Ez az oka, ha romlanak a fogaid terhesség alatt

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Előre leszögeznénk: nem azért, mert hiányzik a szervezetedből a kalcium. Ezt és egyéb tévhiteket is oszlatunk el dr. Bukna Ildikó fogorvos segítségével, és segítünk abban is, hogy lehetőleg ne romoljanak a fogaid a várandósságad alatt.

Fontos, hogy a terhesség alatt még inkább odafigyelj a fogaid egészségére
Fontos, hogy a terhesség alatt még inkább odafigyelj a fogaid egészségére
Fotó: Dusan Petkovic/Getty Images

A várandósok számára a kötelező orvosi vizsgálatok körébe tartozik a fogorvos meglátogatása is. Az elhanyagolt szájhigiéné ugyanis nemcsak az anya számára jelent kellemetlenségeket, de komoly veszélyt jelenthet a babára is. Dr. Bukna Ildikó fogorvos elmondja, hogyan tudsz vigyázni a fogaidra a terhesség alatt is.

A romló fogak leggyakoribb oka

Ildikó hangsúlyozza, hogy tévhit az, mely szerint a növekvő kisbaba „elszívja” a kalciumot közvetlenül az anya fogaiból, és ez okozná azok romlását. Erről szó sincs, és Ildikó azt az elméletet is cáfolja, hogy a száj pH-ja alapvetően változna terhesen. Szerinte egyéb tényezők összjátéka vezet a fogak romlásához. Az egyik, amire általában senki sem gondol, hogy a terhesség vállalása 25- 45 éves kor körülre tehető, amikor már több évtizede együtt élünk fogainkkal, így elképzelhető, hogy terhesség nélkül is elromlik egy-két fogunk a harmincas éveinkre.

Mivel azonban a várandósoknak ilyenkor kötelező a fogorvosi vizsgálat, hamarabb fény derül olyan szuvasodásra, amely nem okozott panaszt, ezért alapvetően észrevétlen maradt volna. A kismamák sokszor kívánósak, így gyakrabban esznek, mint máskor, ha pedig valaki több édességet fogyaszt, mint korábban, nagyobb eséllyel romolhatnak a fogai. Ildikó szerint az is jellemző, hogy a terhesség elején - amikor akár egész nap hányingerrel küzd a kismama -, kevésbé alaposan mos fogat, hiszen már maga a fogmosás is előidézhet hányingert, és a fogkrém íze is émelyítő lehet számára.

Sajnos azzal is kárt lehet okozni, ha rögtön egy rosszulléte után most fogat. Hányást követően ugyanis a gyomorsav egy része is szájba jut, egy alapos dörzsölés pedig megsértheti a fogzománcot. Ildikó azt javasolja – nem csak terhes nőknek –, hogy savas ételek és italok fogyasztása után várjunk legalább fél órát a fogmosással.

Ez történik a hajaddal a terhesség és a szoptatás során

Ez történik a hajaddal a terhesség és a szoptatás során

Az alapos fogmosás a legfontosabb

Ildikónak nagyon egyszerű tanácsa van: terhesség alatt, ha lehet, még fokozottabban ügyelj fogaid épségére és az alapos fogmosásra. Legalább naponta kétszer – de ha napközben többet nassolsz, akár háromszor is – nagyon gondosan, legalább öt percen keresztül moss fogat, és esténként mindenképpen használj fogselymet is. Igazából az lenne ideális, ha már a baba tervezésekor elmennél egy fogorvoshoz – különösen, ha hajlamos vagy fogászati problémákra –, és még a terhesség előtt rendbe hozatnád a fogaidat.

Ilyenkor még egy röntgent is érdemes készíteni, így sokkal könnyebb felfedezni az esetleg tüneteket nem okozó, de szuvasodó fogakat, illetve a nem megfelelő irányban növő, vagy később egyértelműen problémákat okozó bölcsességfogaktól is ilyenkor érdemes megszabadulni. Nem éppen kellemes dolog egy foghúzás terhesen, és egy esetleges gyulladás sem tesz jót neked és a babának.

Védd az ínyed!

Van, ami tényleg változik a szájüregben a terhesség hatására. Ez pedig az íny, amely Ildikó elmondása szerint a méhhez hasonlóan hormonérzékeny, megduzzad és vérbő lesz, így ha csak egy apró hiba is csúszik a szájhigiénébe, máris könnyen kialakulhat gyulladás, melynek ínyvérzés a jele. Ehhez hozzájárulhat még a terhesség alatti gyengébb immunrendszer is. A kisebb, lokális gyulladások maguktól is elmúlhatnak, de hosszan tartó gyulladás során tasakok is kialakulhatnak, illetve a fognyak védtelenné válhat. Sajnos az eleve érzékenyebb íny gyulladásához kevesebb baktérium is elég, ezért kell arra törekedni, hogy tényleg nagyon nagyon alapos legyen a fogtisztítás.

A fogkőre is fokozottan kell figyelni, ugyanis annak nyomán baktériumok juthatnak a véráramba, melynek akár koraszülés is lehet a következménye. Ezért is kötelező a terhesség elején a fogorvosi vizsgálat. Aki erre elmegy, azt azonban Ildikó megnyugtatja: ilyenkor az esetek nagy részében elég egyszeri fogkőeltávolítás, és a terhesség végéig már védve van a kismama.

Tudj meg többet a szájhigiéniáról:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)