Így a legjobb aludni, ha puffadt a hasad
Míg vannak, akik szinte minden éjszaka jól alszanak, addig másoknak már az elalvás is nehézséget jelent. Bármelyik is igaz rád, időnként adódhatnak olyan helyzetek, amik még a legjobb alvóknak is kihívást jelenthetnek, nem hogy azoknak, akik egyébként is rosszul alszanak. Tipikusan ilyen probléma, ha puffadt a hasad, amikor aludni szeretnél.
Ezeket láttad már?
Ha puffadt a hasad, annak számos ok állhat a hátterében, az viszont gyakorlatilag minden esetben garantált, hogy erős diszkomfortérzettel jár együtt. Napközben elterelheti a figyelmed a munkáról, elveheti az étvágyadat, este pedig megnehezítheti, hogy elaludj. Szerencsére azonban van néhány alvási pozíció, ami segíthet, hogy jobban érezd magad és pihenni is tudj.
Aludj a bal oldaladon
Ha az oldaladon alszol, azzal máris enyhítheted a puffadást és a gázképződést, de még jobb, ha kifejezetten a bal oldaladat választod. Ez ugyanis a legideálisabb az emésztésed helyes működése számára, és az olyan problémákat is csillapíthat, mint az emésztési zavarok, a gyomorégés és a reflux.
Ha eddig nem a bal oldaladon aludtál, akkor érdemes magad mellé tenned egy párnát, hogy ne fordulj át megszokásból az éjszaka folyamán. Ha pedig még a térdeid közé is teszel egy párnát, akkor még komfortosabban érezheted magad, így ugyanis könnyebben egy vonalban maradhat a csípőd és a gerincoszlopod.
Fordulj át a hátadra
Ha inkább hanyatt fekve szeretnél aludni, azzal sincs gond, viszont fontos, hogy némi emelkedőt is csinálj a fejednek és a törzsednek, mondjuk egy párna segítségével. Háton fekve ugyanis így tehetsz a legtöbbet azért, hogy enyhüljenek a gyomorpanaszaid. De a bal oldalon alváshoz hasonlóan ebben az esetben is érdemes párnát tenned a lábaid közé, méghozzá azért, hogy csökkentsd a hátad alsó részét érő nyomást.
Ahogyan semmiképp ne aludj
Ha puffadt a hasad, akkor hason semmiképp ne aludj, ugyanis így további nyomást gyakorolhatsz rá. Nem mellesleg a hason alvás nem ideális a gerincoszlopod számára sem, ugyanis nagyobb terhelésnek vetheti alá a hátad alsó részét, mert a tested súlya így automatikusan mélyebbre süpped a matracban. De a nyakadnak és a válladnak sem tesz jót, ha egész éjszaka oldalra fordítod.
Az étkezéseidre is figyelj
A puffadásnak sokszor valamilyen étkezéshez kötődő oka is van, mint például egy rosszul időzített vacsora. A legtöbb szakértő azt szokta javasolni, hogy lefekvés előtt legalább három órával már ne együnk, ugyanis a szervezetünknek így szinte biztos, hogy elég ideje lesz megfelelően megemészteni az ételt.
Ezt célszerű lehet betartanod, de az is fontos, hogy ne éhesen feküdj le aludni. Így ha esetleg nem sokkal elalvás előtt mégis megéheznél, akkor válassz valamilyen fehérjében gazdag harapnivalót, például egy kis kemény tojást, 1-2 szelet pulykahúst vagy egy kevés banánt mogyoróvajjal.
Mit tehetsz még, hogy a puffadás enyhüljön?
Az alvás sajnos általában nem elég ahhoz, hogy a puffadás megszűnjön, van viszont jó néhány módszer, amit érdemes kipróbálnod. Ajánlott például gyömbért fogyasztanod, gyakorlatilag bármilyen formában, ugyanis híres arról, hogy a puffadást és a gázképződést is képes enyhíteni. De egyéb problémákat is orvosolhat - a hányingert, a hányást és a gyulladást is beleértve. Hasonlóan pozitív tulajdonságai vannak a kurkumának is, így puffadás esetén kurkuma teát is bátran fogyaszthatsz.
Ha éppen azt gyanítod, hogy a puffadást nálad székrekedés okozza, akkor - feltéve, ha előbb a háziorvosoddal is egyeztetsz róla - a magnézium-oxid is segíthet. Tabletta vagy kapszula formájában is kapható, és gyakran gyors segítséget jelenthet. Ugyanez igaz a borsmenta olajra is, ami szintén kapható kapszula formájában. Ezek a módszerek viszont csak átmeneti megoldást jelenthetnek, így ha gyakran puffadt a hasad, nagyon fontos, hogy a pontos okának is utánajárj.
Forrás: mattressclarity.com, sleepadvisor.org