Az emberek 95 százaléka túl keveset fogyaszt belőle - Te is közéjük tartozol?
A rostokról méltatlanul kevés szó esik, pedig legalább olyan fontos szerepük van az egészséges életmód kialakításában, mint a vitaminoknak vagy épp a fehérjéknek. Mit is jelent ez pontosan? Hogyan építhetjük be őket az étrendünkbe? Ennek jártunk utána.
Ezeket láttad már?
Egészségügyi szakértők nemrég egy felmérés során kiderítették, hogy az emberek nagyjából 95 százaléka kevesebb rostot fogyaszt, mint amennyit kellene. Pedig szerepük az egészséges életmód kialakításában csaknem annyira fontos, mint az úgynevezett szuperélelmiszereké: nemcsak a fogyást segíthetik elő, de különböző betegségeket is megelőzhetünk velük.
Soha ne hagyjuk ki a reggelit
„Megfelelő mennyiségű rost fogyasztásával olyan betegségek kialakulásának kockázatát csökkenthetjük, mint például a szívbetegség, a II-es típusú cukorbetegség vagy épp a vastagbélrák. Stabilizálhatjuk segítségükkel a vércukorszintet, teltségérzetet okoznak és feltöltenek energiával” - mondta el Dr. Emily Leeming.
A rostok felelnek a beleink megfelelő működéséért is - az egészséges emésztőrendszer pedig pozitívan hat a többi szervünkre is. Táplálják a jó bélbaktériumokat, amelyeknek az a szerepük, hogy leküzdjék a különböző gyulladásokat és erősítsék az immunrendszert, amely a stresszes mindennapok, a nem elegendő alvás és a túlzott mennyiségű feldolgozott élelmiszer elfogyasztása miatt is könnyen legyengülhet.
Ha mindössze 5 grammal növeljük a napi rostbevitelünket, már azzal sokat tettünk egészségünkért. De hogyan érhetjük ezt el? Jó hír, hogy nem szükséges, hogy minden étkezésünk nagy adag salátából álljon. Persze a legtöbb rost zöldségekben és gyümölcsökben található, ugyanakkor ott vannak még a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a diófélék, a magvak. A csicseriborsó például négyszer-ötször annyi rostot tartalmaz, mint ugyanakkora adag zöldsaláta. Ez remekül hangzik!
Nélkülük egyébként a napot sem érdemes elkezdeni, Dr. Leeming elárulta, azok, akik rendszerint kihagyják a reggeli étkezést, általában jóval kevesebb rostot és tápanyagot visznek be a szervezetükbe, a nap folyamán ugyanis már nem tudják ezeket pótolni.
Így építhetjük be a mindennapjainkba
Nézzük, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket nap mint nap érdemes beiktatnunk étrendünkbe!
Fekete bab: Bár nálunk talán kevésbé ismert, a fekete bab az egyik leghasznosabb hüvelyes. Nagyon magas a rosttartalma, tele van antioxidánsokkal, amelyek táplálják a jó bélbaktériumokat. Remek köret lehet belőle, de akár levesként, salátákhoz adva is fogyaszthatjuk.
A bogyós gyümölcsök: közül az egyik leghasznosabb - és nem mellesleg az egyik legfinomabb - a málna. Rostokban, antioxidánsokban, C-vitaminban gazdag, ráadásul alacsony a cukortartalma. Csak adjuk hozzá a reggeli zabkásához vagy a joghurthoz, esetleg fogyasszuk nasiként kiegészítve egy kis eperrel, áfonyával, szederrel.
Teljes kiőrlésű gabonák: Ha laktató és rostban gazdag köretet keresünk, válasszuk a teljes kiőrlésű gabonákat. Ilyen például a hajdina, a tönkölybúza, az árpa és a quinoa. Egészségesebbek, mint a rizs vagy a tészta, ráadásul finomak és változatosabbá teszik étkezésinket is.
Avokádó: Az avokádó több rostot tartalmaz, mint a zöldségek, gyümölcsök nagy része, tele van egészséges zsírokkal és javítja az anyagcserét. Arról nem is beszélve, hogy eltelít: órákkal később sem érezzük éhesnek magunkat.
Chia mag: Rostokban igen gazdag az azték zsálya, vagy közismertebb nevén a chia mag. Édes vagy sós ételekhez is bátran adhatjuk, szórjuk meg egy kevéssel a salátát, a pirítóst, vagy a joghurtot.
Az olvasottak alapján elég rostban gazdag ételt eszel?
Forrás: vogue.com