5 dolog, ami miatt diéta esetén is fontos a rostdús táplálkozás
Szponzorált tartalom
A rostok fontos szerepet játszanak az egészséges táplálkozásban és az emésztőrendszer megfelelő működésében. De azt tudtad, hogy a rostoknak köszönhetően a fogyás is látványosabb lehet? Elmagyarázzuk, hogyan!
Ezeket láttad már?
Az élelmi rostok a szervezetben a cukor felszívódását lassítják, illetve vizet kötve telítenek és csökkentik az éhségérzetedet, aminek köszönhetően a diétád is sokkal sikeresebb lehet. Hogyan? A vízben oldódó rostok bármilyen folyadékkal keveredve saját súlyuknak közel tizenötszörösét képesek felvenni, és így zselészerű masszává alakulnak. Ezért a rost alapú táplálkozás előnye, hogy lassítja a táplálék áthaladását a vékonybélben, ettől érzed magad később vagy kevésbé éhesnek.
A rostdús táplálkozás azonban nem csupán a fogyás szempontjából fontos. Ha megfelelő mennyiségben viszünk be rostot a szervezetünkben, azzal hozzájárulunk az egészséges bélflórához. A bélben élő baktériumok szintjét az ún. bifidobaktériumok szabályozzák. A bifidobaktériumok hozzájárulnak a kórokozók elleni immuntevékenységhez, segítik a vitaminok előállítását, csökkentik a bélrendszeri daganatok kialakulásának esélyét, sőt mára az orvostudomány bizonyított tényként kezeli, hogy egyes lactobacilus és bifidobactérium fajok a mentális egészség megőrzésében is komolyan részt vesznek. Ezeknek a hasznos bacilusoknak azonban élelmi rostra van szükségük a szaporodáshoz.
5 ok, ami miatt fontos rostosan táplálkozni
- Emésztés támogatása: A rostok hozzájárulnak az emésztőrendszer egészségéhez, mivel elősegítik az emésztést, megelőzik a székrekedést és a salakanyagok eltávolítását a szervezetből.
- Telítettség érzetet okoznak: A rostok lassítják az emésztést, ezáltal hosszabb ideig tudják fenntartani a telítettség érzését. Ez segíthet abban, hogy kevesebbet együnk és könnyebben megtartsuk az egészséges testsúlyt.
- Szív- és érrendszeri egészség: A rostok hozzájárulnak az egészséges koleszterinszinthez és segíthetik a vérnyomás kontrollálását is. Ezzel hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez.
- Cukoranyagcsere-szabályozás: A rostok segíthetnek a vércukorszint stabilizálásában, mivel lassítják a cukor felszívódását. Ez különösen fontos lehet a cukorbetegek és az inzulinrezisztenciával küzdők számára.
- Rákprevenció: Néhány kutatás azt mutatja, hogy a rostok fogyasztása csökkentheti a vastag- és végbélrák kockázatát, ugyanis hozzájárulnak az emésztőrendszer egészségének fenntartásához.
Hogyan vihetünk be megfelelő mennyiségű rostot a szervezetünkbe?
Diéta mellett is fokozottan oda kell figyelned a megfelelő rostbevitelre, hiszen az egészséges bélflóra érdekében naponta legalább egy-egy marék nyers zöldséget és gyümölcsöt kellene magunkhoz vennünk.
- Zöldségek és gyümölcsök: Próbáljunk minél többféle nyers zöldséget és gyümölcsöt bevonni az étrendünkbe, a legmagasabb rosttartalommal zöldségek közül a brokkoli, zeller, céklafélék, káposzta, fejes saláta, fokhagyma, karfiol, paradicsom, póréhagyma, retek, sárgarépa, spárga, uborka, zöldbab, kelbimbó és a petrezselyemlevél rendelkezik, míg a gyümölcsök közül az áfonya, az ananász, a citrom, az eper, a grépfrút, a málna, a mandarin, a sárgadinnye, a barack, a szeder, a cseresznye, a szőlő, a kivi és a narancs rendszeres fogyasztásával juttathatunk rostot a szervezetünkbe.
- Teljes kiőrlésű gabonafélék: Élelmi rostokban gazdag a búza és a zabkorpa, melyet kefirbe, joghurtba, tejbe is keverhetünk, rendszeres fogyasztása pedig segíti az emésztést.
- Hüvelyesek: A bab, a lencse, a csicseriborsó és más hüvelyesek is kiváló rostforrások. Ezeket könnyen be lehet építeni a levesekbe, salátákba, főételekbe vagy akár főételekként is fogyaszthatjuk őket.
- Magvak: Magas rosttartalommal rendelkeznek a különféle magok is, például a chia mag, lenmag, tökmag és napraforgómag. Ezekkel szintén könnyedén kiegészíthetjük az étrendünket, például müzlikhez, joghurtokhoz vagy salátákhoz hozzáadva.
Emellett léteznek már olyan diétás készítmények, amelyek rendelkeznek a fogyást elősegítő tápanyagértékekkel és rostokkal. A DotsDiet 100% tejmentes sós és édes shake-jei, amerikai palacsinta pora, FIBER BAR-ai és vitaminitala nagyszerű megoldást jelenthetnek egy-egy étkezés helyettesítésére. Előnye, hogy bármelyik napszakban fogyaszthatóak, elkészítéséhez pedig nincs másra szükséged, mint vízzel, tejjel vagy növényi tejjel összekeverni egy adagot és már ihatod is! Nem kell főznöd vagy gondolkoznod, hogy mit egyél: 8 sós és 7 édes íz közül választhatod meg a napi menüdet. Akár 1 vagy 2 shaket is fogyaszthatsz 1 nap!
„A dolog lényege abban áll, hogy ez az étrend hosszú távon, életmóddá alakítva tartható és egészséges. És nem csak a fogyni vágyóknak az, hanem a XXI. század rohanó és stresszes életet élő emberének általában. Orvosként, szakemberként határozott célom a lakosság szemét felnyitni erre a jelenségre. Nem kell szélsőséges étrendekben, spártai szigorban gondolkodni. A dolog sokkal egyszerűbb, változtass apró, pici lépésekben: köretként egyél inkább savanyúságot, fermentált zöldségeket, salátát; kerüld a péksütiket, a magas cukortartalmú vagy feldolgozott élelmiszereket, fogyassz sok rostot. És ez sem olyan bonyolult, hiszen erre fejlesztettem ki ezeket a rostdús funkcionális leveseket, shakeket, nasikat, ételeket" – mondja Dr. G Kiss Orsolya háziorvos, farmakológus, táplálkozástudományi szakember, a Dots Diet brand tulajdonosa.
A sikeres fogyókúrának nincs titka, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres mozgás előbb-utóbb meghozza gyümölcsét. Persze bizonyos tippek megfogadásával hatékonyabban olvadhatnak le rólunk a kilók, így a rostban gazdag étkezés is hozzájárul a karcsúsághoz.
Teljes napi étrendet nem helyettesít! A termék fogyasztása nem helyettesíti a változatos és kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot. 12 éves kor alatt nem ajánlott fogyasztani.