos edzés egy teremben vagy egyedül, otthon az interneten követett kedvenc edzővel, táncóra a párunkkal, nordic walking a barátnőkkel – bármi jó lehet, csak ne hagyjuk abba, ha már elkezdtük. Jó, ha célokat is kitűzünk, mondjuk havonta eggyel több kilométer a futópályán, ezt aztán meg is ünnepelhetjük.
- Tartsunk ki! – Van, akinek egyedül is megy, mások könnyebben kitartanak, ha társakat találnak a sporthoz. Beszéljük rá a barátnőket is a közös esti sétákra, legyen mindig más a felelős, aki megszabja a távot és követi a telefonján a lépésszámot. Az unokázás is kiváló alkalom a mozgásra: a babakocsit tologatni vagy a futóbiciklin lépegető kicsi után sétálni mentálisan is felüdít. Sokak tapasztalata az is, hogyha rendszeresen mozgunk, hamar kialakul a függőség, ami – kötődjön akár a teljesítmény okozta eufóriához, akár a velünk sportoló társasághoz – erős motiváció, hogy folytassuk, amit elkezdtünk.