„El kellett lopnom, pedig meg is vehettem volna” - Hogyan lesz valaki kleptomániás?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Mind hallottuk már a kleptomániáról, de az érintetteket övező megbélyegzés miatt sokan nem tudják elegendő érzékenységgel és empátiával megközelíteni a témát. Több kleptomániában szenvedő ember maga is annyira szégyelli, hogy rendszeresen lop, hogy inkább eltitkolja a betegségét - pedig az megfelelő terápiával kezelhető lenne.

A kleptománia az impulzuskontroll-zavar egyik fajtája
A kleptománia az impulzuskontroll-zavar egyik fajtája
Fotó: Manuel-FO/Getty Images

A kleptománia magyarul lopási kényszert jelent, amelyet az impulzuskontroll zavara (ICD) okoz. Abban különbözik az egyszerű lopástól, hogy az érintettek olyan dolgokat is eltulajdonítanak, amelyeket egyébként megengedhetnének maguknak. Tehát az ok nem feltétlenül a nélkülözés, hanem egy késztetés, aminek a betegek nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak ellenállni. Honnan tudhatjuk, hogy valakinél ez a súlyos pszichiátriai rendellenesség áll fent, milyen kezelésre van szükség és miként segíthetünk egy szerettünknek, ha kleptomániában szenved? Utánajártunk.

Valójában nincs is szüksége rá

A kleptománia a pszichiátriai rendellenességek közé tartozik, és az impulzuskontroll zavar egy fajtája, amely érzelmi vagy viselkedési önkontroll-problémákkal jár. Ha valaki impulzuskontroll-zavarban szenved, nehezen tud ellenállni az erős késztetésnek, hogy olyan tetteket hajtson végre, amellyel árthat magának vagy másoknak. Kleptománia esetén a személy állandó késztetést érez arra, hogy ellopja azokat a tárgyakat, amelyekre nincs szüksége, és amelyek általában csekély értékkel bírnak számára, így később gyakran ki is dobja azokat. Impulzív cselekedetről van szó, tehát a kleptomániás emberek nem előre eltervezett szándékból, hanem hirtelen cselekszenek, és bár abban a pillanatban a kielégültség érzése járhatja át őket, ezt bűntudat, szégyenérzet és depressziós epizód követheti - akárcsak minden más típusú függőség esetén.

Mámoros öröm után kínzó bűntudat

Tüneteket tekintve a kleptomániában szenvedő emberek fokozott izgatottságot éreznek, amikor felmerül a lopás lehetősége. Miután eltulajdonították az árut, örömöt, megkönnyebbülést és elégedettséget érezhetnek, de ezek a boldog pillanatok nem tartanak sokáig. Gondoljunk csak más, függőséget okozó destruktív viselkedésekre, mint amilyen az alkoholfogyasztás vagy a szerencsejátékozás: eleinte még nagyon hívogató tud lenni, de aztán szörnyű bűntudatot, önutálatot és szégyenérzetet okozhat. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy ebben az esetben bűncselekményekről van szó, amelyek súlyos jogi következményeket hozhatnak maguk után. A késztetések ciklikusak, így a lopás újra és újra bekövetkezik.

Nem gyógyítható, de kezelhető

Fontos hangsúlyozni, hogy egy kleptomániás személy nem azért lop, hogy másnak vagy magának ártson vele - sokuk tisztességes, jóindulatú és szabálykövető ember. Ellentétben a legtöbb bolti tolvajjal, a kleptomániában szenvedők nem személyes haszonszerzésből, bosszúból vagy lázadásból, lopnak, hanem mert olyan erős a késztetés, hogy nem tudnak neki ellenállni. Az érintettek gyakran más pszichiátriai rendellenességekkel is együtt élnek, mint például a bipolaritással, depresszióval, szorongásos és/vagy étkezési zavarokkal, személyiségzavarral vagy egyéb függőségekkel. Bár a kleptománia nem gyógyítható, a pszichoterápia és a gyógyszeres kezelés segíthet enyhíteni a tüneteket.

Az ADHD több, mint hiperaktivitás - ezt érdemes tudnod róla

Az ADHD több, mint hiperaktivitás - ezt érdemes tudnod róla

A szeretet gyógyít

Amennyiben egy szeretted ezzel a mentális zavarral küzd, az első és legfontosabb, hogy tudatosítsd magadban: a kleptománia egy pszichés betegség, nem pedig jellemhiba. Az érintettek nem tehetnek arról, hogy ilyen állapotban vannak, és pont ilyenkor van a legnagyobb szükség arra, hogy ítélkezés nélkül, szeretettel és türelemmel forduljunk az adott személyhez. Ilyenkor érdemes elmondani neki, mennyire fontos számodra, hogy jobban legyen, és hangsúlyozni, nem őt okolod a történtekért. Sajnos a lopás következménye gyakran letartóztatás, vagy börtön is lehet, de ha ezeket sikerül is megúszni, a betegség nagy károkat okozhat az érintett karrierjében, magánéletében is.

„Egyszerűen el kellett lopnom, pedig meg is vehettem volna. Nem azért tettem, mert szegény voltam, hanem mert dühösnek és frusztráltnek éreztem magam, és a lopás lett az egyik módja annak, hogy kontrolláljam ezeket az érzéseket, közben pedig valódi függőséggé vált. Feljogosítottam magam a bolti lopásra, mert úgy éreztem, igazságtalanul szenvedtem az életemben, és ez egyfajta kompenzáció volt az elszenvedett sérelmeimért. Azt mondtam magamban: most legyen valaki más az áldozat” - írja le személyes gondolatait Kevin McDonnell a cikkében.

Szégyenérzet helyett büszkeség

A kleptománia pontos okai nem ismertek, de tudományos kutatások szerint hátterében valószínűleg az agyban bekövetkező változások állhatnak, a tárgyak ellopásának tanult mintái pedig idővel még inkább felerősítik a tüneteket. A DSM-5 szerint a kleptomániát részben az agy neurotranszmitter-útvonalainak zavarai okozzák, amelyek a szerotoninhoz és a dopaminhoz kapcsolódnak - ezek befolyásolják az agressziót és az agy jutalmazási rendszerét. Az orvosi kezelés azért nagyon fontos, mert gyakorlással csökkenthető a szorongás, a berögzült rossz minták átírhatóak, a késztetésnek való ellenállás pedig sikerélményt és büszkeséget okozhat - amely fokozza a dopamintermelést, ezáltal pedig boldogságot okoz, méghozzá teljesen legális módon.

Lelkisegély szolgálat

A nap 24 órájában az ország egész területéről (mobilról és vezetékes telefonról) ingyenesen hívható a 116-123 lelki elsősegély szolgálat vagy az Öngyilkosságmegelőzés weboldalát is felkeresheted, ha úgy érzed, baj van.

Forrás: psychologytoday.com, mayoclinic.org

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)