Évekig észrevétlen marad a "csendes gyilkos": ha nem kezelik, súlyos májkárosodást okozhat
A zsírmájbetegség egy igen súlyos probléma, ráadásul nagyon alattomos is, tüneteit igen nehéz észrevenni, ezért sokan csak csendes gyilkosnak nevezik, ami kezelés nélkül súlyos károkat okozhat a májban. Nézzük, mit tehetünk ellene, és melyek azok a jelek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagynunk.
Ezeket láttad már?
A zsírmáj, amely a nevét a májban felhalmozódott zsírról kapta, egy olyan komoly betegség, amely csendben, szinte észrevétlenül okoz komoly pusztítást a létfontosságú szervünkben. Ha nem ismerjük fel időben és nem kezeljük, a betegség súlyosbodhat és visszafordíthatatlan májkárosodást okoz. Talán nem is gondolnád, de egy igen gyakori problémáról van szó, világszerte milliókat érint. Franklin Joseph professzor elárulta, melyek azok a nehezen észrevehető tünetek, amelyekre érdemes odafigyelni.
Öt tünet, amelyre érdemes odafigyelni
Megmagyarázhatatlan fáradtság
A zsírmáj egyik leggyakoribb, mégis leginkább elhanyagolt tünete a megmagyarázhatatlan fáradtság. „Sokan a fáradtságot a normális élet részének tekintik, pedig ha nem találunk rá konkrét magyarázatot, akkor bizony gyanakodhatunk arra, hogy májműködési zavar áll a háttérben."
Kellemetlen hasi érzés
A fáradtságon kívül jellemző tünete a zsírmájnak, ha enyhe fájdalmat vagy teltségérzetet érzünk a hasüreg jobb felső részénél. „Lehet, hogy nem intenzív, de ha tartósan fennáll, akkor azt nem szabad figyelmen kívül hagyni."
Megmagyarázhatatlan hízás
A zsírmáj szorosan összefügg az elhízással, és alaposan megnehezíti azoknak a dolgát, akit fogyókúráznak. „A megmagyarázhatatlan súlygyarapodás, különösen hastájékon, vagy a szigorúan betartott, mégis eredménytelen diéta jelezheti ezt a betegséget." - mondta el a szakértő.
Megemelkedett májenzimértékek
Gyakran rutinszerűen elvégzett vérvizsgálat során derül ki a megemelkedett májenzimérték, ami a májgyulladás egyik korai jele lehet. „Ilyenkor alapvető fontosságú, hogy további vizsgálatokat végezzenek."
A bőr sötétedése bizonyos testrészeken
Ha a nyak vagy a hónalj körül sötétebbé válik a bőrünk (acanthosis nigricans), az inzulinrezisztenciára utalhat, ami gyakran összefügg a zsírmájjal. „Ez egy árulkodó jel lehet, hogy a szervezetünk nehezen dolgozza fel az inzulint, és ez hozzájárul a zsír felhalmozódásához a májban."
A betegség korai felismeréssel akár vissza is fordítható
Az elhízás a zsírmáj egyik fő kockázati tényezője, mert a zsír egy idő után a májra is rárakódhat, ezért fontos, hogy tartsuk folyamatos kontroll alatt testsúlyunkat. Ha észrevesszük a fentebb említett tüneteket, cselekedjünk gyorsan. „A korai diagnózis lehetővé teszi, hogy kezeljük az állapotot és akár visszafordítsuk a betegséget életmódbeli változásokkal."
- Étkezzünk egészségesen: ügyeljünk arra, hogy gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonafélékben és sovány fehérjékben gazdag, kiegyensúlyozott étrendet folytassunk. Jó választás lehet például a mediterrán diéta követése.
- Növeljük a fizikai aktivitást: törekedjünk arra, hogy hetente legalább 150 percet szánjunk mérsékelt testmozgásra.
- Orvosi kezelés: bizonyos, súlyos esetekben szükség lehet arra, hogy orvosunk gyógyszert írjon fel a problémára.
A zsírmáj súlyos betegség, amit gyakran csak csendes gyilkosnak is neveznek. Ha azonban tisztában vagyunk a fentebbi tünetekkel, odafigyelünk rájuk és teszünk a megelőzésért is, megvédhetjük májunkat és egészségünket. „Nagyon fontos hogy odafigyeljünk testünk jelzéseire, így sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a zsírmájbetegség előrehaladását."
Forrás: express.co.uk