Ezek az élelmiszerek a legveszélyesebbek: bajt okozhatnak, ha túl sokat fogyasztasz belőlük
Egészségtelen, mégis fogyasztjuk - statisztikák azt mutatják, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek népszerűsége továbbra is nő. Olcsó és gyors megoldást kínálnak az étkezésekre a rohanós mindennapokban, de megéri mindez? Nézzük, mit is tesznek hosszú távon a szervezetünkkel, és milyen alternatívákkal válthatjuk ki őket, ha szeretnénk egy kicsit tudatosabban élni.
Ezeket láttad már?
Gyorséttermi kaják, cukros üdítők, émelyítően édes desszertek: bár olykor nagyon csábítóak lehetnek az ultrafeldolgozott élelmiszerek, megéri rájuk nemet mondani. Haladjunk apró lépésekben az egészséges életmód felé!
Brutális hatással lehetnek egészségünkre
Nemrég tartották a brazíliai São Paulóban az elhízás elleni konferenciát, amelyen többek között Dr. Carlos Monteiro brazil epidemiológus is felszólalt. A szakember három kategóriát ismertetett: az elsőbe tartoznak a minimálisan feldolgozott élelmiszerek, mint például a zacskós bab és a pasztőrözött tej. Feldolgozott élelmiszernek tekinthetjük a vajat, az olívaolajat, a cukrot, a konzerves zöldségeket, a lekvárokat vagy épp a paradicsompürét. A harmadik kategória az ultrafeldogozott élelmiszereké, ide tartoznak például az üdítők, a kekszek és a fagyasztott pizzák.
Utóbbiakat alapvetően a friss ételek helyettesítésére találták ki. Hogy ízletesebbé, tartósabbá tegyék őket, különböző adalékanyagokat, színezékeket, ízesítőket adnak hozzájuk, amelyek persze hatással vannak az élelmiszerek minőségére is.
Hogy mennyire kockázatosak ezek, arra egy februári kutatás is rámutatott. Közvetlen összefüggést figyeltek meg az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása és az olyan betegségek kialakulása között, mint például a rák vagy épp a mentális, légzőszervi, szív- és érrendszeri, valamint emésztőrendszeri problémák.
Elképesztő mennyiségű kalória
Érdekesség, hogy a kutatás szerint ezeknek az élelmiszereknek a fogyasztása az alacsony illetve közepes jövedelmű országokban a mai napig nő, míg a fejlettebb, magasabb jövedelemmel rendelkező országokban stagnál.
Kínában például az elmúlt években megháromszorozódott az ultrafeldolgozott élelmiszer aránya a mindennapi étkezésekben, ami igencsak ijesztően hangzik. Az pedig talán még jobban, hogy azoknál, akik ilyen élelmiszerekben gazdag étrendet folytatnak, a kalóriabevitel is nagyon magas: a nap végére elérhetik az ötezret is, ami hosszú távon jelentős súlygyarapodással járhat.
De miért is fogyasztjuk ezeket, ha ennyire károsak? Dr. Monteiro szerint még mindig a túlzott ízesítés a legfőbb csáberő. Ezeknek a “finomságoknak” nagyon nehéz ellenállni. Pedig muszáj lenne, hiszen tápanyagtartalmuk szinte elenyésző. Arról nem is beszélve, hogy addikciót okoznak: az Amerikai Egyesült Államokban a felnőttek 14, a gyerekek 12 százaléka szenved ilyen függőségtől.
Egészséges alternatívák, amelyek nem hizlalnak
Felmerül a kérdés, hogy akkor mit ehetünk, ami tényleg egészséges és finom is.
- Talán a reggelit a legkönnyebb lecserélnünk: a cukorral dúsított gabonapehely és a pirítóskenyér helyett remek alternatíva lehet például egy magvakkal, tejjel és kevés mézzel elkészített quinoakása, amit akár előző este is összeállíthatunk, ha sietősek a reggeleink. Tökéletes első étkezés lehet akár a görög joghurt is, amit friss gyümölccsel, dióval ízesíthetünk.
- Ebédre ízletes salátát készíthetünk kevés roston sült csirkemellből, fetasajtból, salátalevelekből és gránátalmából. Ha nassolni támadna kedvünk, a chipsek, cukorkák helyett jöhetnek a diófélék és a különböző magvak. Ha pedig időnk engedi, avokádóból isteni mártogatóst készíthetünk.
- A gyorséttermi hamburgereket lehetőleg vacsorára is kerüljük, helyettük jöhet például grillcsirke vagy tonhalsaláta. Folyadékként pedig fogyasszunk frissen facsart gyümölcsleveket, esetleg turmixot.
Forrás: medscape.com, cnn.com