Ez a kávé felér egy tisztítókúrával: még a bélbetegségek kialakulásától is megvéd
Világszerte nap mint nap rengetegen döntünk úgy, hogy megiszunk egy csésze kávét. Ki az ízéért fogyasztja, ki azért, hogy energiával töltse fel, míg vannak, akik csupán megszokásból kortyolják. Bármelyik tábort is erősíted, jó hír, hogy talán még annál is több okod van a kávé napi szintű fogyasztására, mint eddig hitted. Ha pedig kifejezetten egy csésze reggeli kávé mellett döntesz, az különösen jó választás lehet.
Ezeket láttad már?
A legtöbben egyetértünk abban, hogy jelentősen befolyásolhatja a napunk hátralévő részét az, ahogyan a reggelünk indul. Éppen ezért aranyat érhet, ha tudatosan teszünk azért, hogy jól kezdődjön. Nos, ha részét képezi egy csésze kávé is, akkor jó eséllyel máris hozzájárulhatsz, számos kutatás szerint ugyanis nagyszerű ötlet éppen a nap elején kávézni: többek között a bélrendszerünkre is jó hatással lehet.
Ennyire egészséges szokás kávézni
Az elmúlt években sok kutatás jutott arra az eredményre, hogy kávét fogyasztani alapvetően egy abszolút egészséges szokás. „A mérsékelt kávéfogyasztás csökkentheti az olyan krónikus betegségek kialakulásának a kockázatát, mint a metabolikus szindróma, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint bizonyos rákos megbetegedések esélyét is” - árulta el dr. Lisa Ganjhu gasztroenterológus az Everyday Healthnek.
Mindezeken túl pedig arra is számos bizonyíték van, hogy a kávézás a bélrendszerünknek is kedvezhet. Ennek oka többek közt az, hogy jelentős mennyiségben tartalmaz oldható rostokat, amelyek elősegítik az emésztést és támogatják a szervezetünk számára fontos tápanyagok felszívódását - számolt be róla az angol Vogue.
Karine Patel, a Dietitian Fit dietetikusa azt is hangsúlyozta, hogy „a koffein polifenolokat tartalmaz, egyfajta prebiotikumokat, amelyek segítenek táplálni a bélrendszerünkben lévő jó baktériumokat”. Tekintve pedig, hogy a kávé is a koffeint tartalmazó italok közé tartozik, a fogyasztásával jó eséllyel máris élvezhetjük ezt az előnyt, és különféle bélbetegségek megelőzéséért is sokat tehetünk. Na de miért is értékes annyira a reggeli kávé?
Ezért jó, ha reggel fogyasztod
Azt a legtöbben jól tudjuk, hogy minél közelebb kerülünk a lefekvés időpontjához, annál kevésbé jó ötlet kávéznunk, kifejezetten reggelre időzíteni viszont nagyszerű ötlet lehet. „A reggeli kávé vizelethajtóként működik, ami segít növelni a vizeletkibocsátást, és emellett segít kiüríteni bizonyos méreganyagokat a szervezetből. Ha reggel elengedjük ezeket a rossz méreganyagokat, akkor jobban kezdhetjük a napunkat” - írja a Sleepy Owl Coffee.
Beszámoltak továbbá arról is, hogy a kávéban lévő koffein megfelelő hangulatot teremthet ahhoz, hogy megbirkózzunk mindenféle reggeli kihívással, és segíthet energikusabbá válni, hogy több feladatot tudjunk elvégezni a nap folyamán. Illetve elősegítheti az inzulintermelés fokozását a szervezetünkben, ami tovább támogathatja a vércukorszintünk szabályozását, és a már említett okok miatt a bélrendszerünk egészségének megőrzésében is fontos szerepe lehet.
Amire figyelj
Bár a reggeli kávénak valóban rengeteg előnye van, Patel azt is hangsúlyozta, hogy a központi idegrendszerre kifejtett potenciális hatása miatt fontos tudni, mikor a legalkalmasabb inni, ebben pedig a kortizolnak is nagy szerepe van. „A kutatások szerint a kortizol általában 30-45 perccel a reggeli ébredés után éri el a csúcsát, és a nap hátralévő részében lassan csökken” - mondta Patel.
„A kortizol egy olyan hormon, amely természetesen fokozhatja az éberségünket, ezért ha kávét fogyasztunk, miközben a kortizolszintünk tetőzik, az csökkentheti a kávé előnyeit (főleg az energetizáló hatását). A legjobb, ha nagyjából két órával ébredés után fogyasztjuk, és legalább 6 órával lefekvés előtt, hogy elkerüljük az alvászavart, még akkor is, ha valaki úgy gondolja, hogy nagyon tolerálja a kávét” - tette hozzá a szakértő.
De nem mehetünk el szó nélkül az egész nap folyamán elfogyasztott koffeinmennyiség mellett sem: a kutatások szerint általánosságban 400 milligramm koffein az a napi mennyiség, amit nem ajánlott túllépni. Fontos továbbá az is, hogy a reggeli kávét ne éhgyomorra fogyaszd el, illetve lehetőleg ne adj hozzá több kanál cukrot, tejszínt vagy különféle édes szirupokat.
Ha mindezekre odafigyelsz, és nem tapasztalsz semmilyen kellemetlenséget a kávé, illetve általában véve a koffeines italok fogyasztása miatt, akkor összességében számos módon támogathatod a szervezetedet azzal, ha reggel megiszol belőle egy csészével, beleértve a bélrendszered egészségét is.