Rettegéssel tölt el a terhesség és a szülés, mit tegyek?

2023. augusztus 2.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Teljesen normális és természetes, ha egy nőben aggodalmak merülnek fel a várandósság során. A leggyakoribb félelmek a terhességi komplikációkkal, a magzat és az anyai egészségével kapcsolatosak, de sokaknál jelenik meg a szüléstől való félelem is.

Rettegéssel tölt el a terhesség és a szülés, mit tegyek?
Fotó: AleksandarNakic/Getty Images

Ezeknek az aggodalmaknak a többségével egy anya maga is meg tud küzdeni, ám ha szorongás olyan mértéket ölt, ami már a mindennapi életét is megnehezíti, akkor szakember segítségét kell kérni. „Sok más pszichés természetű problémához hasonlóan itt is nehéz meghúzni a határt a normális és a problémás működés között, de azt mondanám, hogy amennyiben a szüléssel kapcsolatos félelmek, aggodalmak mértéke kifejezett szenvedést okoz, nehezíti a mindennapi életvitelt, esetleg a szorongás testi tünetei is jelentkeznek, mindenképpen érdemes szakmai segítséget igénybe venni” – mondja Szita Bernadett klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta. Vele beszélgettünk a terhesség és a szülés kapcsán kialakuló szorongásokról.

Van segítség

Szita Bernadett szerint semmilyen mentális állapot vagy élethelyzet nem predesztinálja előre, hogy valakinél kóros mértékű szorongás vagy félelmek jelentkezzenek a várandósság során, de bizonyos esetekben nagyobb sérülékenységgel kell számolni. Statisztikailag nagyobb az esélye annak, hogy pszichés probléma jelentkezik azoknál, akik korábban is küzdöttek valamilyen mentális betegséggel, illetve azoknál, akik a gyermekvállalással kapcsolatosan erősen negatív élményt éltek át a múltban. Ilyen lehet a sikertelen meddőségi kezelések sorozata, a vetélés vagy a traumatikus szülés is.

Az élet egyéb területein, különösen a társas kapcsolatokban jelentkező konfliktusok, melyek akár az itt és mostban, akár transzgenerációs örökségként jelennek meg, szintén fokozhatják az esélyét a várandóssággal és szüléssel kapcsolatos mentális problémáknak. „A fentiektől függetlenül nagyon sok egyéb tényező is befolyásolja a terhesség alatti hangulat, szorongás alakulását. Ilyen a személyiségműködés vagy az elérhető társas támogatás minősége. Mivel minden eset egyedi, nem törvényszerű, hogy a fenti problémák fennállásakor romoljon a mentális egészség. Ugyanakkor a pszichológiai segítségnyújtás igénybevétele sok későbbi problémát előzhet meg, illetve könnyebbé teheti a terhesség, gyermekágyi időszak során felmerülő nehézségekkel való megküzdést. Emellett a hatékonyabb szorongáscsökkentő módszerek, ha nem is tudják teljes mértékben kiiktatni, de ellensúlyozhatják a stressz káros testi-lelki hatásait.”

„De rég láttalak! Képzeld, terhes vagyok!” - Te kinek mesélsz először?

Jákob Zoltán

Minden szülés érték

Ha valaki élt már át traumatikus szülésélményt, nagy valószínűséggel fokozottabb aggodalmat él majd át a következő terhessége során, de nagyon sokat számít az is, hogy egy várandós milyen történeteket hallott korábban a szüléssel kapcsolatosan a saját családja nő tagjaitól, ismerősöktől, barátoktól vagy internetes fórumokról. „A szülés közeledtével erősödnek fel azok az aggodalmak, amik a vajúdás, a szülés során megélt fájdalommal, kiszolgáltatottsággal, kontrollvesztéssel, fizikai sérülésekkel függnek össze. Az utóbbi években egyre inkább azt látjuk, hogy a különböző internetes platformokon olvasottak nagyon komoly félelmeket generálnak a kismamákban. Biztos vagyok benne, hogyha több pozitív szülésélményt, illetve objektív szakmai ismereteket is megosztanának, az segítene csökkenteni a szorongásokat.”

Nagy kérdés, hogy a hüvelyi szüléstől való kóros félelem, a tokofóbia lehet-e önmagában indikációja a császármetszésnek? Ez utóbbi szülési módnak ugyanis jóval több, az anyát érintő szövődménye lehet, így Magyarországon császármetszésre csak komoly orvosi indokkal kerülhet sor. Szita Bernadett szerint a tokofóbia hátterében nemritkán a szüléssel kapcsolatos téves hiedelmek állnak, amelyeken lehet dolgozni, föl lehet őket oldani, ha az anya maga is motivált. Természetesen vannak olyan súlyosabb mentális problémák – például egy akut pszichózis –, amelyek esetében valóban gyakran az egyetlen lehetséges út a császármetszés. Annak is sok káros hatása lehet azonban, ha átesünk a ló túloldalára, és csak a „természetes” szülést tartjuk elfogadhatónak. Ilyenkor ugyanis kudarcként élheti meg az anya, ha mégsem szülhet hüvelyi úton, ez pedig ugyancsak sok felesleges szorongást okozhat. Fontos tehát tudni, hogy semmivel sem kevésbé jó anya az, aki műtéti úton szül, és természetesen az a tévhit sem igaz, hogy ez nem számít valódi szülésnek. Vajon megtörténhet-e az, hogy a várandós nő annyira görcsösen fél valamitől, hogy „bevonzza” azt vagy éppen az ellenkezőjét? „A „bevonzásos élményeknek” legtöbbször megvannak a teljesen objektív, racionális magyarázatai. Nem feltételezhető, és kutatási eredmények sem támasztják alá, hogy a baba méhen belüli elhelyezkedését, a fájásgyengeséget, a tágulást pszichés tényezők érdemben befolyásolnák. Nem igaz, hogy mindennek pszichés oka van! Fontos lenne, ha a baba és a kismama testi-lelki egészsége, és a többféleképpen, akár császármetszés útján is megélhető pozitív szülésélmény kerülne előtérbe, mert minden szülés és minden megszületett gyerek hatalmas értéket képvisel.”

Ez a cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2021-es májusi MAMI mellékletében jelent meg.

Ne maradj le cikkeinkről a témában!

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 56 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:56
00:56
 

Ez is érdekelhet

Az önfeláldozó séma: több nőt érint, mint gondolnánk

glamour plusz ikon Az önfeláldozó séma: több nőt érint, mint gondolnánk

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Húsvéti nagybevásárlás költséghatékonyan? - Íme: 5 tuti tipp (x)

Húsvéti nagybevásárlás költséghatékonyan? - Íme: 5 tuti tipp (x)

Hiába a diéta, ha ezt a nagyon fontos dolgot nem tartod be (x)

Hiába a diéta, ha ezt a nagyon fontos dolgot nem tartod be (x)

A hüvelyed tényleg jelez, ha túl sok cukrot eszel? (x)

A hüvelyed tényleg jelez, ha túl sok cukrot eszel? (x)

Mit tennél, ha hazafelé egy idegen megjegyzéseket tenne a külsődre és el akarna kísérni? (x)

Mit tennél, ha hazafelé egy idegen megjegyzéseket tenne a külsődre és el akarna kísérni? (x)