Ezzel a két dologgal csökkentheted a rák kockázatát
Világszerte évente több mint 18 millió embernél alakul ki rák, a kutatók azt is bebizonyították már, hogy az inaktivitás növeli a betegség különböző formáinak kockázatát. De sosem késő ezen változtatni, ahogyan ez egy friss kutatásból is kiderül.
Ezeket láttad már?
A világ vezető rákkutatói most többet tudnak meg arról, milyen előnyökkel jár a diagnosztizálás utáni aktív életmód kialakítása vagy fenntartása. Ez már csak azért is izgalmas eredmény, mert évtizedeken keresztül sok onkológus és egészségügyi szakember vonakodott attól, hogy a betegeket megterhelő kezelések közben még rendszeres testmozgásra is ösztönözze.
Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO), éves találkozóján bemutatott három olyan tanulmányt is bemutattak, ami megerősíti azt az egyre több bizonyítékot, hogy a fizikai aktivitás segíthet, nem pedig akadályozza a betegeket. Persze senki nem azt várja el, hogy megterhelő edzéseket végezzenek, főleg, hogy a kutatások bebizonyították, hogy a jóval könnyedebb edzésformák is hatalmas változást jelentenek.
Jóga és a gyulladások
Az egyik vizsgálat egy randomizált kontrollvizsgálat volt, amely a jóga gyulladásra gyakorolt hatását vizsgálta. Ez azért fontos, mert a gyulladás magasabb kockázatot jelenthet a rák kialakulásában, elősegítve és előidézve a daganat növekedését és terjedését. A tanulmányban több mint 500, átlagosan 56 éves rákos beteg vett részt az Egyesült Államok minden részéről. Mindannyian kezelésben részesültek a betegség miatt. Véletlenszerűen választották ki, hogy jógázzanak vagy egészségügyi oktatási órákon vegyenek részt egy hónapig. Mindegyik csoport négy héten keresztül hetente kétszer 75 perces foglalkozásokon vett részt. Ezek után vérvizsgálatokat végeztek és a Rochesteri Egyetem Orvosi Központja által vezetett kutatás azt találta, hogy azok, akik jógáztak, „szignifikánsan alacsonyabb szintű gyulladáskeltő markereket” mutattak a másik csoporthoz képest. Javaslataik szerint érdemes mindenkinek beiktatni a jógát, hogy elkerüljék a gyulladások megjelenését, terjedését, és ezzel a rák újrakialakulásának vagy terjedésének kockázatát csökkentsék.
A jóga és a fáradtság
Szintén a Rochesteri Egyetem Orvosi Közppontja vezette azt a kutatást, amelyben a jóga fáradtságra és életminőségre gyakorolt hatását nézték meg. 173 olyan embert vizsgáltak, akik elmúltak 60 évesek. Szintén két csoportra osztották őket, és az egyik csapat 75 perces jógaórákon vett részt heti két alkalommal, a másik egészségügyi oktatásra járt. A tapasztalatok szerint a jógás csoportból kevesen panaszkodtak fáradtságra, és sokan említették az életminőségük javulását.
A séta is nagyon fontos
A harmadik kutatásban hat év alatt 2600 rákos beteg vett részt Brazíliában. Dr. Jurema Telles de Oliveira Lima, az Instituto de Medicina Integral szakorvosa elmondta, hogy az eredményeik szerint a halálozási kockázat magasabb azoknál, akik ülő életmódot folytatnak. Az aktív csoportba azokat sorolták, akik heti öt napon legalább harminc perces sétát tettek a vizsgált 180 napos időintervallumban. Az orvos szerint minden hasznos, ami nem fekvés vagy ülés, még az is számít, ha valaki a bevásárlást cipeli haza. Lima kiemelte, hogy ebben a családnak is nagy szerepe van, ugyanis sokan főleg az idős, rákos beteg családtagot szeretnék kímélni, nem hagyják, hogy bármit csináljon, vagy elmenjen valahova. Pedig nem csak fizikálisan, de mentálisan is segít a mozgás.