A lakosság közel felét érinti, mégsem vesszük komolyan: félelmetes következményei lehetnek, ha nem figyelsz oda a tünetekre
Megdöbbentő, de napjainkban a visszérbetegség is azon egészségügyi problémák közé tartozik, amely idehaza is elképesztően sokakat érint. A felnőtt magyar lakosság nem kevesebb, mint közel fele küzd vele. Ha esetleg te is érintett vagy és nem figyelsz oda a lábaidon lévő visszerekre, annak akár félelmetes következményei is lehetnek.
Ezeket láttad már?
Ha a lábakon lévő visszerekre gondolunk, elsőként talán csak esztétikai kérdésként tekintünk rájuk, gyakran nem is sejtve, hogy komolyabb egészségügyi kockázatot is hordozhatnak magukban, főleg a meleg hónapokban. Ahogyan viszont arra Dr. Kelen Ákos termékfejlesztő szakgyógyszerész is felhívja a figyelmet, megfelelő odafigyeléssel jelentősen enyhíthetőek a kellemetlen tünetek.
Mitől alakul ki egyáltalán visszér?
A visszér kialakulását a vénás erek és nyirokerek falainak meggyengülése okozza, amelynek hátterében sokszor öröklési hajlam áll. Éppen ezért azoknak, akiknek a felmenői között korábban jelen volt ez a probléma, különösen nagy hangsúlyt kell fektetniük a megelőzésére. Emellett az életkor előrehaladtával a nők és a férfiak esetében is természetes módon csökken az érfalak rugalmassága, ami növeli a visszér kialakulásának a kockázatát.
Vagyis a visszér nemtől függetlenül bárkinél jelentkezhet, és gyakran hormon és/vagy más anyagcserezavar együttes eredménye. A kialakult, tökéletlen vér- és nyirokáramlást sajnos tovább nehezíti a nagy vagy hirtelen megnövekedett testsúly, a nehéz súlyok emelése, a statikus munkavégzés és a mozgásszegény életmód is.
A nagy meleg hatására pedig, amilyen az elmúlt hetekre is jellemző volt, az egyébként is kitágult vénák tovább tágulnak, aminek eredménye a visszeres panaszok fokozódása és a vér térfogatának megnövekedése a bőrfelületen, ami fokozott folyadékvesztéshez vezethet, különösen izzadás során. Ezáltal már csak az erek védelménél is megmutatkozik, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.
Fontos a mielőbbi diagnosztizálás
A visszér diagnosztizálása sajnos nem feltétlenül egyszerű. Ugyanis míg a felületi vénatágulatok szemrevételezéssel könnyen azonosíthatók, a mélyvénás keringési rendellenességek csak műszeres méréssel diagnosztizálhatóak pontosan. A nehézláb érzés, az égő és/vagy viszkető érzés, a lábszárgörcs, a lábszár bőrének színelváltozása és a bőrgyulladás is árulkodó tünetek lehetnek.
Súlyossági sorrendben az alábbi állapotokat különböztethetjük meg:
- tünetmentes, de már szemmel látható visszér;
- seprűvéna vagy pókvéna;
- kifejezett visszértágulat;
- ödéma;
- bőrtünetekkel (pl. ekcéma), elszíneződéssel járó társult állapot;
- világos színű hegek megjelenése, orbánc;
- lábszerfekély;
- mélyvénás, szemmel nem látható visszértágulat, amely mélyvénás trombózist idézhet elő, ezért rendszeres műszeres felülvizsgálat javasolt.
A visszérkrémek segíthetnek
A visszereket figyelmen kívül hagyni nem szabad, ha pedig a „gyógyírről” van szó, általában elsőként kerülnek szóba a visszérkrémek, amelyek célja, hogy erősítsék az érfalakat, helyileg enyhítsék a visszér tüneteit, csökkentsék a duzzanatot és a fájdalmat, hűsítő hatásukkal elviselhetőbbé tegyék a mindennapokat.
Jó hír, hogy a visszérkrémek és -gélek rendszeres használatával az életminőség nagymértékben javulhat, csökkenhet a gyulladás kialakulásának esélye, a szükséges orvosi beavatkozás pedig időben évekre, évtizedekre kitolható (súlyosabb esetekben a krémek használata mellett szükség lehet orvosi beavatkozásra, például lézeres kezelésre, szkleroterápiára vagy műtétre). Alkalmazásuk rendszeres, napi kétszeri lágy masszírozással ajánlott, ami önmagában is javíthatja a vérkeringést.
Sajnos nem gyógyítható
„Fontos azonban leszögezni, hogy a visszér nem gyógyítható betegség, csupán annak kezelésére és ezáltal a tünetek enyhítésére van lehetőség. A visszérkrémekben olyan venoaktív hatóanyagok vannak, amelyek erősítik az érfalakat és támogatják rugalmasságukat, megelőzve és kezelve a visszér és az ödéma kialakulást. Gyulladáscsökkentő hatóanyagaik mérséklik a viszkető, feszülő érzést, csökkentik az esetleges gyulladást.
A leghatékonyabb krémek olyan természetes hatóanyagokat tartalmaznak, mint a vadgesztenye-kivonat, az édesgyökér-kivonat, a mentol vagy a citromolaj” - emelte ki Dr. Kelen Ákos termékfejlesztő szakgyógyszerész. Vagyis bár a visszér sajnos nem gyógyítható, ma már a visszérkrémekkel is rengeteget tehetünk azért, hogy kevésbé legyen kellemetlen.
Amit mindenképp tarts szem előtt
Végül, de nem utolsósorban fontos hogy tudd, a visszér megelőzését vagy a már meglévő visszér szinten tartását minden olyan tényező elősegíti, amely támogatja a vénás és nyirok keringést. Ilyen például a megfelelő BMI index megtartása, az alsó végtagok rendszeres mozgatása, aktív életmód, visszértorna, fásli vagy kompressziós harisnya viselése, visszérkrémek- és gélek napi 3-4 alkalommal történő használata, valamint érvédő táplálkozás (E-vitamin, C-vitamin, magnézium, kalcium, omega-3 zsírsavak, rostok).