Ez történik veled, ha jó ideig nem nyúlsz a telefonodhoz

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nagyon jól hangzik, hogy egy hétig kivonod magad a digitális világból, de valóban meg tudod tenni? Ez egy olyan teszt, ahol már akkor is nyersz, ha viszonylag hamar elbuksz.

Nem is gondolnád, mennyi jótékony hatása van annak, ha egy időre kilépsz az online térből
Nem is gondolnád, mennyi jótékony hatása van a digitális detoxnak
Fotó: Crispin la valiente/Getty Images

A digitális detox jelentésével valószínűleg a legtöbben tisztában vannak, a mértékével azonban kevesebben. A lényege az az lenne, hogy minimalizálja valaki a képernyőidejét, és kicsit elszakadjon mindentől, amit a digitalizáció jelent. Közösségi oldalaktól, munkától, online cikkek olvasásától, videós megbeszélésektől, sőt a telefonálástól, üzenetektől, de akár még a tévétől is. A cél az, hogy ezzel is csökkenjen a stressz és a szorongás, és ezzel együtt újra kapcsolódjunk a fizikai világhoz. Olyan kihívás, ami egyszerre visz vissza oda, amire nosztalgiával gondolunk, azaz a felhőtlen gyerekkorhoz, és habár elméletben valóban segítségnek tűnhet, már csak elképzelni a napjainkat telefon nélkül, sokak számára inkább szorongást okoz.

Egyáltalán hogyan kezdj hozzá?

A kutatók először 2012-ben kezdték használni a digitális detox fogalmát, és beszéltek az előnyeiről. Nem nehéz belátni, hogy akkor még teljesen mást jelentett az, ahogyan a technológiához álltunk, és az is, ahogyan el tudtunk szakadni tőle. A szakértők egy része pedig azóta arra jutott, hogy bár a digitális detox még mindig nagyon fontos, sok embernek ma már egészen egyszerűen megvalósíthatatlan.

Emily Cherkin screentime tanácsadó pácienseivel Seattle-ben kifejezetten a megfelelő képernyőidő megtalálásán dolgozik, és a BBC-nek azt mondta, hogy a képernyő annyira a mindennapjaink részévé vált, hogy ha úgy indulunk neki, hogy egy hétig nem nyúlunk a telefonunkhoz, akkor biztosan kudarcra ítéljük magunkat. Hiszen a banki ügyeinket azzal intézzük, sok étteremben már az étlap is csak digitálisan elérhető, sőt még az edzőnk is virtuális. Az viszont nem elérhetetlen vállalás, hogy csökkentsünk a képernyőidőt. Már csak azért sem, mert kutatások szerint a pandémia alatt sokkal többet néztük a telefonunkat vagy a monitort, és ez nem állt vissza, vagyis ez egy olyan vállalás, ahol a sikerélmény gyakorlatilag garantált, és ha már napi egy-két órával kevesebbet használod az eszközeidet, rengeteget nyertél.

A legkellemesebb dolgokkal kezdj

Bár elsőre nehéznek tűnhet a dolog, de vannak nagyon jó oldalai is. Sok olyan beszélgetés, ami a lezárások miatt a digitális térbe került, ott is maradt. Elég volt a csoportos csetekből a barátaiddal, inkább menjetek el valahova közösen. Ne videóhívásban tartsd a kapcsolatot az emberekkel, hanem mozduljatok ki. Így rögtön nem is tűnik annyira nehéznek nem a telefonodat nyomogatni. Nézd át, mely alkalmazások, vagy alkalmazásokon belüli funkciók, esetleg emberek okozhatják azt, hogy nem érzed jól magad. Már azzal sokat tehetsz a mentális egészségedért, ha kicsit megtisztítod az üzenőfalad. Ez nem jelenti azt, hogy törölnöd kell embereket vagy oldalakat, szimplán csak le kell állítani a követésüket, és máris fellélegezhetsz.

Ha ezt teszed a telefonoddal, életed legjobb alvása vár rád

Ha ezt teszed a telefonoddal, életed legjobb alvása vár rád

Digitális mindfulness

Ne azon gondolkozz, hogy mi mindenről kell lemondanod, hanem arra fókuszálj, hogy mennyire tudatosan és fókuszáltan foglalkozhatsz azzal, ami valóban előre visz, és a céltalan internetezés helyett hogyan lehetsz tudatos. Egy 2018 decemberében a Journal of Social and Clinical Psychology folyóiratban megjelent tanulmány szerint már azzal, hogy napi fél órára korlátozzuk a közösségi média használatát, enyhül a magányosság érzése és a depresszió. Ehhez már kell elszántság, de valószínűleg ha megnézed a telefonod digitális jóllétet mérő opcióját, meglepődnél, mennyi időt töltesz a különböző alkalmazásokkal. Ne az legyen a kikapcsolódás vagy a szünet, hogy a telefonodat nézed, sőt van nagyon sok olyan hely, ahova csak megszokásból viszed magaddal a telefonod, nem pedig azért, mert valóban szükséged lehet rá. Evés közben is jobb beszélgetni, mint a telefont nyomkodni. A legjobb pedig az, ha valakivel közösen csökkentitek az online töltött időt, mert tudjátok egymást támogatni, motiválni, versenyezni, és még programokat is szervezni.

Csökkentsd a technostresszt!

Az Amerikai Pszichológiai Társaság használja ezt a kifejezést, ami azt a mentális feszültséget jelöli, amelyet a technológia okoz. Ez egy olyan paradox jelenség, ami abból fakad, hogy valaki állandóan elérhető szeretne lenni, folyamatosan megvan a kapcsolattartás igénye, de ez mégis elszigeteltséghez és fokozott szorongáshoz vezet. Kutatások bizonyítják, hogy viszont ha csökkented a kitettséged, és kevesebb időt töltesz online, az számtalan pozitív fejlődést hozhat. Nézzünk néhányat, amit a tudomány szerint saját magadon is megtapasztalhatsz:

  1. Fokozott fókusz - Az értesítések némításával jobban bele tudsz merülni a munkába, és fókuszálni tudsz az aktuális feladatodra, ezáltal pedig javul a koncentrációs képességed.
  2. Nagyobb önbizalom - Mikor sikerül elszakadni attól, hogy a közösségi médiában másokkal hasonlítsd össze magad, az csodákat tehet az önbecsüléseddel.
  3. Jobb alvás - Ha sikerül a lefekvés előtti képernyő időt csökkenteni vagy éppen teljesen elhagyni, az jelentősen javítja az alvásod minőségét.
  4. Kevesebb szorongás - Sokan beszámolnak arról, hogy újra megtanulják az élet apró örömeit értékelni, legyen az egy virág illata vagy a madárcsicsergés. Ha az állandó online jelenlétből, a nyomasztó helyzetekből kiszakadunk, nagyobb kontrollt kapunk a saját időnk felett, és olyan aktivitásokkal tudjuk eltölteni azt, ami felszabadít és a hasznunkra válik, nem pedig szorongást okoz.
  5. A személyes kapcsolatok - A virtuális barátaid miatt ne hanyagold el azokat, akik mindig ott vannak neked, akikre bármikor számíthatsz, és akik a legjobbat szeretnék neked. Tölts több időt velük és a családoddal!



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)