Ez a világ legegészségesebb kávéja, amiből csak ihatsz
A kávét sok okunk lehet szeretni, jó néhány egészségügyi előnyt is beleértve. Egy nehéz, fárasztó napon pedig a koffein élénkítő hatása is kincset érhet. De belegondoltál már abba, hogy vajon milyen lehet a világ legegészségesebb kávéja? Létezik egyáltalán? Na és ha igen, akkor vajon közel lehet ahhoz a kávéhoz, ami jelenleg a te kedvenced?
Ezeket láttad már?
Ha arról van szó, hogy mit érdemes ennünk és innunk, az általános ajánlások mellett mindig az a legbiztosabb, ha kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy egy élelmiszer kifejezetten ránk hogyan hat. Tulajdonképpen a világ legegészségesebb kávéja is ilyen módon érhető el, ugyanis nem határozottan egy szigorú recept szerint készült italt, hanem egy számunkra ideális verziót foglal magában.
Mitől lehet alapvetően egészséges a kávé?
A kávét nap mint nap sokan a koffeintartalma miatt isszuk, közben viszont nemcsak élénkebbek lehetünk tőle, de jó néhány egyéb módon is támogathatjuk a szervezetünket. A kávé ugyanis tele van antioxidánsokkal, beleértve a klorogént is, egy olyan vegyületet, amely segít a szervezetünknek feldolgozni a zsírokat és a cukrot.
Emellett az antioxidánsok gyulladáscsökkentő hatásúak, és számos krónikus betegség kialakulásának az esélyét is csökkenthetik. Ezek az antioxidánsok pedig úgy tudnak a legjobban érvényesülni, hogy ha melegen, frissen lefőzve fogyasztjuk el a kávét, míg a hideg kávénál a koffein hatása tud jobban érvényesülni, illetve a savtartalma is alacsonyabb, ami bizonyos betegségek esetén sokat számíthat.
Ahogyan a legegészségesebb lehet
Ha szeretnénk belekortyolni a legegészségesebb kávéba, ahhoz mindenképpen érdemes figyelembe vennünk, kifejezetten ránk hogyan hat a kávé. Ugyanis bár a tudományos álláspont az, hogy egészséges felnőttként napi 400 milligramm koffein bevitele rendben lehet, nem mindenki szervezete tolerálja ugyanannyira a koffeint, és valakinél már jóval kisebb mennyiség is különböző problémákat, például szorongást vagy alvászavarokat okozhat.
Feketén, tejjel, cukorral?
A kávét manapság már elképesztően sokféleképpen ihatjuk, de ha kitapasztaltuk, hogy nagyjából mennyi koffeinre reagál jól a szervezetünk, akkor alapvetően érdemes a jó minőségű kávébabból készült meleg fekete kávénál maradnunk. Ugyanis egy csésze belőle alig tartalmaz kalóriát, szénhidrátot vagy zsírt, és nátriumot is csak kis mennyiségben. Ellenben kálium, magnézium és niacin (B3-vitamin) is van benne.
Ha tejjel szeretnénk inni, az még önmagában nem teszi rossz választássá. A magas zsírtartalmú vagy cukrozott tejekkel felöntött kávét azonban már nem olyan jó ötlet nap mint nap kortyolnunk, nem is beszélve a különféle szirupos, tejszínhabos kávékról. Ha nem vagyunk érzékenyek a tejre, akkor például némi teljes tej vagy cukrozatlan mandulatej, szójatej jó választás lehet.
Ami pedig a cukrot és a mesterséges édesítőszereket illeti, hamar rengeteg kalóriát adhatunk velük a kávénkhoz, és háttérbe szoríthatjuk az egészségügyi előnyeit. Éppen ezért ha mindenképpen édesíteni szeretnénk a kávénkat, vagy más ízekre is vágyunk, tudatosabb döntés olyan természetes édesítők közül választanunk, mint a fahéj vagy az őrölt vanília, esetleg kipróbálhatunk néhány különleges verziót, mint például a kurkumás kávé.
Az időzítésre is figyelj
A kávénál a koffeintartalma miatt rengeteget számít az is, hogy mikor fogyasztjuk. Bár nincs olyan tudományos bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy van egy mindenki számára legjobbnak mondható időpont a kávézáshoz, általában véve úgy tartják, hogy 09:30 és 11:00 között fogyasztva élvezhetjük a legtöbb előnyét, késő délutántól pedig már jobb, ha nem fogyasztjuk.
Összességében tehát a legfontosabb az, hogy tudd, a te szervezeted alapvetően mennyire tolerálja jól a kávét, koffeint, ezt követően pedig érdemes úgy személyre szabnod a csésze kávédat, hogy számodra ízletes legyen, jó minőségű kávébabból készüljön, és lehetőleg maximum olyan összetevők kerüljenek még bele, amelyek nem szorítják háttérbe a különféle előnyös hatásait.
Forrás: zoe.com, webmd.com, health.clevelandclinic.org