„Az operáció után édesanyám kemo és sugár nélkül felépült a betegségéből” - Igen, ennyit segíthet az egészséges táplálkozás és a technológia

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Gyerekkorodban te is hallottad, hogy a répától jobban tudsz majd fütyülni, a gyümölcs héját pedig azért kell megenni, mert abban van a vitamin. Az erőleves csodát tesz, ha beteg vagy, a főtt krumpli pedig életmentő gyomorrontás esetén. A táplálkozás és az egészség kapcsolata viszont ennél jóval szövevényesebb és izgalmasabb - mondja Nagy Nelly, a My Food Protocol startup alapítója.

Minden betegségnek megvan a maga táplálkozási protokollja, amiben most a mesterséges intelligencia is segíthet
Minden betegségnek megvan a maga táplálkozási protokollja, amiben most a mesterséges intelligencia is segíthet
Fotó: Alexander Spatari/Getty Images

Nelly családjában a táplálkozás és orvostudomány generációkra visszamenőlegesen képviseltette magát, hiszen felmenői között orvosokat, élelmiszerellenőrt, laboratóriumi kutatót, fűszerészt, gyógynövényes gyógyítót is találunk. „Bükki születésűként a gyógynövények mindig körülvettek. A holisztikus szemléletmódot nagyszüleimtől és dédikémtől kaptam örökül, aki az Osztrák–Magyar Monarchia ideje alatt árván maradt gyerekeket gyógyította. Gyógyszer híján leginkább gyógynövényekkel.”

HIRDETÉS

Ennek ellenére Nelly nem egészségügyi területen kezdett el dolgozni, filmrendezőnek tanult Szabó Istvánnál külföldön. Azonban amikor első független mozifilmes projektje elstartolt, édesanyjánál súlyos rákbetegséget diagnosztizáltak. „Nem volt kérdés, hogy minden időmet és figyelmemet az ő lehetséges gyógyulásának szentelem, hiszen az édesapám korai halálának veszteség élményéből adódó tehetetlenségérzést nem akartam újra átélni, felnőttként pedig már cselekvőképes eszközrendszerem is volt mindehhez."

Családi kötelék

Nelly édesanyját megműtötték. „Gyógynövényeket használtunk, és minimálisan változtattunk a táplálkozásán, de önmagában mindez kevésnek bizonyult három év alatt. Megjelent a még súlyosabb agyi metasztázis, ahol a túlélési ráta már műtéttel is alig néhány százalék volt. Az operáció után édesanyám kemo és sugár nélkül felépült a betegségéből az étrendi protokollját szigorúan betartva.

Közben toxikológiát, hatóanyag-ismeretet tanultam, részt vettem a Harvard anatómia, a Yale egyetem rákkal foglalkozó és a Stanford táplálkozástudományi tanfolyamain, folyamatosan képeztem magam. Hét év tünetmentesség után édesanyám visszatért régi életének szokásrendszereihez, újra jelentkezett nála a tüdőtumor.

Maradandó károkat is okozhat a vitaminhiány: így veheted észre a szervezet vészjelzéseit

Maradandó károkat is okozhat a vitaminhiány: így veheted észre a szervezet vészjelzéseit

Az orvosok három hónapos várakozást javasoltak, hogy kiderüljön, hogy a növekvés agressziójától függően szükség van-e újabb műtétre. Újra nekiláttunk az egyéni étrendi protokollnak, és három hónap múlva a tüdő-CT eredménye már zsugorodó tumort mutatott, mely aztán idővel teljesen el is tűnt.”

Terápiás étrend

Nelly és édesanyja szembesült azzal, hogy a beteg hiába tudja pontosan és rutinszerűen, mit is kell tennie, félelmét csak egy napi szintű utánkövetés és tanácsadói támogatás tudja enyhíteni. Ekkor fogalmazódott meg Nellyben az applikáció gondolata, ami egész nap kíséri a betegutat, adott esetben képes összekapcsolni valós időben a terapeutájával is, folyamatosan monitorozza a változásokat, finomhangolja az étrendet az éppen aktuális állapotokhoz mérten, miközben oktatja is a beteget.

Segít megérteni a betegséget és megtanítja azokat a konyhatechnológiákat, melyekre menet közben szükség lehet, és lokáció szerint segít felderíteni a beszerzőhelyeket is.

Az applikáció létrehozásakor fontos szempont volt, hogy tudományosan alátámasztott és kutatható legyen valamennyi terápiás étrend hatásfoka, illetve olyan szakembereket tudjon ajánlani, akik ugyanúgy komplexen kezelik a gyógyulás folyamatát.

„A legtöbb betegségtípusnak megvan az étrendi protokollja, legyen szó szív -és érrendszeri, emésztőszervi vagy daganatos megbetegedésekről, ezeket viszont nehéz evidence base alapon (bizonyítékokra alapozó orvoslás – a szerk.) klinikailag igazolni, hiszen sok a változó. Éppen ezért partnerkapcsolatot alakítottunk ki a Pécsi Tudományegyetemmel, akikkel tüdőrákos betegek utánkövetését tudjuk monitorozni a My Food Protocolon keresztül.

Azt figyeljük majd, mi történik azokkal, akik kemoterápiát, biológiai terápiát vagy táplálkozási terápiát követnek. A Debreceni Egyetem laboratóriumával közösen pedig a mikrobiom-kutatás világában merülünk el mélyebben, olyan székletvizsgálatot integrálva az applikációba, mely által megfigyelhetjük, hogy adott személyre szabott étrendi terápia milyen változást idéz elő, ha előidéz egyáltalán a páciens bélmikrobiomjában.”

Milyen gyakran kell cserélni a fogkefét? Egy szakember végre pontot tett az ügy végére

Milyen gyakran kell cserélni a fogkefét? Egy szakember végre pontot tett az ügy végére

Segít a mesterséges intelligencia

A diétákat minden esetben személyre kell szabni, hiszen figyelembe kell venni a genetikai adottságokat, a szervi-érzelmi meghatározókat, többéves kórelőzményeket, ételérzékenységeket, ételintoleranciákat és környezeti hatásokat. A mesterséges intelligencia ebben szolgálhat segítségül, hiszen a precíziós orvoslás megvalósítását teszi lehetővé döntéstámogató alnalitikai algoritmusaival.

„Az applikáció az automatizált terápiás étrendeken túl a megelőzésre, az edukációra és a szakemberképzésre is hangsúlyt fektet. Ahogy tökéletesedik majd, úgy kerül be rendszerébe számtalan egyéb étrendi protokoll, legyen szó mondjuk az anti-ageing vonalról vagy arról, hogyan készítsük fel az anyai szervezetet egy egészséges gyermek világrahozatalára, hiszen a táplálkozási szokásaink mikrobiomunk alapján már akkor meghatározzák a magzat egészségi állapotát, amikor még csak gondolatban vágunk neki a babaprojektnek.”

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Dizájner kollaborációk – miért akarnak a divatházak egy szeletet a fast fashionból?

glamour plusz ikon Dizájner kollaborációk – miért akarnak a divatházak egy szeletet a fast fashionból?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)