7 egyszerű szokás, ami életet menthet, különösen, ha a rák kialakulásáról van szó
Sajnos napjainkban is rengetegen küzdenek különféle rákos megbetegedésekkel. Bár bizonyos esetekben rajtunk kívül álló okok miatt is kialakulhat, az életmódunk is hatalmas szerepet tölthet be a rák megjelenése. Már csak ezért sem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy amit csak lehet, mindannyiunknak meg kellene tennünk azért, hogy csökkentsük a kialakulásának a kockázatát.
Ezeket láttad már?
A National Cancer Institute szerint a tavalyi évben 2 millió embernél diagnosztizáltak rákot, és körülbelül 610 ember vesztette életét miatta. A kutatások egyúttal arra is rávilágítottak, hogy a rák kialakulása az esetek több mint 40%-ában olyan okokhoz köthető, amelyek megelőzhetőek, és a halálozások közel felére is ugyanez volt igaz. Ezért is kulcsfontosságú, hogy tudd, mit tehetsz tudatosan a megelőzésért.
Kerüld a dohányzást
Egészen megdöbbentő, de a rákkal összefüggő halálesetek nagyjából 30%-a mögött állhat a dohányzás. Sokan nem is gondolnák, de a tüdőrák mellett a rák számos más típusával is összefüggésbe hozható, mint például a szájrák, a hasnyálmirigyrák, a gégerák, a méhnyakrák, a veserák és a hólyagrák.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a dohánytermékek egyik formája sem biztonságos, így nemcsak a klasszikus cigarettát, hanem például az e-cigarettát, a szivart, a rágódohányt és a vízipipát is szigorúan ajánlott elkerülni. Mindezek mellőzésén túl pedig rendkívül fontos az is, hogy amennyire csak tudod, passzív dohányzást is kerüld el.
Figyelj az aktív életmódra és a testsúlyodra
Ha aktív életmódot folytatsz, az máris segíthet a szakértők szerint bizonyos rákos megbetegedések megelőzésében. Illetve rendkívül fontos, hogy próbálj meg törekedni arra is, hogy egészséges legyen a testsúlyod, a túlsúly ugyanis sajnos több ösztrogén és inzulin termelését és keringését eredményezi, két olyan hormonét, amelyek a kutatások szerint elősegíthetik a rák növekedését.
Ellenben az egészséges testsúly megőrzése a kutatók szerint csökkentheti a mell-, prosztata-, tüdő-, vastagbél- és veserák kialakulásának a kockázatát. De hogy mennyire is kellene aktívnak lennie az életmódunknak? Az amerikai Rákkutató Intézet hetente legalább 150 perc mérsékelt testmozgást vagy 75 perc erőteljes testmozgást javasol a rák kialakulásának megelőzése érdekében, de már egy rövid séta vagy biciklizés is sokat számíthat.
Ügyelj arra, mit eszel és iszol
A kutatások szerint a megelőzhető rákos megbetegedések akár 50%-a betegek által elfogyasztott élelmiszerek következménye. Alapvetően egy kiegyensúlyozott, tápláló étrend az, amire érdemes törekednünk, figyelembe véve a testünk egyéni igényeit, reakcióit, például az ételintoleranciákat. A vörös hús fogyasztásának minimalizálása és az alkoholfogyasztás korlátozása viszont mindannyiunk számára ajánlott.
Minden nap használj fényvédőt
A bőrrák is elképesztően gyakori a rákos megbetegedések között, pedig egyben a leginkább megelőzhetőnek is számít. Hogy minél nagyobb valószínűséggel elkerüld, borzasztóan fontos lépés egy fényvédő mindennapos, megfelelő használata, a tűző nap elkerülése, és a szoláriumok használatának mellőzése is.
Vedd figyelembe az oltásokat
Fontos gondolni arra is, hogy bizonyos vírusfertőzések elleni védekezés segíthet a rák megelőzésében is. A humán papillomavírus (HPV) például egy nagyon gyakori szexuális úton terjedő fertőzés, amely méhnyakrákot okozhat.
Jó hír viszont, hogy a kutatások szerint a HPV elleni védőoltás a HPV által okozott rákos megbetegedések 90%-a ellen véd. Ha bizonytalan vagy, hogy milyen oltást vagy oltásokat érdemes beadatnod, a legbiztosabb az, ha beszélsz róla a háziorvosoddal és/vagy a kezelőorvosoddal.
Rendszeresen járj szűrővizsgálatokra
Gyakran a rák korai felismerése a sikeres rákkezelés kulcsa, ezért borzasztóan fontos, hogy rendszeresen járj szűrővizsgálatokra, még akkor is, ha nincs semmilyen egészségügyi panaszod!
De legalább ilyen fontosak a rendszeres önvizsgálatok is, amelyek olykor még hamarabb segíthetnek felfedezni, ha valami nincs rendben a testünkkel, ösztönözve bennünket arra, hogy mielőbb kivizsgáltassuk magunkat.
Nézz utána a családod kórtörténetének
Végül, de nem utolsó sorban fontos az is, hogy ismerd a családod kórtörténetét, vagyis hogy milyen betegségek fordultak már elő korábban a rokonaid körében. Ha ugyanis a családodban előfordult például emlő-, petefészek-, méhnyak- vagy vastagbélrák, nagyobb lehet az ilyen daganatok kialakulásának kockázata, és fokozott óvatosságra intenek.
Mindent összevetve tehát te magad is rengeteget tehetsz azért, hogy nagyobb eséllyel kerüld el a különféle rákos megbetegedéseknek a kialakulását. Ha pedig bármilyen panaszod van, vagy valamilyen furcsaságot észlelsz magadon, a legfontosabb, hogy mielőbb fordulj orvoshoz, hiszen a mielőbbi felismerés sokszor egyenesen életet menthet!
Forrás: health.ucdavis.edu, mayoclinic.org